Co będzie droższe w 2023 roku?

04.01.2023

2023-01-04T07:35:00.000Z//2023.01.04

|
Udostępnij:

Przyzwyczailiśmy się już, że wszystko drożeje. W tym roku nie będzie inaczej. Szykowane są kolejne podwyżki, szczególnie cen żywności. Sprawdziliśmy, co i jak bardzo zdrożeje.

podwyżka cen

Nie są jeszcze znane dane dotyczące inflacji, które z reguły Główny Urząd Statystyczny podaje w ostatnim dniu miesiąca. Dane za grudzień prawdopodobnie zostaną podane jutro, czyli 5 stycznia. Natomiast pełne wyliczenia, GUS przedstawi tydzień później, w piątek, 13 stycznia. Wtedy też będzie czas na podsumowanie całego 2022 roku w tej kwestii. Wiadomo jednak, już teraz, że tak drogo nie było od lat. W 2023 roku z pewnością się to nie zmieni.

Duże podwyżki będą bezpośrednio związane z zakończeniem rządowej ochrony, która obniżała Vat. Niestety założenie jest takie, że do połowy roku zostanie tylko zerowy VAT w przypadku żywności. Od 1 stycznia 2023 wrócił wyższy VAT na paliwo. Wzrost opłaty paliwowej, związany jest z podwyżką VAT z 8 do 23 proc. Więcej zapłacimy też za opłaty autostradami. Kierowcy ciężarówek i autobusów zapłaconą więcej o ponad 13%. Oczywiście kontynuowane będą wzrosty cen prądu, gazu, opłaty lokalne m.in. podatek od nieruchomości, podatek leśny, podatek rolniczy, podatek od psa.

Podwyżki najbardziej będzie widać podczas codziennych zakupów żywnościowych. Przewiduje się, że najbardziej zdrożeją oleje i masła, mięso, nabiał, mleko i sery oraz warzywa. Podwyżka będzie też dotyczyć alkoholu i papierosów.

Wzrosną składki ZUS. W związku z podwyżką płacy minimalnej i wyższą kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej wyższe będą też składki opłacane do ZUS. Według obliczeń Business Insider Polska przyszłoroczna podwyżka będzie rekordowa i wyniesie 17,1 proc. – o czym informowaliśmy już we wrześniu w artykule: Rekordowa podwyżka ZUS – przedsiębiorcy, mają się czym martwić. Niestety, trzeba zacisnąć pasa i przygotować się na trudny rok.

Przeczytaj także:

Aplikacja mObywatel ma to sporo zalet i ułatwia życie w wielu sytuacjach. Ostatnia aktualizacja przyniosła wiele dodatkowych zmian. Co się zmieniło?

03.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacja w formie konsoli do gier dla psów, pozwala ocenić ich stan zdrowia. Właściciele czworonogów mogą jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoich pupili.

02.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Wiele osób chce wiedzieć, co ich czeka w 2023 roku. Niektórzy zawierzają magicznej kuli. Co w takim razie mówią wróżby? Czy los będzie dla nas łaskawy?

30.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.