Nie pozwól krzywdzić dziecka! Jak uzyskać wsparcie online?

04.06.2021 |
Udostępnij:

4 czerwca, jak co roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji. To bardzo ważne, aby uświadomić dzieciom, w jaki sposób mogą reagować na krzywdę i gdzie mogą szukać pomocy. Wsparcie można uzyskać on-line i telefonicznie na specjalnej infolinii dla ofiar przemocy.

przemoc infolinia

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji to okolicznościowy dzień obchodzony każdego roku w dniu 4 czerwca. Koordynatorem działań związanych z tym dniem w Polsce jest Fundacja Dzieci Niczyje. Problem agresji, bez wyjątków dotyczy również naszego kraju. Nie ma dnia, aby nie pojawiały się doniesienia o tragicznych wydarzeniach, gdzie ofiarami są dzieci.

Dlatego celem tego dnia, jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie problemu i profilaktyki wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec dzieci. Ważna jest ochrona dzieci przed różnymi formami przemocy – seksualnej, fizycznej czy psychicznej. Istotne jest również zwrócenie uwagi, że zaniedbanie bądź złe traktowanie, jest również formą agresji wobec najmłodszych.

Należy przede wszystkim uczyć dzieci, w jaki sposób mają reagować na krzywdę. Mogą zadzwonić na przykład na numer alarmowy 112 lub skorzystać z Telefonu Zaufania nr - 116 111. To ogólnopolska i bezpłatna linia, która pomaga młodym osobom poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Dzieci oraz młodzież mogą uzyskać tam wsparcie i pomoc, w razie gdyby działo się coś złego. Ten numer funkcjonuje już od ponad 10 lat. Przez ten czas konsultanci pomogli wielu małoletnim ofiarom przestępstw. Statystyki mówią o ponad 1 mln 200 tys. połączeń! Każde z tych połączeń, to problem młodego człowieka!

Dzieci dzwonią, aby zgłaszać takie sprawy jak: problemy ze zdrowiem psychicznym, zaburzenia, problemy z rówieśnikami. Czasem chcą opowiedzieć o nieszczęśliwych miłościach. Dla nich są to też poważne problemy, budzące niepokój, które wymagają natychmiastowego działania. Dzieci często zgłaszają, że są ofiarami przemocy, a czasem świadkami przemocy.

Linie 116 111 są czynne codziennie od godziny 12:00 do 02:00 przez 365 dni w roku. Można również wysłać wiadomość online przez 24 godziny na dobę. Strona internetowa, na której można wysłać taką wiadomość, znajduje się pod adresem: https://116111.pl/

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.