Zastosowanie kodu QR

21.06.2021

2021-06-21T06:48:00.000Z//2021.06.21

|
Udostępnij:

Kody QR coraz śmielej wkraczają do naszego życia, pojawiając się na stronach internetowych, biletach komunikacyjnych, produktach, czy w muzeach. Mimo że ich potencjał wciąż pozostaje niewykorzystany, to z dnia na dzień coraz chętniej sięgamy po ich dobrodziejstwo. Zanim ściągniesz na swojego smartfona skaner QR, sprawdź co warto o nim wiedzieć.

czytniki kodów QR

Kody QR – co to jest?

Kod QR (Quick Response - szybka odpowiedź) to dwuwymiarowy, matrycowy i kwadratowy znak graficzny, który został opracowany w 1994 roku w Japonii przez firmę Dens-Wave zajmującą się mechanizmami automatycznej identyfikacji. Pozwala on na kodowanie liczb, liter, znaków i symboli. Kod QR, podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki kodów QR. W odróżnieniu od kodu kreskowego jest dwuwymiarowy, a nośnikiem danych są nie kreski, ale kwadratowe ciemne i jasne moduły.

Okazuje się, że kod QR nie jest niczym nowym, ale to właśnie w ostatnich latach zyskał znacznie na swojej popularności. Jak podaje firma Beaconstac, zajmująca się marketingiem zbliżeniowym obecnie prawie 90 proc. osób korzystających z urządzeń mobilnych ma dostęp do szybkiego internetu. W efekcie z kodów QR korzysta blisko 2,71 bilionów użytkowników na całym świecie.

Co więcej, rynek kodów QR wciąż gwałtownie rośnie. Badania Juniper Research wskazują, że do 2022 roku smartfony wykorzystają ponad 5,3 miliarda kuponów z kodem QR, a 1 miliard smartfonów uzyska do nich dostęp. Aby korzystać z tych oznaczeń, należy wyposażyć się w czytnik kodów QR. Nowoczesne telefony są już w pełni do tego przystosowane.

Jak wygląda kod QR?

Kod QR przyjmuje zawsze postać kwadratu wypełnionego ciemnymi i jasnymi punktami, które w języku branżowym nazywa się modułami. Za ich pomocą zakodowane są znaki oraz wszystkie niezbędne informacje umożliwiające odczytanie kodu. O liczbie modułów w kodzie decyduje ilość informacji, jaką planujemy w nim zapisać.

Jak zeskanować kod QR na smartfonie?

Odczytanie kodu QR nie jest niczym skomplikowanym, a jako skaner QR może posłużyć ci smartfon, tablet lub inne urządzenie mobilne. Aby odszyfrować dane, należy posiadać telefon obsługujący Java J2ME MIDP 2.0, CLDC 1.1 lub urządzenie z wbudowanym aparatem fotograficznym. Nowoczesne smartfony często wyposażone są w czytnik kodów QR i nie wymagają dodatkowego oprogramowania. W starszych modelach można natomiast posiłkować się dodatkowymi aplikacjami, które integrują się z aparatem wybranego urządzenia mobilnego.

Jak zeskanować kod QR za pomocą aplikacji? Bez względu na oprogramowanie urządzenia można znaleźć wiele przydatnych apek do obsługi kodów QR, które działają na Androidzie, iOS, czy Windowsie:

 • Qrafter - skanowanie i tworzenie kodów na iOS,
 • Kaspersky QR Scanner – skanowane na Androidzie (po odczytaniu kodu sprawdza jego zawartość w poszukiwaniu zagrożeń),
 • QR-Code Studio – skanowanie i generowanie kodów QR na Windows/MacOS,
 • Codora - skanowanie, generowanie, obsługa wielu formatów na Androidzie,
 • Generator kodów kreskowych PL - skanowanie, generowanie, obsługa wielu formatów na Androidzie.

Każdy wspomniany skaner QR jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Po zainstalowaniu aplikacji krok po kroku dowiesz się, jak zeskanować kod QR na swoim urządzeniu.

Czytnik kodów QR – zastosowanie

Kody QR znajdują szerokie zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach naszego życia. To właśnie dlatego warto wyposażyć się w skaner QR na swoim smartfonie. Co więcej, z roku na rok staje się on coraz bardziej przydatny. Wiedząc, jak zeskanować kod QR można w ten sposób:

 • Sczytywać bilety komunikacji miejskiej, do kina, muzeum lub teatru,
 • Przekazywać wizytówki zawierające adres, numer telefonu, czy adres e-mail,
 • Przekazywać linki do stron internetowych,
 • Odnajdywać książki w bibliotece,
 • Sczytywać paczki kurierskie,
 • Odbierać paczki z paczkomatu,
 • Wypożyczać rowery lub hulajnogi miejskie,
 • Zwiedzać muzea – po sczytaniu kodu przy konkretnym dziele sztuki można doczytać więcej informacji na jego temat,
 • Płacić za zakupy (np. za pośrednictwem niedawno wprowadzonej aplikacji Lidl Pay),
 • Opłacać faktury – po sczytaniu kodu na dokumencie handlowym aplikacja banku (np. IKO) sama uzupełnia pola niezbędne do wykonania przelewu,
 • Sprawdzać ważność paszportu covidowego, o tym więcej przeczytasz w artykule: Jak pobrać paszport covidowy?

Dodatkowo uniwersalny czytnik kodów QR dostępny w niemalże każdym smartfonie to duże ułatwienie dla marketingu. Umieszczenie kodu na plakacie lub reklamie pozwala szybciej dotrzeć zainteresowanym osobom do konkretnego produktu, a także uzyskać na jego temat więcej informacji. Kody QR są więc ważnym ułatwieniem, które wpływa na wyniki sprzedażowe firm. Podsumowując, praktycznie jedynym ograniczeniem dotyczącym zastosowań kodów QR jest nasza wyobraźnia.

Jak wygenerować własny kod QR?

Podczas tworzenia własnego, unikatowego kodu QR zastosowanie znajdują wymienione we wcześniejszej części artykułu generatory i czytniki kodów QR. Dodatkowo można również skorzystać ze strony internetowej w wersji polskiej pod adresem: pl.gr-code-generation.com

Taki generator umożliwia utworzenie kodów obrazkowych z zakodowanym tekstem, gotową wiadomością SMS lub e-mail, danymi osobowymi, czy linkami do stron internetowych.

Przeczytaj także:

O zbieraniu punktów PAYBACK słyszał każdy, kto regularnie wykonuje zakupy w ponad 2000 sklepów stacjonarnych i online uczestniczących w programie. Z zalet platformy można skorzystać, gdy robisz codzienne zakupy, tankujesz paliwo, idziesz do kina, czy wybierasz się na wakacje.

18.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakończenie roku szkolnego to doskonały moment na podsumowanie wyników swoich podopiecznych. Dobre oceny, zachowanie oraz osiągnięcia sportowe zasługują na nagrodę, która będzie jednocześnie świetnym gadżetem na wakacje. 

17.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Pandemia koronawirusa oraz wprowadzone obostrzenia przyczyniły się do rozwoju wszelkich usług świadczonych przez internet. Dotyczy to zarówno zakupów on-line, ale także e-administracji. 

16.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.