Połowa społeczeństwa szykuje się na trudny rok 

26.01.2023

2023-01-26T10:32:00.000Z//2023.01.26

|
Udostępnij:

Z danych GUS wynika, że inflacja w grudniu wyniosła 16,6%. Zdaniem Polaków ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku wzrosły średnio o 43 proc. Tak wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

inflacja 2023

Czym jest inflacja?

W gospodarce rynkowej, ceny towarów i usług raz rosną, raz spadają. Oczywiście to drugie zjawisko niestety jest rzadko spotykane. Natomiast jeśli ceny rosną, mamy do czynienia z inflacją, czyli wzrostem ogólnego poziomu cen. Powoduje ona, ze za tę samą kwotę można kupić mniej. Jeśli 10 zł starczało Ci na mleko, chleb i masło, teraz możesz kupić jedynie mleko i chleb. Realnie nadal masz 10 zł, ale jest ono warte mniej, bo mniej możesz za nie kupić - siła nabywcza pieniędzy spada.

Aby obliczyć poziom inflacji, bierze się pod uwagę wartość koszyka zakupowego. Zbudowany jest on z towarów i usług:

 • Żywność i napoje bezalkoholowe
 • Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe
 • Odzież i obuwie
 • Użytkowanie mieszkania i nośniki energii
 • Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego
 • Zdrowie
 • Transport
 • Łączność
 • Rekreacja i kultura
 • Edukacja
 • Restauracje i hotele
 • Inne towary i usługi

Nadając poszczególnym kategoriom odpowiednie wagi i wyliczając średnią cenę, sprawdza się, czy ona wzrosła, czy spadła – w odniesieniu na przykład do tego samego miesiąca w roku poprzednim, czy do poprzedzającego miesiąca. W efekcie można dowiedzieć się o ile zmieniły się ceny. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Inflacja i stopa procentowa – zmory 2022 roku.

Najwyższy od 26 lat wzrost cen

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wnika, że w grudniu inflacja wyniosła 16,6 procent rok do roku, a w odniesienia do listopada o 17,5 procent. Szczyt inflacji ma nastąpić w lutym 2023 roku. Jak wiadomo, często wraz z nowym rokiem, ustalane są nowe cenniki, czego efekt można zauważyć właśnie w lutym. Trzeba więc przygotować się na ciężki miesiąc, ale tez cały 2023 rok. O tym co najbardziej podrożeje pisaliśmy w artykule: Co będzie droższe w 2023 roku?

Najwyższy poziom inflacji odnotowaliśmy w październiku - wyniosła 17,9 procent. To najwyższy odczyt w Polsce od prawie 26 lat. Ostatni raz tak wysoki wzrost cen miał miejsce w grudniu 1996 roku. Wtedy inflacja wyniosła 18,5 procent rok do roku.

Z badania United Surveys wynika, że prawie połowa Polaków (47%) uważa, że inflacja w 2023 r. będzie wyższa niż w ubiegłym roku. Podobnie myślą właściciele firm – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Aż 80 proc. firm przewiduje dalszy wzrost inflacji w 2023 roku. Ponad połowa jest tego pewna, a co trzecia firma z taką prognozą raczej się zgadza.

Przeczytaj także:

Udostępnianie ekranów w ramach subskrypcji Netflixa, doprowadziło, że koncern zaczął borykać się z problemami finansowymi. Jednak znalazł na to sposób.

25.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Nadal obowiązują przepisy o nakazie zakładania maseczek w niektórych miejscach. Gdzie jeszcze trzeba zakrywać usta i nos? Czy ktoś to sprawdza?

24.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Z racji tego, że pływające farmy fotowoltaiczne nie są częstym widokiem w Polsce, zdecydowanie warto poznać bliższe szczegóły tego odważnego projektu.

23.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.