Co to jest Revolut?

15.02.2021

2021-02-15T07:25:00.000Z//2021.02.15

|
Udostępnij:

Brytyjski fintech oferuje usługi, które szczególnie docenią podróżnicy i osoby kupujące w zagranicznym internecie. Możliwość płacenia bez prowizji kartą w 150 walutach to tylko jedno z zastosowań Revoluta, który ma też inne zalety.

co to jest Revolut

Sektor finansowy jest jednym z tych, w którym postęp technologiczny postępuje najszybciej. Napędza on wdrażanie rozwiązań ułatwiających życie klientom w wielu sytuacjach oraz spadek kosztów wielu usług finansowych.

Co to jest Revolut?

Flagowy przykład innowacji z tego obszaru stanowi Revolut. Co to jest Revolut? To powstały w 2015 r. w Londynie fintech, który zasłynął aplikacją mobilną i sprzężoną z nią kartą wielowalutową umożliwiającą dokonywanie płatności w 150 walutach bez ponoszenia kosztów przeliczania transakcji (nie dotyczy weekendów) i po bardzo atrakcyjnych kursach.

Gdy pierwsi użytkownicy przekonali się, co to jest Revolut, zaczęli go polecać znajomym. Szczególnie przypadł on do gustu podróżnikom i miłośnikom zakupów w zagranicznych e-sklepach. Pozwala bowiem na uzyskanie dużych oszczędności na rozliczeniach dewizowych, w tym transferach transgranicznych. Do tego jest wygodny w obsłudze, gdyż nie wymaga zasilania kont walutowych przed dokonaniem transakcji.

Pierwotnie Revolut dostępny był wyłącznie w formie aplikacji na telefon. Od niedawna ma również wersję desktopową. Z tym że ona jest uboższa w funkcje, choć systematycznie pojawiają się w niej nowe rozwiązania.

Fintech ma 13 mln klientów na całym świecie. Do krajów, w których zdobył największą popularność, zalicza się Polska. Z jego usług mogą korzystać klienci indywidualni (w tym osoby niepełnoletnie – pod nadzorem dorosłych) oraz firmy.

Jakie funkcje ma Revolut?

Oprócz płatności bezgotówkowych kartą, którą można też pobierać środki z bankomatów, oraz wysyłać przelewy na rachunki bankowe z całego świata. Revolut świadczy też inne usługi. Wśród nich są m.in.

 • szybkie darmowe przelewy między użytkownikami (P2P),
 • wymiana walut,
 • zlecenia stałe, płatności cykliczne (np. za subskrypcję),
 • dzielenie rachunków między znajomymi, np. za obiad,
 • ubezpieczenie podróży, telefonu, bagażu,
 • polisy medyczne,
 • autooszczędzanie (automatyczne odkładanie pieniędzy poprzez zaokrąglanie wartości transakcji do pełnych kwot),
 • zakup kryptowalut,
 • zakup akcji na giełdzie w USA,
 • karta kredytowa i kredyt odnawialny.

Jak działa Revolut?

Rdzeniem oferty są płatności międzynarodowe bez kosztów przewalutowania. Jak działa Revolut? Zakładamy konto i wnioskujemy o plastik albo kartę wirtualną. Następnie zasilamy rachunek przelewem bankowym albo doładowujemy kartą wydaną przez nasz bank. Do wyboru mamy subkonta w 29 jednostkach rozliczeniowych z całego świata. Dewizy nabywamy w aplikacji (kursy zmieniają się w czasie rzeczywistym) albo przelewamy z innego źródła.

Co w sytuacji, gdy płacimy w walucie innej niż posiadane środki? Transakcja obciąży konto główne albo – w razie niewystarczających środków – to z największym saldem. Przeliczenie transakcji odbędzie się po kursie międzybankowym i – w ramach limitu – bez prowizji.

Jakie ma plany taryfowe Revolut?

Gdy już wiemy, jak działa Revolut, możemy wybrać plan taryfowy. Do wyboru mamy:

 • Standard – darmowy,
 • Plus – 14,99 zł miesięcznie (albo 150 zł przy jednorazowej płatności z góry za cały rok),
 • Premium – 29,99 zł miesięcznie (lub 300 zł),
 • Metal – 49,99 zł miesięcznie (lub 500 zł).

Czym poza ceną się one różnią? Przede wszystkim zakresem darmowych operacji i ich limitami, w tym wymiany walut, przelewów bankowych, wypłat z bankomatów, za wyrobienie plastiku.

Poza tym w zależności od abonamentu użytkownik ma dostęp do innego wachlarza usług. Dotyczy to np. wyboru wizerunku kart, możliwości ich personalizacji, programu ochrony kupujących, dostępu do saloników lotniskowych, możliwości handlowania kryptowalutami, ubezpieczenia zakupionego towaru, otrzymywania money-backu za transakcje u partnerów i odsetek od zdeponowanych środków.

Występują też różnice w standardzie obsługi. Chodzi tu np. o priorytet na czacie i czas dostawy karty plastikowej. Bez względu na taryfę klient otrzymuje darmowe konto w EUR oraz GBP. W związku z tym, że mają one numery IBAN, mogą być używane poza Revolutem, np. do pobierania wynagrodzenia od zagranicznego pracodawcy.

Czy Revolut jest bezpieczny?

Generalnie Revolut zbiera wśród użytkowników dobre recenzje. Jednak transformacja od start-upu do dojrzałego przedsiębiorstwa przynoszącego właścicielom stałe dochody sprawia, że nasilają się głosy krytyki wobec niego.

Głównie dotyczą one ograniczania darmowych dotąd usług. Poza tym użytkownicy skarżą się na przypadki podwójnego księgowania tej samej transakcji, niezapowiedziane blokady konta czy konieczność ponownej weryfikacji przez wieloletnich klientów pod groźbą odcięcia od środków.

W związku z tym powstaje pytanie, czy Revolut jest bezpieczny. Założony przez dwóch Rosjan fintech powstał jako instytucja pieniądza elektronicznego, która podlega nadzorowi brytyjskiego Financial Conduct Authority (odpowiednik polskiego KNF). Później uzyskał też wydaną przez Bank Litwy licencję bankową. Na tej podstawie może oferować m.in. kredyty i konta bankowe z lokalnymi numerami IBAN.

Firma przechowuje środki klientów w największych brytyjskich bankach – Barclaysie i Lloydsie. Jednak trzyma je na odrębnych rachunkach niż własne kapitały. Oznacza to, że w razie bankructwa pieniądze użytkowników nie będą wchodzić w skład masy upadłościowej spółki.

Przeczytaj także:

Skorzystaj z nowej promocji dla abonentów PLUS Na Kartę̨, Simplus, Sami Swoi oraz 36i6. Doładuj 4 razy za pośrednictwem swojego konta w banku, aby otrzymać piąte doładowanie za darmo!

12.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Po co przepłacać, skoro można mieć ulubione kosmetyki taniej – prawda? Sprawdź, jak możesz ściągnąć aplikację Rossmann! To zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja wśród wszystkich aplikacji drogerii kosmetycznych!

12.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Od 1 lutego 2021 roku zaczął funkcjonować e-Urząd Skarbowy. Dla kogo jest e-urząd i jakie formalności można tam załatwić?

11.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.