Rozszerzona rzeczywistość w samochodzie

14.06.2021

2021-06-14T06:29:00.000Z//2021.06.14

|
Udostępnij:

Przyszłość motoryzacji powiązana jest ściśle z rozwojem nowoczesnych technologii. Idealnym tego przykładem jest rozszerzona rzeczywistość, która łączy realne bodźce z obrazem generowanym komputerowo. Co ciekawe, projekty rozszerzonej rzeczywistości coraz śmielej wkraczają do branży motoryzacyjnej. W efekcie już niebawem auta mogą przypominać pojazdy rodem z filmów science fiction.

rozszerzona rzeczywistość

Co to jest rozszerzona rzeczywistość?

Rzeczywistość rozszerzona określana jest często skrótem AR od angielskiego określenia Augmented Reality. W praktyce jest to interaktywne doświadczenie, które łączy w sobie rzeczywiste doznania z elementami wirtualnymi w postaci wizualnej, słuchowej, a niekiedy również dotykowej i węchowej. W odróżnieniu od wirtualnej rzeczywistości, która kreuje nowy świat praktycznie od zera, rozszerzona rzeczywistość to warstwa, którą nakłada się na realne doświadczenia.

Rozszerzona rzeczywistość w życiu codziennym

W perspektywie najbliższych lat prognozowane są diametralne zmiany w uwarunkowaniach rynkowych, zwłaszcza modelach biznesowych firm powstających na podstawie preferencji konsumentów. Wśród technologii, które już niebawem mają silnie wpływać na nasze życie, bardzo często wymieniana jest rozszerzona rzeczywistość (AR).

Według raportu MarketsandMarkets, rynek rzeczywistości rozszerzonej ma wzrosnąć z 15,3 mld USD osiągniętych w 2020 roku do przeszło 77 mld USD w 2025 roku. Projekty rozszerzonej rzeczywistości znajdują obecnie największy popyt w branży gospodarki kreatywnej. Z czasem AR wkroczy także do wielu innych branż, które dotyczą naszego codziennego życia. Edukacja, opieka zdrowotna, nieruchomości, czy wojsko to jedynie początek z nich.

Mimo że rozszerzona rzeczywistość była dotychczas kojarzona jedynie z grami komputerowymi oraz branżą IT, to ostatnio można zaobserwować jej wyraźny rozwój w motoryzacji. Auta przyszłości będą spełniały zaawansowane standardy bezpieczeństwa poprzez wczesne wykrywanie zagrożeń na drodze. Dzięki temu będą mogły reagować jeszcze zanim niebezpieczeństwo dotrze do umysłu kierowcy.

Auta przyszłości – jakie rozwiązania może przynieść AR w motoryzacji?

Wyświetlanie na przedniej szybie informacji wchodzących w interakcję z otoczeniem to główna obietnica przyszłości. Przyciągające uwagę jaskrawe kolory, napisy lub strzałki mają ułatwiać prowadzenie pojazdu. Rozszerzona rzeczywistość w samochodach ma wpływać na komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo jazdy. Pojazdy z AR mają między innymi:

  • Pomagać ustalić kierowcy, który pas ruchu będzie dla niego najlepszy,
  • Wspomagać korygowanie toru jazdy,
  • Wyświetlać krawędzie jezdni, aby nie wypaść z drogi,
  • Nawigować kierowcę do celu podróży,
  • Rozpoznawać inne obiekty na drodze, np. inne samochody, pieszych lub rowerzystów.

Śmiałe projekty rozszerzonej rzeczywistości mają szansę stać się jeszcze dokładniejsze, dzięki szerokiemu zastosowaniu sieci 5G. Technologia ta sprawia, że opóźnienia w przesyle danych są minimalne, co ułatwia konstruowanie autonomicznych pojazdów.

Technologia AR na przedniej szybie – nowoczesne auta przyszłości w zasięgu ręki

O tym, że projekty rozszerzonej rzeczywistości znajdują już zastosowanie w motoryzacji, świadczy przykładowo model Volkswagena ID.4, który można już zamówić w wersji z AR. Samochód wyposażony jest w przezierny wyświetlacz Head-up, który wyświetla informacje na przedniej szybie. Dzięki technologii AR wszystkie wskazówki nawigacji GPS są tutaj wyświetlane bezpośrednio na jezdni. Kierowca może więc skupić się na drodze i dotrzeć do celu bez konieczności spoglądania na nawigację.

Wyświetlacz przezierny w technologii rozszerzonej rzeczywistości umieszczony na przedniej szybie wyświetla znaki graficzne w dwóch polach oraz na dwóch poziomach. Większe pole, w którym pokazują się dynamiczne oznaczenia, usytuowane jest w wirtualnej odległości około 10 metrów w polu widzenia kierowcy. Taki obraz ma przekątną 1,8 metra. W polu tym pokazują się oznaczenia systemów asystujących, strzałki, punkty startowe oraz docelowe wyznaczone w nawigacji.

Drugie pole auta przyszłości jest znacznie mniejsze, bliższe i płaskie. Tutaj wyświetlają się informacje dotyczące prędkości jazdy, znaków drogowych, a także powiadomienia systemów asystujących i nawigacji. W praktyce wydają się one być zawieszone na odległości około 3 metrów przed kierowcą.

Projekty rozszerzonej rzeczywistości a bezpieczeństwo wewnątrz pojazdu

Branża motoryzacyjna intensywnie pracuje nie tylko nad rozwiązaniami, które obejmują to, co dzieje się aktualnie na drodze, ale również wewnątrz samochodu. Auta przyszłości mają być wyposażone w czujniki kontrolujące czynności życiowe człowieka oraz jego zachowania. Rozwiązanie takie ma być umieszczone w kokpitach pojazdów.

Czujniki mają kontrolować nie tylko samego kierowcę, ale również pasażerów. Przykładowo, jeśli dziecko na tylnym siedzeniu straciłoby oddech i zaczęło się dusić, alarm natychmiast zawiadomi o tym kierowcę. Takie rozwiązanie nie tylko podnosi komfort jazdy, ale również jej bezpieczeństwo, ponieważ osoba prowadząca pojazd nie musi zbyt często oglądać się do tyłu, dzięki czemu może w pełni skupić się na drodze.

Przeczytaj także:

Surfowanie po internecie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, przed którymi warto się chronić. Pojęcie VPN pojawia się w tym kontekście bardzo często, ponieważ pozwala zabezpieczyć prywatność użytkowników on-line. 

11.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020, zostały przełożone o 12 miesięcy. Oczywiście, powodem była szalejąca pandemia koronawirusa. Fani piłki nożnej będą mogli, w końcu przez najbliższy miesiąc zasiąść przed ekranem i oglądać rozgrywki piłkarzy. Gdzie będą transmitowane na żywo?

10.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Można zauważyć, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami smartfonów, komputerów czy telewizorów. Najbardziej niepokojący jest fakt, że po elektronikę sięgają coraz mniejsze dzieci. Co się dzieje z dzieckiem, gdy zbyt wiele czasu spędza przed monitorem?

09.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.