Wielkanocne zwyczaje – czego nie może zabraknąć na stole? 

06.04.2023

2023-04-06T09:15:00.000Z//2023.04.06

|
Udostępnij:

W Polsce Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. W okresie przygotowawczym do Wielkanocy stosuje się post, którym chrześcijanie przygotowują się do radosnego świętowania. Post powoli dobiega końca, a już za trzy dni rozpoczniemy uroczystości, dlatego czas zabrać się za przygotowanie wyjątkowych posiłków.

wielkanoc zwyczaje

Piękne tradycje

W czasie Wielkanocy w Polsce obchodzi się wiele zwyczajów i tradycji. Najważniejszym zwyczajem jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Wielkanocne potrawy, takie jak jajka, chleb, kiełbasa czy babka, umieszczane są w koszykach i zabierane do kościoła na święcenie.

Innym zwyczajem jest malowanie pisanek. Jajka farbuje się na różne kolory i ozdabia wycinankami lub rysunkami. Podczas Śmigusa-Dyngusa, czyli poniedziałkowego dyngusa, młodzież oblewa się wodą symbolizującą wiosenne oczyszczenie.

Tradycje Wielkanocne w Polsce są głównie związane z pamięcią o cierpieniu i zmartwychwstaniu Jezusa oraz związane są z powitaniem wiosny.

Suto zastawiony stół

Wielkanoc to czas, kiedy zasiadamy do świątecznego stołu i delektujemy się tradycyjnymi potrawami. W Polsce najpopularniejszymi potrawami wielkanocnymi są:

  • Jajka - na twardo lub jajka faszerowane pastą chrzanową.
  • Pascha - deser przygotowywany na bazie twarogu, cukru, jajek, rodzynek i bakalii.
  • Mazurek - ciasto kruche z bakaliami i owocami, ozdobione kolorowymi wstążeczkami.
  • Babka - ciasto drożdżowe z rodzynkami i skórką pomarańczową.
  • Chleb wielkanocny - pieczony w tradycyjnym koszyczku, łamiemy go w trakcie święconki.
  • Sałatka ze śledziem – ma wiele wersji, więc można przygotować ją w kilku opcjach.
  • Zupa chrzanowa - zupa kremowa na bazie bulionu z chrzanu, z ziemniakami i jajkami.
  • Biała kiełbasa z chrzanem - kiełbasa pieczona na patelni lub gotowana w garnku, przyprawiona chrzanem.
  • Sałatka jarzynowa - z marchewką, ziemniakami, selerem, groszkiem i majonezem.

To najbardziej tradycyjne potrawy, które najczęściej można spotkać podczas Wielkanocy w polskich domach. Często towarzyszy im czerwone lub białe wino, uważane za symbol krwi Chrystusa.

Przeczytaj także:

Media społecznościową mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci. Francja w związku z tym wprowadziła nowe zasady użytkowania dla nieletnich.

05.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Kamerka na rower może przydać się podczas dokumentowania swoich tras, chwalenia się osiągnięciami w mediach społecznościowych, ale też podczas kolizji.

04.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Samochody autonomiczne mają wiele zalet. Są coraz częściej wykorzystywane w biznesie, ze względu na swoją niezawodność, bezpieczeństwo i efektywność.

03.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.