Składane telefony wracają do mody

15.10.2021

2021-10-15T05:48:00.000Z//2021.10.15

|
Udostępnij:

Pierwsze telefony komórkowe były duże, ciężkie i zupełnie niepraktyczne. Później, wraz z rozwojem technologii pojawiały się coraz nowocześniejsze modele. Obecnie możemy obserwować powrót znanych z przeszłości składanych telefonów w odświeżonych wersjach. Czy mają one szansę na globalny sukces, czy są jedynie chwilową modą?

składane telefony

Krótka historia telefonów komórkowych

Choć osobom poniżej 30 roku życia może się wydawać, że świat bez urządzeń mobilnych nie mógłby istnieć, są one stosunkowo nowymi wynalazkami. Pierwszy telefon komórkowy stworzony przez Motorolę ujrzał światło dzienne w 1973 r., czyli niespełna 50 lat temu. Ważył prawie kilogram, a jego wymiary nie pozwalały na noszenie go w kieszeni czy małej torebce. Jak łatwo się domyślić, nie był więc ani poręczny, ani funkcjonalny, umożliwiał jednak całkowicie bezprzewodowy kontakt ze światem. W kolejnych dekadach trwały intensywne prace nad udoskonalaniem telefonów komórkowych – były one coraz lżejsze i mniejsze, a dodatkowo posiadały coraz więcej funkcji. Kolejno pojawiały się składane telefony z klapką, modele z klawiaturą qwerty, aż wreszcie powstały kolorowe, dotykowe wyświetlacze. W ciągu ostatnich lat smartfony stały się wielofunkcyjnymi urządzeniami, mogącymi zastąpić tablet, aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki czy dyktafon. Stale zmienia się również ich design – kiedyś pracowano nad tym, by były coraz mniejsze, natomiast w erze dotykowych wyświetlaczy ich ekrany znów rosną, zmniejsza się natomiast waga. Zauważalnym obecnie trendem są również telefony ze składanym ekranem. Czy będą to nowe smartfony przyszłości?

Składany smartfon to nie powrót do przeszłości

Choć składany telefon wielu osobom kojarzy się z początkiem XXI w., okazuje się, że i teraz jest w stanie podbić serca wielu użytkowników. Sprawdził to chociażby Samsung, wypuszczając na rynek wyjątkowo nowoczesny i bardzo designerski model Galaxy Z Flip. Podobnie działa Huawei Mate X czy Samsung Galaxy Fold. Składany smartfon zasili również asortyment Apple, obecnie nie jest jednak znana data jego premiery. Choć wzorują się one na modelach sprzed niemal dwóch dekad, niewiele mają z nimi wspólnego.

Stare telefony z klapką, produkowane m.in. przez Motorolę, miały oddzielny wyświetlacz oraz klawiaturę, a po złożeniu osiągały niewielkie, kompaktowe rozmiary. Dzięki praktycznemu zamknięciu były również mniej odporne na uszkodzenia, np. podczas upadku. Współczesny telefon ze składanym ekranem wciąż jest duży – Samsung Galaxy Z Flip 3 posiada ekran o przekątnej 6,7 cala. Tak jak wszystkie urządzenia elektroniczne jest również bardzo delikatny. Po co więc wyposażono go w możliwość składania ekranu? Dla uzyskania innowacyjnego, designerskiego wyglądu oraz podniesienia funkcjonalności.

Zalety składanego telefonu

Najważniejszą cechą składanych smartfonów jest ich multizadaniowość. Posiadają one dzielony ekran, umożliwiający wykonywanie wielu czynności jednocześnie – na jednej jego części można np. wyświetlać zdjęcia, filmy, lub odtwarzać muzykę, natomiast na drugiej obsługiwać pocztę, czy przeglądać wiadomości w serwisach informacyjnych, bez konieczności minimalizowania otwartych kart. Z powodzeniem mogą więc zastąpić tablet np. podczas podróży służbowych, czy pracy w terenie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Składany iPhone – kiedy będzie można go kupić?

Telefon ze składanym ekranem ucieszy również fanów selfie. Nie będą oni potrzebowali statywu, by zrobić idealne zdjęcie. Wystarczy położyć przed sobą smartfon i ustawić ekran pod odpowiednim kątem. Jest on także dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na posiadaniu dużego ekranu, niekoniecznie jednak chcą kupować jeszcze większy, niż do tej pory telefon. Składany smartfon pozwala na wykorzystywanie całej powierzchni lub tylko jej części, w zależności od potrzeb. Po zamknięciu zajmuje mniej miejsca niż klasyczny model, bez problemu mieści się więc nawet w niewielkiej torebce. Jego niewątpliwą zaletą jest również ciekawy, niebanalny design.

Smartfony przyszłości

Choć dla większości użytkowników największe znaczenie ma funkcjonalność smartfonów, przywiązują uwagę również do ich wyglądu. Składany telefon dobrze się prezentuje, jest wygodny i praktyczny w użytkowaniu, pozwala na maksymalne wykorzystanie jego funkcji, a do tego robi doskonałe zdjęcia, również za pomocą przedniego ekranu. Oczywiście, jak przystało na urządzenie najnowszej technologii, jest przystosowany do wymagań sieci 5G. Ma więc wszystko, czego potrzebują smartfony przyszłości. Czy to jednak wystarczy, by stać się liderem na rynku? Obecnie składany telefon to raczej nowinka i ciekawostka technologiczna, a nie powszechny trend. Przeciwnicy tego rozwiązania zarzucają mu, że nie wprowadza na rynek niczego nowego, łączy w sobie jedynie dobrze już znane rozwiązania. Trudno więc określić, czy nowoczesny składany telefon zagości na rynku na stałe, warto jednak pamiętać, że prace nad nim prowadzi obecnie Apple, będący niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie. Jeśli natomiast interesują Cię informacje o telefonie z zagiętym ekranem, koniecznie przeczytaj artykuł: Telefon z zagiętym ekranem – hit czy kit?

Przeczytaj także:

Możesz zaaranżować mieszkanie samodzielnie.Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli skorzystasz ze specjalnych programów, których w internecie nie brakuje.

14.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Czwarta fala w natarciu. Kto może już przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19? Warto poznać szczegóły i zaplanować swoje szczepienie.

13.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Uber pozwala na szybsze i tańsze dotarcie do celu. Aplikacja ma wiele udogodnień. Niestety, nie we wszystkich miastach można z niej korzystać.

12.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.