Mateusz Hołda – został profesorem w wieku 29 lat

22.08.2022

2022-08-22T04:30:00.000Z//2022.08.22

|
Udostępnij:

Mateusz Hołda znany nam dzisiaj jako najmłodszy profesor w Polsce, urodził się 27 września 1992 w Tarnowie. Jest profesorem nauk medycznych, lekarzem, anatomem, kardiomorfologiem. Sprawdźmy, jak wyglądała jego spektakularna droga do sukcesu.

Mateusz Hołda
fot. https://www.znanylekarz.pl/mateusz-holda/

Kim jest Mateusz Hołda?

Mateusz Hołda pochodzi ze Zborowic, gdzie w rodzinnej miejscowości uczył się do ukończenia gimnazjum. Kolejne trzy lata uczył się w klasie o profilu medycznym w Krakowie. To oznacza, że od najmłodszych lat miał sprecyzowane plany na przyszłość i chciał zostać lekarzem. Co może niektórych zdziwić – nikt w jego rodzinie nie był lekarzem. To właściwy przykład, łamania stereotypów, że aby zostać uznanym doktorem, trzeba mieć w rodzinie znanego lekarza.

W 2011 roku zdecydował się na studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwa lata później założył niezależny, międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team. Podejmowano tam tematy związane z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego. Działalność w tym zespole została nagrodzona V edycji Diamentowego Grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wygrana pozwoliła mu na przeprowadzenie przewodu doktorskiego, jeszcze przed ukończeniem studiów magisterskich. Obronił się z wyróżnieniem w kwietniu 2017 r. i uzyskał stopień doktora bez posiadania tytułu magistra, co stanowi ewenement na skalę Polski. W lutym 2020 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych – był najmłodszym polskim doktorem habilitowanym. Niedawno uzyskał najwyższy z możliwych tytułów. 4 lipca 2022 roku został mu nadany tytuł profesora.

Osiągnięcia Mateusza Hołdy

To nie koniec osiągnięć młodego Polaka. Jego naukowe osiągnięcia zostały zauważone przez redakcję prestiżowego magazynu Forbes. W 2019 roku znalazł się na europejskiej liście „30 Under 30”. To lista prezentująca sylwetki osób, jeszcze przed ukończeniem trzydziestki, są liderami w swoich dziedzinach. Co ciekawe, Mateusz Hołda został również uznany za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia w 2019 roku, przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjski think-tank „Emerging Europe”.

Działalność naukowa Mateusza Hołdy

Działalność jednego z najmłodszych profesorów w Polsce ma złożony charakter, bo łączy nauki podstawowe z naukami klinicznymi. W szczególnym zainteresowaniu Mateusza Hołdy jest układ sercowo-naczyniowy człowieka, jego anatomia kliniczna, zachodzące zmiany morfologiczne serca w różnych jednostkach chorobowych, a także innowacyjne metody jego obrazowania. Uznawany za najmłodszego profesora w Polsce Mateusz Hołda, ma na koncie wiele publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych.

Obecnie Mateusz Hołda inspiruje studentów na polskich i zagranicznych kongresach naukowych, jest recenzentem czasopism naukowych, a także redaktorem naukowym w czasopiśmie PLOS ONE.

Jak w Polsce zostać profesorem?

Drabina stopni naukowych jest dość wysoka i trzeba ogromnej wiedzy, lat poświęconych nauce, aby wspiąć się po jej szczeblach na sam szczyt. Łamanie stereotypów na temat tego, że pokonanie tej drogi jest proste i wystarczą znajomości, jest nie do przyjęcia. Wymagana jest ogromna wiedza, poświęcenie i zaangażowanie.

System szkół wyższych pozwala na zdobycie pierwszego tytułu naukowego jeszcze w trakcie studiowania. Najniższy stopień naukowy wiąże się ze zdobyciem licencjata tytułu inżyniera. Kolejnym stopniem, który można zdobyć w trakcie studiów, jest magisterka. Otrzymuje się ją po 5 latach, po obronie pracy magisterskiej. Wiele osób, na tym kończy swoją ścieżkę naukową i rozpoczyna pracę. Są i tacy, którzy uczą się dalej, tym samym otwierając drogę do kolejnych sukcesów. Te osoby, po ukończeniu studiów mogą rozszerzyć swoją działalność naukową na uczelni, starając się o tytuł doktora. Muszą ukończyć kilkuletnie studia doktoranckie. Kolejny krok to habilitacja. Uzyskanie tego stopnia jest trudne i możliwe przez prowadzenie aktywnej działalności w świecie nauki. Habilitacja pozwala recenzować rozprawy oraz uczyć studentów. Najwyższym i najważniejszym tytułem naukowym jest stopień profesora. Może być on nadany tylko przez Prezydenta RP. Aby się o niego starać, uczelnia musi złożyć wniosek do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Czy Mateusz Hołda, jest rzeczywiście najmłodszym profesorem w Polsce?

Media rozpisują się na temat historycznego wydarzenia, jakim jest zdobycie tytułu profesora w tak młodym wieku. Wiele serwisów wskazuje, że Mateusz Hołda to najmłodszy profesor w Polsce. Okazuje się jednak, że Mateusz Hołda nie jest najmłodszym profesorem w Polsce, biorąc pod uwagę historyczne osiągnięcia. Zapomniano o zmarłym przed 7 laty Czesławie Ryll-Nardzewskim. Ten uzdolniony matematyk urodził się 7 października 1926 w Wilnie. Lata nauki, pozwoliły mu zdobyć tytuł profesora nauk matematycznych. Jego specjalnością była logika matematyczna. Był prężnie związany z wrocławskimi uczelniami, na których wykładał. W 1954 r. w wieku 28 lat uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1964 zwyczajnego. To oznacza, że był o rok młodszy podczas zdobywania tytułu profesorskiego, niż Mateusz Hołda. Biorąc pod uwagę, że uznany matematyk – Czesław Ryll-Nardzewski, nie żyje, można przyjąć, że Mateusz Hołda jest współcześnie najmłodszym profesorem w Polsce. Jako pierwszy w tym wieku, zdobył tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem trzydziestego roku życia – zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Przeczytaj także:

Polska Akcja Humanitarna to organizacja, która stoi na straży ochrony życia i zdrowia osób, które zostały poszkodowane w wyniku wojen czy klęsk żywiołowych.

19.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Okazuje się, że największą popularnością cieszy się stacja radiowa RMF FM. Słuchają ją młodzi, starsi - mieszkańcy mniejszych i większych miast.

18.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Platformy lojalnościowe, to łatwy sposób na oszczędności podczas internetowych zakupów.

17.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.