Jak samemu stworzyć smart home?

11.04.2022

2022-04-11T06:23:00.000Z//2022.04.11

|
Udostępnij:

Jeszcze do niedawna automatyczne rozwiązania smart home były kojarzone z odległą przyszłością rodem z filmów science-fiction. Tymczasem mnogość dostępnych technologii sprawia, że automatyzację można wprowadzić do swojego domu nie tylko na etapie budowy i wykańczania wnętrz, ale również później. Udogodnienie to ma wiele zalet, ponieważ pozwala dokładnie poznać potrzeby użytkowników. Idealnym przykładem automatyzacji są rolety elektryczne zwijane na pilota.

smart home

Czym jest smart home?

System smart home, czyli system inteligentnego domu to rozwiązanie, które umożliwia sterowanie domowymi urządzeniami za pomocą centralnego panelu kontrolnego. Do tego celu często wykorzystuje się aplikację mobilną lub przeglądarkę internetową. Smart home pozwala na bieżąco kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, odczytywać wyniki pomiaru jakości powietrza, czy przeglądać nagrania z monitoringu. W technologię tę doskonale wpisują się także inne rozwiązania jak możliwość uruchamiania pralki lub piekarnika za pomocą aplikacji oraz elektryczny karnisz.

Aby bazować na urządzeniach smart home, niezbędna jest sieć oraz dostęp do internetu. To warunek konieczny, żeby sterować urządzeniami za pomocą panelu centralnego w domu, a nawet będąc poza nim.

Polacy przekonują się do smart home?

Firma Oferteo zdecydowała się w 2020 roku na przeprowadzenie badań wśród Polaków dotyczących zastosowania rozwiązań smart home w ich domach. Analiza pozwoliła stwierdzić, że inteligentny dom cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dla przykładu w 2018 roku na wdrożenie smart home w nowo budowanych domach zdecydowało się 23 proc. badanych. Rok później udogodnienie to wybrała już jedna trzecia badanych. Warto odnotować także fakt, że blisko 18 proc. ankietowanych zadeklarowało, że pojęcie smart home jest im całkowicie obce.

Według przeprowadzonej ankiety można wyciągnąć wniosek, że głównym czynnikiem sprawiającym, że rezygnujemy z technologii smart home, są koszty. Aż 36 proc. badanych stwierdziło, że cena zadecydowała o rezygnacji z instalacji systemu inteligentnego domu na etapie budowy. Na szczęście w sprzedaży pojawiło się wiele urządzeń, które pozwalają stworzyć smart home samodzielnie. Dzięki temu wcale nie musimy rezygnować z wygody i udogodnień, jakie daje inteligentny dom.

Do it yourself, czyli jak samodzielnie wprowadzić automatyzację?

Inteligentny dom DIY (do it yourself) ma wiele zalet, ponieważ pozwala dopasować dostępne rozwiązania do swoich realnych potrzeb. W związku z tym wykorzystane urządzenia i zakres ich działania zależą tylko od nas. W ramach smart home można zainstalować wyłącznie czujniki ruchu i kamery lub zdecydować się na technologie znacznie ułatwiające codziennie życie. Istotne znaczenie ma zakres funkcjonalności, który chcesz osiągnąć oraz przewidziany na smart home budżet.

Inteligentny dom DIY – jakie rozwiązania wybrać?

Istnieje wiele systemów i urządzeń umożliwiających automatyzację zadań domowych, które można wprowadzić na etapie zamieszkiwania budynku. W związku z tym nowoczesne technologie smart home można wdrożyć w dowolnym momencie. Wśród najpopularniejszych urządzeń, które wykorzystujemy w swoich domach, znajdują się:

  • Żarówki LED Wi-Fi – umożliwiają sterowanie intensywnością światła oraz jego barwą za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki nim możesz dobrze doświetlić pomieszczenie lub stworzyć przyjemny półmrok. Rozwiązanie to pozwala zapalać lub gasić światło, nawet kiedy znajdujesz się daleko od domu. Efekt? Możesz imitować swoją obecność w mieszkaniu, aby odstraszyć ewentualnego złodzieja.
  • Gniazdka Smart Plug – to doskonała propozycja dla zapominalskich. Ich montaż umożliwia odcięcie zasilania w wybranym gniazdku za pomocą aplikacji mobilnej. Jeśli martwisz się, że nie wyłączyłeś żelazka lub prostownicy do włosów, a jesteś poza domem, wystarczy sięgnąć po smartfon.
  • System alarmowy i kamery – umożliwiają podgląd pomieszczeń i ogrodu, nawet jeśli znajdujesz się z daleka od domu. Pozwala to spokojnie wyjechać na dłuższe wakacje lub w delegację.
  • System sterowania ogrzewaniem i czujniki temperatury – podczas rozmów wiele osób argumentuje wyższość mieszkania w bloku nad domem możliwością osiągnięcia komfortu termicznego bez dodatkowych zmartwień. Tymczasem nowoczesne systemy smart home pozwalają sterować temperaturą w pomieszczeniach za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki temu możesz przygotować odpowiednią temperaturę na czas swojego powrotu do domu.
  • Inteligentne zamki – umożliwiają otwieranie drzwi za pomocą smartfona, dlatego nie musisz się martwić, kiedy zapomnisz kluczy.
  • Czujniki zamknięcia okien – można je montować nie tylko na ramach okiennych, ale również szafkach z wartościowymi przedmiotami. Dzięki temu zawsze otrzymasz informację na swój telefon, jeśli wybrane zawiasy zostaną otworzone przez nieupoważnioną osobę.
  • Rolety elektryczne – to wygodne rozwiązanie, które pozwala regulować natężenie światła wpadającego do pomieszczenia z zewnątrz. Elektryczny karnisz umożliwia zasłanianie lub odsłanianie rolety wewnętrznej i zewnętrznej za pomocą aplikacji.

Przedstawione propozycje smart home to zaledwie początek dostępnych funkcji. Każde działanie do it yourself należy rozpocząć od projektu, dzięki czemu zastosowane rozwiązania będą w pełni odpowiadały potrzebom domowników.

Przeczytaj także:

W sieci dostępnych jest wiele programów do obróbki wideo. Nie każdy jednak spełnia podstawowe wymagania. Czym się kierować podczas wyboru takiego programu?

08.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Do wielu osób dotarła kolejna fala fałszywych SMS-ów. Tym razem oszuści podszywają się pod Grupę Allegro.

07.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Już ponad tydzień nie ma obowiązku noszenia maseczek. Są jednak miejsca, gdzie zasłanianie ust i nosa jest nadal wymagane.

06.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.