Załatw sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu

16.06.2021

2021-06-16T05:47:00.000Z//2021.06.16

|
Udostępnij:

Pandemia koronawirusa oraz wprowadzone obostrzenia przyczyniły się do rozwoju wszelkich usług świadczonych przez internet. Dotyczy to zarówno zakupów on-line, ale także e-administracji. Sprawy urzędowe można swobodnie załatwiać bez wychodzenia z domu. Do takiej formy, przekonała się spora grupa społeczeństwa.

e-urząd

71 proc. mieszkańców załatwia sprawy urzędowe przez internet - wynika z badania #RegionyNEXERY2020, które zostało przeprowadzone w czerwcu 2020. To wzrost aż o 30 procent w stosunku do poprzedniego roku. Oczywiście wpływ na taki stan rzeczy, miała pandemia koronawirusa. Zamknięte dla odwiedzających urzędy, zmusiły nas do załatwiania spraw online.

Jak informuje portalsamorządowy.pl, ponad połowa urzędników, którzy wzięli udział w zeszłorocznym badaniu Nexery potwierdziło, że już wszystkie sprawy można zgłaszać do urzędu zdalnie. Co ciekawe, Polacy chętnie z tego przywileju korzystają. Najczęściej wnioskują o wydanie dowodu osobistego, ale również w ten sposób składają podania, wnioski czy proszę o wystawienie zaświadczeń.

Aby w pełni móc korzystać z dostępu do urzędu, za pomocą internetu, należy założyć profil zaufany. Korzysta z niego już 5,5 miliona Polaków. Aby do nich dołączyć, najlepiej jest skorzystać z bankowości elektronicznej. Profil zaufany można włożyć wniosek przez internet na stronie ww.gov.pl, a następnie potwierdzić go podczas wizyty w punkcie potwierdzającym.

Jakie sprawy można załatwić w e-urzędzie?

Do takich popularnych e-usług, można zaliczyć na przykład: wysyłanie ogólnych pism, zgłaszanie urodzenia dziecka, wniosek o wydanie dowodu osobistego, dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych, zameldowanie, uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego, zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu. W ePUAP można również założyć Internetowe Konto Pacjenta, zgłosić się do urzędu pracy, czy nawet wypełniać PIT. ePUAP to system, który jest łatwym i bezpiecznym kanałem udostępniania usług publicznych. Mogą z niego korzystać, nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy.

Przeczytaj także:

Dzień Taty obchodzony jest w Polsce 23 czerwca. To idealny moment, aby podziękować swojemu tacie za codzienną pomoc i wsparcie. Warto też pomyśleć o praktycznym prezencie, który będzie nie tylko miłym gestem, ale przede wszystkim gadżetem sprawdzającym się w wielu sytuacjach.

15.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Przyszłość motoryzacji powiązana jest ściśle z rozwojem nowoczesnych technologii. Idealnym tego przykładem jest rozszerzona rzeczywistość, która łączy realne bodźce z obrazem generowanym komputerowo. Co ciekawe, projekty rozszerzonej rzeczywistości coraz śmielej wkraczają do branży motoryzacyjnej.

14.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Surfowanie po internecie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, przed którymi warto się chronić. Pojęcie VPN pojawia się w tym kontekście bardzo często, ponieważ pozwala zabezpieczyć prywatność użytkowników on-line. 

11.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.