Wirtualna rzeczywistość w przyszłości
Technologia VR do niedawna była kojarzona głównie z rozrywką i spędzaniem wolnego czasu. Obecnie technologia rozszerzonej rzeczywistości jest stosowana w wielu dziedzinach życia czy pracy. W przyszłości może znacząco zmienić sporo branż i znaleźć wiele zastosowań w życiu codziennym.
Wirtualne operacje
Pierwszym nowatorskim zastosowaniem, jakie w przyszłości znajdzie technologia VR są wirtualne operacje. Są to operacje przeprowadzane przy pomocy urządzeń, gdzie chirurg jest jedynie operatorem danego urządzenia, a nie wykonuje pracy przy pacjencie osobiście.
Technologia rozszerzonej rzeczywistości umożliwia zdalne sterowanie robotem w bardzo dokładny sposób. Prezentuje dużo większą ostrość, a także przedstawienie sytuacji w lepszej perspektywie niż tradycyjne okulary czy sprzęt optyczny. Wirtualna technologia pomaga również:
- wyświetlać dodatkowe dane,
- oceniać odległości z ogromną dokładnością,
- sugerować pewne rozwiązania.
Technologia VR może być połączona w medycynie również z innymi technologiami takimi jak sztuczna inteligencja czy nowoczesne roboty operacyjne. Z pewnością minie jeszcze kilka lat, zanim technologia rozszerzonej rzeczywistości na stałe pojawi się na salach operacyjnych. Natomiast wirtualna technologia już jest na nich obecna i radzi sobie doskonale.
Wirtualna technologia pomoże również zaplanować daną operację czy zabieg. Można w niej łatwo skanowaniem stworzyć model ludzkiego ciała i zaplanować operację w bardzo realistycznym środowisku. Stworzenie wirtualnego modelu 3D jest bardzo szybkie, precyzyjne, a także wpływa na powodzenie operacji.
Wirtualne podróże
Jednym z najciekawszych rozwiązań w których może być wykorzystywana technologia VR są wirtualne podróże. Jest to zwłaszcza aktualny temat w dobie ostatnich ograniczeń i zagrożeń zdrowotnych. Jest on również niezwykle mocno promowany choćby przez markę Meta tworzącą wirtualny świat.
Technologia rozszerzonej rzeczywistości może zatem w przyszłości pomagać łatwo i szybko zmieniać otoczenie bez konieczności osobistego przemieszczania się. Można dzięki niej przenosić się do wirtualnych, ale także realnych lokalizacji.
Na szczególną uwagę zasługuje technologia VR umożliwiająca zwiedzanie realnych miejsc w dowolnym zakątku świata. Polega ona na używaniu okularów VR do poruszania się po wcześniej zwirtualizowanych przestrzeniach takich jak ulica, budynki czy różnego rodzaju lokacje.
Technologia rozszerzonej rzeczywistości pomaga odbywać podróże i wycieczki bez wychodzenia z domu. Może być to jeden z najciekawszych i najszybciej rozwijających się trendów związanych z nowymi technologiami. Dzięki niej będzie można w krótkim czasie zwiedzić i poznać te lokalizacje, do których z różnych względów nie mamy dostępu. Odczucia i wrażenia z wirtualnych podróży w okularach VR są bardzo pozytywnie zaskakujące i zyskują coraz większą rzeszę fanów.
Rozszerzona rzeczywistość to więcej danych
Technologia rozszerzonej rzeczywistości to przede wszystkim większa ilość informacji z których można korzystać. Technologia VR umożliwia zatem lepszą świadomość w dowolnym miejscu oraz czasie.
Technologia rozszerzonej rzeczywistości może w niedalekiej przeszłości wyświetlać na przedniej szybie samochodu najważniejsze informacje o jeździe takie jak prędkość czy obroty silnika, a także nawigację. Są to systemy znane jedynie z wojskowych samolotów myśliwskich. W przyszłości, mogą wspomagać kierowców w autach osobowych. Technologia ta umożliwia w nierozproszony sposób prowadzić samochód, a także zwiększa bezpieczeństwo podróży i bezpieczeństwo na drodze.
Wirtualna technologia tego typu może służyć również w specjalnych okularach, które będą wyświetlały rozszerzoną rzeczywistość na szkłach lub bezpośrednio na źrenicy oka. Dzięki temu technologia rozszerzonej rzeczywistości umożliwia obserwowanie świata rzeczywistego w sposób hybrydowy, czyli połączony z wirtualnymi danymi.
Może być to bardzo pomocne przy obsłudze internetu, nawigowaniu czy uzyskiwaniu informacji o świecie rzeczywistym. Technologia ta z pewnością wpłynie pozytywnie na postrzeganie świata, a także lepsze jego wykorzystywanie. Dzięki niej dosłownie w mgnieniu oka można zobaczyć, co mieści się w danym budynku bez konieczności uruchomienia telefonu i sprawdzenia w nawigacji.
Szkolenia
Technologia VR w przyszłości może znaleźć również szerokie zastosowanie w szkoleniach różnego rodzaju. Wirtualna technologia może pomagać przeprowadzać szkolenia, które nie będą wymagały osobistej obecności w konkretnym miejscu. Jest to zwłaszcza korzystne w trudnych i ryzykownych warunkach np. podczas szkolenia strażaków czy ratowników medycznych.
Technologia rozszerzonej rzeczywistości pomoże im dokładnie zapoznać się z danym zagadnieniem bez konieczności uczestniczenia w ryzykownej oraz niebezpiecznej sytuacji osobiście. Szkolenia przeprowadzane w ten sposób będą również dużo dokładniejsze i będą umożliwiały lepsze zapoznanie się z tematem. Pozwolą na powrót do konkretnych sytuacji i przestudiowanie ich na spokojnie. Są to niepodważalne zalety, których brakuje przy szkoleniu osobistym. Są już zauważane przez coraz więcej firm i branż.
Jeżeli zainteresował Cie ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł: Rozszerzona rzeczywistość w samochodzie.
Przeczytaj także:
Wielkanocne zwyczaje – czego nie może zabraknąć na stole?
Święcenie pokarmów w koszyczku, oblewanie się wodą, malowanie jajek - to wielkanocne ulubione tradycje, które są celebrowane w naszym kraju.
06.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJMedia społecznościowe tylko dla dorosłych?
Media społecznościową mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci. Francja w związku z tym wprowadziła nowe zasady użytkowania dla nieletnich.
05.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJKamerka rowerowa - jaką wybrać?
Kamerka na rower może przydać się podczas dokumentowania swoich tras, chwalenia się osiągnięciami w mediach społecznościowych, ale też podczas kolizji.
04.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.