Telefon z zagiętym ekranem – hit czy kit?

05.02.2021

2021-02-05T07:02:00.000Z//2021.02.05

|
Udostępnij:

Od premiery pierwszego telefonu z zakrzywionym ekranem minęło już kilka lat, ale smartfon nadal budzi spore emocje. Czy ta technologia jest funkcjonalna, czy można ją określić jako przerost formy nad treścią? Które modele telefonów z zagiętym ekranem są warte polecenia?

telefon z zagiętym ekranem

Telefon z zagiętym ekranem, nazywa się inaczej bezramkowym. To niewątpliwie hit ostatnich lat. Chociaż co roku producenci zaskakują nas nowymi rozwiązaniami, ten rzeczywiście był innowacyjny. Ekran zachodzący na boki smartfona, po raz pierwszy pojawił się w 2013 roku w koreańskim smartfonie Samsunga Galaxy Round. Ten model, jednak nie trafił na polski rynek. W Polsce pierwszym telefonem z zagiętym ekranem był LG G Flex. Koncepcję zakrzywionych ekranów podejrzeli, również inni producenci, i takich smartfonów zaczęło pojawiać się coraz więcej. Najbardziej popularne są modele Samsunga.

Telefon z zagiętym ekranem - zalety

Model bezramkowy ładnie się prezentuje i zwraca na siebie uwagę. Wygląda dość spektakularnie, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, rzeczywiście warto zdecydować się na model telefonu z zagiętym ekranem. Inną zaletę można dostrzec gdy telefon leży na ekranie. Wówczas podświetlenie krawędziowe, sygnalizuje powiadomienia. Telefon spełni również oczekiwania osób, które lubią duże wyświetlacze. Taki ekran powoduje, że oglądanie filmów czy teledysków jest o wiele ciekawsze. Smartfon nie ma zbyt wielu zalet, za to wad można doszukać się więcej…

Telefon z zagiętym ekranem - wady

Innowacyjne rozwiązania mają to do siebie, że trzeba się do nich przyzwyczaić. Często na wstępnym etapie, charakteryzuje je wiele wad. Potrzeba czasu, aby innowacyjny pomysł został dopracowany i ostatecznie prezentował się perfekcyjnie. Jakie są więc wady telefonów z zagiętym ekranem?

Najpoważniejszą wadą jest oczywiście zwiększona podatność ekranu na uszkodzenia. W sytuacji, gdy tradycyjny telefon spadnie, może dojść do uszkodzenia rantu obudowy. W przypadku bezramkowego smartfonu uszkodzeniu prawdopodobnie ulegnie ekran. Dlatego decydując się na model telefonu z zagiętym ekranem, zdecydowanie warto dokupić szkło ochronne.

Tu pojawia się kolejny problem. Do tego modelu wyjątkowo trudno dobrać odpowiednie szkło hartowane. Zwykłe będzie się odklejało, odstawało i tworzyło mało estetyczne progi na bokach telefonu. W ten sposób traci się całą estetykę telefonu, a bezpieczeństwo nadal nie jest w pełni zapewnione.

telefon z zagiętym ekranem

Kolejna wada - telefon z zagiętym ekranem sprzyja przypadkowym dotknięciom bocznej części ekranu przez wewnętrzną stronę dłoni. Trzeba nauczyć się trzymać go w odpowiedni sposób, nie tak jak byliśmy przyzwyczajeni w tradycyjnych modelach. Można spotkać się również z twierdzeniami, że w miejscach krzywizny odbijają się refleksy, co może być irytujące.

Najlepsze telefony z zagiętym ekranem

Które telefony z zagiętym ekranem są godne uwagi? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli.

Najbardziej popularne wśród użytkowników są:

  • Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9 Plus, Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy Note 10 Plus, Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy Note20 Ultra,
  • Huawei Mate 20, Huawei Mate 30 Pro , Huawei P30 Pro, Huawei - P40 Pro,
  • Xiaomi Mi Mix Alpha, Xiaomi Mi 10,
  • OnePlus 7T Pro, OnePlus 8 Pro,
  • Sony Xperia XZ3,
  • OPPO Reno 3 Pro, Oppo Find X,
  • Vivo Nex 3,
  • Lenovo Z5 Pro,
  • LG Velvet.

Telefon z zagiętym ekranem – koniecznie z zabezpieczeniem

W przypadku telefonów z zakrzywieniem niemożliwe jest nałożenie klasycznego szkła hartowanego. Pokrywa ono tylko i wyłącznie płaską część ekranu, co nie zabezpiecza telefonu przed uszkodzeniem. Dobrym rozwiązaniem dla telefonu z zagiętym ekranem jest szkło 2,5D lub 3D. Pozwala na wyprofilowanie krawędzi warstwy zewnętrznej wyświetlacza. Wtedy szkło płynnie przechodzi do krawędzi telefonu. Na uznanie zasługuje fakt, że między szkłem a rantem telefonu nie tworzy się charakterystyczna ostra krawędź. Innym rozwiązaniem jest szkło Whitestone Dome Glass, które po poprawnym założeniu nie odstaje i przykleja się na całej swojej powierzchni do ekranu. Niestety jest dość drogie, bo to wydatek około 200 zł. Jeszcze innym sposobem na zabezpieczenie telefonu jest folia do samodzielnego przycięcia. Taka folia pozwala nawet na oklejenie całego urządzenia. Do jej zalet zależy zaliczyć właściwości samoregenerujące, co pozwala uniknąć zarysowań.

Telefon z zagiętym ekranem – designerskie, ale mało funkcjonalne rozwiązanie

Czy warto zdecydować się na telefon z zagiętym ekranem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli komuś bardziej zależy na estetyce, śmiało może zdecydować się na ten model. Osoby ceniące bezpieczeństwo użytkowania i walory praktyczne, powinny sobie odpuścić zakup bezramkowego telefonu.

Przeczytaj także:

Nintendo Switch to konsola do gier wideo, która jest dostępna na rynku od czterech lat.  Pozwala grać kiedykolwiek i gdziekolwiek użytkownik zechce. 

04.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Od 1 lutego przyjmowane są nowe wnioski o przyznanie i wypłatę świadczenia 500+. Możesz to zrobić wygodnie, bez wychodzenia z domu. Zajmie Ci to nie więcej niż 5 minut!

03.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Pogorszenie wzroku, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem, agresja, otyłość i zachwianie emocjonalne – to skutki częstego korzystania z elektroniki. Ile Twoje dziecko powinno spędzać czasu przy komputerze lub smartfonie?

02.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.