Pływająca farma fotowoltaiczna w Gdańsku

23.01.2023

2023-01-23T08:56:00.000Z//2023.01.23

|
Udostępnij:

Energia fotowoltaiczna i farmy fotowoltaiczne, a także imponujące projekty z dziedziny fotowoltaiki, to przede wszystkim są domena krajów wysoko rozwiniętych stawiających na nowe technologie. W Polsce rzadko możemy słyszeć o takich zdobyczach technologicznych, choć trend fotowoltaiki regularnie się rozwija. W Gdańsku mamy jednak do czynienia z bardzo ciekawym projektem – pływającą farmą fotowoltaiczną.

Energia fotowoltaiczna

Energia fotowoltaiczna z pływającej farmy w Gdańsku

Mówiąc o pływającej farmie fotowoltaicznej z Gdańska, mamy na myśli standardową konstrukcję tego typu. Projekt został stworzony na zlecenie Gdańskiej Akademii Rozwoju Gospodarczego. Zlecenie to wykonała firma Antamion. Energia fotowoltaiczna pozyskiwana przez tę konstrukcję generuje ok. 50 kW mocy, choć ogólnie nie jest to wybitne osiągnięcie pod kątem tego czynnika. Pływająca farma fotowoltaiczna jest zatem mini farmą. Sama konstrukcja została już ukończona, a także generuje prąd, a energia fotowoltaiczna jest dostarczana do klienta.

Farma fotowoltaiczna jest umieszczona na sztucznym zbiorniku retencyjnym. Jest programem pilotażowym, który ma pokazać wszystkie jej zalety oraz wady. Dzięki tej wiedzy można będzie w przyszłości zadecydować o rozszerzeniu projektu i pozyskiwaniu większej ilości energii elektrycznej właśnie z takich sposobów fotowoltaicznych.

Rekordy

Choć pływająca farma fotowoltaiczna w Gdańsku nie jest rekordowa, w kontekście globalnym i nie jest pierwszą konstrukcją tego typu w Polsce, jest na swój sposób unikalna i bije kilka statystyk. Przede wszystkim jest to pierwszy projekt w Polsce pływającej farmy fotowoltaicznej, gdzie energia fotowoltaiczna pozyskiwana jest na zbiorniku sztucznym. To też pierwsza konstrukcja tego typu, która została zaprojektowana i spersonalizowana pod kątem polskich naturalnych czynników zewnętrznych oraz hydrologicznych. Świadczy to o sporym zaangażowaniu twórców w projekt, a także dobrym dostosowaniu do miejsca przeznaczenia. Nie opiera się też o chińskie pływaki, a wykorzystuje swój indywidualny system unoszenia się na wodzie. Jest to z pewnością największe osiągnięcie, zwłaszcza że pozostałe farmy tego typu w Polsce wykorzystują chińskie rozwiązania. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Fotowoltaika z nowym rekordem na polskim rynku .

Więcej szczegółów

Jak zatem energia fotowoltaiczna jest produkowana i zamieniana na przydatny prąd? Cała konstrukcja składa się ze 110 paneli fotowoltaicznych. Są to ogniwa typu bifocal, a więc absorbują światła z obu stron – zarówno frontowej, jak i tylnej. Bardzo ciekawie prezentuje się sprawny proces powstawania pływającej farmy fotowoltaicznej, a także czas, w jakim została ukończona. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy tworzenia takiego projektu – począwszy od stworzenia dokumentacji technicznej i dostarczenia jej oraz procesowania przez urzędy po montaż i uruchomienie, czas organizacji projektu wyniósł 3 miesiące. Sam montaż instalacji trwał ok. tygodnia. Wbrew pozorom praca montażu takich paneli fotowoltaicznych jest łatwiejsza niż na gruncie, co potwierdzili sami przedstawiciele marki odpowiedzialni za realizację tego projektu. Gdańska energia fotowoltaiczna pozyskiwana z pływającej platformy nie kontrastuje również z walorami estetycznymi czy funkcjonalnymi miasta, gdyż całe przedsięwzięcie ma miejsce na nieużywanych i niepotrzebnych terenach.

Jakie zalety ma Gdańska pływająca farma fotowoltaiczna?

Pływająca farma fotowoltaiczna z Gdańska ma wiele zalet. Co zaskakujące więcej od standardowej instalacji tego typu na dachu lub na gruncie. Biorąc zatem pod uwagę podstawowe zalety instalacji fotowoltaicznej, mamy do czynienia z dodatkowymi profitami tego projektu. O czym mowa?

Przede wszystkim przy wodnych instalacjach fotowoltaicznych możemy liczyć na chłodzenie od strony spodniej. Dzięki temu panele fotowoltaiczne mogą działać dużo efektywniej w niższych temperaturach, co sprzyja wyższej efektywności i lepszemu pozyskiwaniu energii niż w przypadku gdy panele znajdują się na dachu lub przy gruncie. Energia fotowoltaiczna jest zatem lepiej pozyskiwana.

Pływająca farma fotowoltaiczna to również korzyści dla samego zbiornika wodnego, w którym się znajduje. Może ona obniżać nawet o kilkadziesiąt procent parowanie wody, a także zapobiega powstawaniu alg w danym zbiorniku. Co ważne, nie generuje żadnych zanieczyszczeń, a także jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Nie jest zatem kompromisem między korzyściami a dbałością o środowisko, a jest wartością dodaną do ochrony środowiska.

Plusem, który wpływa na efektywność całego projektu, jest również bardzo łatwy montaż. Odbywa się on modułowo, czyli poprzez łączenie gotowych części – pływaków, a także paneli fotowoltaicznych. Montaż pływającej farmy fotowoltaicznej przeprowadzany jest na lądzie na specjalnie przygotowanym do tego terenie. Jedynie ostatnie prace wykonywane są na wodzie.

Co najważniejsze, z racji, że farma fotowoltaiczna została wykonana z jakościowych elementów, a także w spersonalizowany sposób będzie mogła pozyskiwać prąd i działać efektywnie przez wiele lat. Zwiększa to jeszcze bardziej efektywność całej inwestycji, a także dbałość o środowisko.

Przeczytaj także:

Buj Binghatti Jacob & Co Residences będzie najwyższym mieszkalnym wieżowcem na świecie ze 112 piętrami. Powstanie w Dubaju, mieście przepychu i luksusu.

20.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Właściciele psów w tym roku sięgną głębiej do kieszeni. Znacząco wzrósł podatek od psa, który zobowiązany jest zapłacić każdy właściciel czworonoga.

19.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Na co wybrać się w tym roku do kina? Jest kilka propozycji, które warto obejrzeć na wielkim ekranie. Zadowoleni będą przede wszyscy fani kina akcji i fantasy.

18.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.