Karta czy gotówka? Co wziąć ze sobą na urlop?

25.08.2022

2022-08-25T12:21:00.000Z//2022.08.25

|
Udostępnij:

Sezon wakacyjny jeszcze się nie skończył, a część osób czeka z wyjazdem na powakacyjny spadek ruchu turystycznego. Gdy wybieramy się na wakacje za granicę, jednym z najważniejszych pytań jest to, czy stawiać na kartę wielowalutową czy gotówkę. Nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na to pytanie, gdyż będzie zależała ona od danej sytuacji i kierunku wyjazdu.

karta czy gotówka na wakacje

Najpierw NFC

Przed wyjazdem za granicę, jeśli posiadamy odpowiednią opcję w telefonie, warto uruchomić moduł płatności NFC, a także przetestować jego działanie w kraju na miejscu. Jest to moduł umożliwiający bezpośrednie płacenie zbliżeniowo naszą kartą widniejącą w systemie bankowym. Dzięki temu, jeśli nie posiadamy karty do naszego konta lub w nowo otwartym koncie nie zdążyliśmy jeszcze odebrać karty, będziemy mogli uruchomić płatności zbliżeniowe. Telefon z opcją płatności zbliżeniowej działa dokładnie tak samo jak karta płatnicza. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z poradnika: Jak ustawić płatności NFC w telefonie? Oprócz tego warto mieć ze sobą kartę wielowalutową i gotówkę.

Karta wielowalutowa

Gdy wybieramy się za granicę zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań finansowych, na jakie możemy postawić, jest karta wielowalutowa, np. Revolut. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule: Co to jest Revolut? Jest ona obecnie dziś wydawana bez żadnego problemu. Cechuje się ona tym, że po wpłaceniu pieniędzy – najczęściej złotówek na nasze konto, będziemy mogli płacić kartą w wielu różnych walutach – zarówno w złotych polskich, w euro czy w dolarach. Transakcja będzie przewalutowana automatycznie podczas dokonywania płatności, po atrakcyjnym kursie. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na bardzo dużą wygodę i nie będziemy musieli zastanawiać się jak wymienić pieniądze, a także co zrobić z dużą ilością gotówki – często niechcianymi monetami w Polsce po przyjeździe. Karta wielowalutowa pozwala na bardzo szybkie i komfortowe dokonanie praktycznie wszystkich transakcji.

Karta czy gotówka?

W zdecydowanej większości przypadków dobrym rozwiązaniem będzie płacenie kartą wielowalutową i posiadanie pewnej „zapasowej” ilości gotówki w lokalnej walucie. Dzięki temu będziemy mogli użyć papierowego pieniądza w razie nieprzewidzianych problemów np. z internetem lub terminalem, lub na lokalnym targu, gdzie nie zawsze są terminale płatnicze.

Osoby, które nie zamierzają często korzystać z transakcji za granicą lub osoby, które nie znają się na obsłudze nowych technologii np. osoby starsze, powinny stawiać zatem na gotówkę a kartę płatniczą, którą posiadają przy sobie traktować jedynie jako zabezpieczenie lub alternatywę. Dzięki temu osoby te nie będą stresowały się płatnością kartami, a w komfortowych warunkach będą mogły jej używać.

Przeczytaj także:

Kod BLIK jest generowany w czasie rzeczywistym i jest ważny jedynie 2 minuty. Dodatkowo znajduje się w aplikacji mobilnej banku chronionej kodem PIN.

24.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakup wyprawki szkolnej często nadwyręża domowy budżet. Są jednak sposoby, aby zaoszczędzić na zakupie szkolnej wyprawki.

23.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Mateusz Hołda dołączył do zacnego grona polskich profesorów Specjalizuje się w diagnozowaniu chorób układu krwionośnego.

22.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.