Jak sprawdzić swoją historię choroby?

01.03.2021

2021-03-01T07:26:00.000Z//2021.03.01

|
Udostępnij:

Po wielu latach prób komputeryzacja zaczyna stopniowo docierać również do polskiej służby zdrowia. Dzięki temu skorzystać mogą nie tylko lekarze, ale również pacjenci. Historia choroby online stała się dostępna na stronie internetowej, dając możliwość skontrolowania swoich wyników badań, recept, zwolnień lekarskich, czy przebiegu choroby.

historia choroby online

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP)

ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta to ogólnopolski system, który już od 2008 roku stanowił najlepszą odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić swoją historię choroby. Dostępne informacje obejmowały wszystkie świadczenia, z których pacjent korzystał od tego czasu w ramach NFZ. To duże ułatwienie dla chorych, którzy chcieli zapisać się do lekarza bez kolejek lub którzy wybierali się do nowego specjalisty i potrzebowali historii własnej choroby. Obecnie rozwiązanie to zostało zastąpione analogicznie działającym Internetowym Kontem Pacjenta, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jeszcze przed 2018 rokiem, aby założyć konto w ZIP, należało wybrać się do swojego oddziału NFZ. Z czasem zadanie to jednak uproszczono pacjentom i obecnie zalogować może się każdy poprzez Profil Zaufany lub nowoczesny e-dowód. Już w 2018 roku dostęp do systemu ułatwiono w ten sposób 1,4 mln Polaków, którzy posiadają własny Profil Zaufany. Pandemia koronawirusa i stopniowe przeniesienie formalności urzędowych do internetu sprawiło, że w roku 2020 z Profilu Zaufanego korzystało już 7 mln Polaków.

Na przygotowanej dla pacjentów platformie można było sprawdzić świadczenia medyczne zarejestrowane w bazie NFZ, z których korzystaliśmy od 2008 roku. Historia choroby online to jednak nie wszystkie dane, jakie powinny znajdować się w ZIP. Podczas rejestracji w Informatorze uzyskiwano dostęp do:

 • Informacji o prawie do świadczeń zdrowotnych,
 • Informacji o odprowadzonych składkach zdrowotnych,
 • Wiedzę o wykorzystanych lekach refundowanych,
 • Informację, gdzie złożono deklaracje w ramach POZ,
 • Informacje o kwotach, jakie zostały przeznaczone na leczenie pacjenta,
 • Wykazu placówek wraz z danymi kontaktowymi, gdzie możesz otrzymać pomoc medyczną w ramach NFZ.

Zastąpienie ZIP Internetowym Kontem Pacjenta (IKP)

Już w 2020 roku ZIP zaczęto stopniowo zastępować łatwiejszym w obsłudze i bardziej rozbudowanym Internetowym Kontem Pacjenta. Znaleźć tu można informacje na temat e-recept, e-zwolnień oraz odbytych i zaplanowanych wizytach lekarskich w ramach NFZ. Co istotne, poprzez IKP można też bez wychodzenia z domu zapisać się do swojej przychodni.

Jak sprawdzić swoją historię choroby – logowanie do Internetowego Konta Pacjenta

Historia choroby online dostępna jest w Internetowym Koncie Pacjenta po zalogowaniu. Aby móc z niej skorzystać, należy postępować według poniższych kroków:

historia choroby online

 • Wejdź na stronę internetową pacjent.gov.pl
 • Zaloguj się poprzez jedną z opcji: Dane dostępowe z ZIP, Profil Zaufany lub E-dowód.

Co istotne, Profil Zaufany można obecnie założyć poprzez urząd lub bankowość elektroniczną. Takie rozwiązanie ułatwia logowanie do systemów rządowych bez wychodzenia z domu.

Internetowe Konto Pacjenta – historia choroby online w zasięgu ręki

Jak się okazuje, Internetowe Konto Pacjenta rzeczywiście funkcjonuje zadowalająco, co jest miłym zaskoczeniem po pierwotnej wersji Zintegrowanego Informatora Pacjenta. W efekcie można na bieżąco sprawdzić tutaj informacje o:

 • Wystawionych i zrealizowanych e-receptach,
 • Częściowo zrealizowanych e-receptach oraz terminach ich ważności,
 • Dawkowaniu leków przepisanych przez lekarza,
 • Historii wizyt w przychodni i u lekarza specjalisty w ramach NFZ,
 • Wydatkach NFZ poniesionych na leczenie konkretnego pacjenta,
 • Wystawionych skierowaniach lub e-skierowaniach na badania specjalistyczne albo do sanatorium oraz ich realizacji,
 • E-zwolnieniach wystawionych w czasie choroby lub zwolnieniach macierzyńskich,
 • Historii leczenia dziecka oraz osób bliskich, które upoważniły konkretną osobę do dostępu do IKP,
 • Pracodawcy, który zgłosił pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego,
 • Wysokości opłaconych składek i zarejestrowaniu ostatniej składki,
 • Lekach i ich dopuszczeniu do obrotu w Polsce,
 • Wyrobach medycznych zrefundowanych przez NFZ.

Co więcej, IKP jest nie tylko odpowiedzią na pytanie, jak sprawdzić swoją historię choroby, ale posiada również szereg dodatkowych ułatwień. System pozwala:

 • Zmienić lekarza, pielęgniarkę lub położną w ramach POZ,
 • Upoważnić bliską osobę do odbioru recept lub wglądu do dokumentacji medycznej,
 • Złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Jest to także przydatne narzędzie w dobie pandemii koronawirua. NA IKP pacjent może sprawdzić wyniki testu na COVID-19 oraz znaleźć informacje, do kiedy powinien przebywać na kwarantannie lub izolacji domowej. W systemie do pobrania przygotowany jest także dokument potwierdzający przebywanie na kwarantannie lub izolacji domowej, którego wymagają niektórzy pracodawcy. Istotne informacje znajdą tutaj również osoby poddane szczepieniom na koronawirusa. Zamieszczana jest tu informacja o podanych dawkach szczepienia przeciw COVID-19 oraz kod QR, który zaświadcza, że ktoś przyjął drugą dawkę szczepienia.

Przeczytaj także:

Na szczęście na rynku wciąż pojawiają się nowe aplikacje remontowe, które ułatwiają przejście przez ten trudny dla domowników i realizatorów czas.

26.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Okazuje się, że polscy seniorzy rzadziej korzystają z internetu w porównaniu do seniorów mieszkających w Unii Europejskiej.

25.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

TikTok jest jedną z najpopularniejszych aplikacji. Korzystają z niego głównie nastolatkowie, których bawią publikowane tam filmiki. Czy są one jednak przeznczone dla tak młodych widzów? 

24.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.