Media społecznościowe tylko dla dorosłych? 

05.04.2023

2023-04-05T10:27:00.000Z//2023.04.05

|
Udostępnij:

W dzisiejszych czasach dzieci w coraz młodszym wieku korzystają z różnych platform społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Snapchat czy TikTok. Z jednej strony, media społecznościowe mogą być pomocne dla dzieci w komunikacji i nawiązywaniu przyjaciół, ale z drugiej strony, mogą negatywnie wpływać na ich emocjonalne i psychologiczne zdrowie.

dzieci i media społecznościowe

Media społecznościowe maja ogromną rzeszę użytkowników. Właściwie, to każdy z nas ma swoją ulubioną platformę, po którą sięga każdego dnia. O tym, które są najbardziej popularne, wyjaśniliśmy w artykule Najpopularniejsze media społecznościowe w Polsce.

Badania pokazują, że dzieci, które korzystają z mediów społecznościowych, mają większe ryzyko wystąpienia depresji, lęku i niskiej samooceny. Oprócz tego, mogą być narażone na hejt oraz negatywne wpływy ze strony innych użytkowników. Dlatego ważne jest, aby rodzice kontrolowali czas, jaki dzieci spędzają na mediach społecznościowych oraz monitorowali zawartość, do której mają dostęp. Wszystko to może pomóc w zapewnieniu zdrowego rozwoju dziecka.

Co bardzo ciekawe, we Francji wprowadzono w związku z tym nowe zasady korzystania z mediów społecznościowych przez nieletnich. Dzieci poniżej 13. roku życia nie będą mogły założyć konta na popularnych platformach, a starsza młodzież do 15. roku życia będzie z kolei musiała uzyskać zgodę rodziców na korzystanie z aplikacji. W przygotowaniu jest także nowe prawo dotyczące udostępniania zdjęć dzieci w mediach bez ich zgody.

W niektórych krajach, takich jak Rosja, Chiny czy Korea Północna takie zasady obowiązują od dawna, jednak nie z powodu bezpieczeństwa a raczej ze względów obyczajowych i politycznych. W Polsce natomiast nie ma ustawowych regulacji, które regulują ten temat.

Wartym uwagi pomysłem jest też, stworzenie mediów społecznościowych tylko dla dzieci i taki pomysł pojawił się w przypadku Instagrama, o czym informowaliśmy w artykule: Social media dla najmłodszych? Nadchodzi Instagram dla dzieci.

Przeczytaj także:

Kamerka na rower może przydać się podczas dokumentowania swoich tras, chwalenia się osiągnięciami w mediach społecznościowych, ale też podczas kolizji.

04.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Samochody autonomiczne mają wiele zalet. Są coraz częściej wykorzystywane w biznesie, ze względu na swoją niezawodność, bezpieczeństwo i efektywność.

03.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

W dniach od 29 marca do 15 czerwca 2023 roku trwa promocja, w ramach której Klienci oferty Orange na kartę mogą skorzystać z darmowych rozmów bez limitu do wszystkich z ważnością do 30 czerwca 2023 roku, czyli do wakacji.

30.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.