Robi się ciepło – na jaki klimatyzator się zdecydować?

12.05.2021 |
Udostępnij:

Klimatyzacja we własnym mieszkaniu, do niedawna była uznawana za luksus. Obecnie, coraz częściej dbamy o swój komfort. Ma to szczególne znaczenie, gdy w domu również wykonujemy obowiązki zawodowe i spędzamy w nim większość czasu. Czym więc, sugerować się podczas zakupu?

klimatyzator

Za i przeciw

Wiatraki, przy wysokich upałach nie sprawdzają się. Dlatego często pojawia się koncepcja zakupu klimatyzatora. Do wyboru są przenośne, tak zwane mobilne klimatyzatory oraz stacjonarne, czyli mocowane na stałe do ściany. Te przenośne są oczywiście nieinwazyjne, a przy tym tańsze. Nie są jednak tak skuteczne jak inwazyjne klimatyzatory stacjonarne. Najważniejszym zaletą klimatyzatora ściennego, jest to, że sprężarka znajduje się w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu hałas jest słyszlany na zewnątrz budynku, a nie wewnątrz. Klimatyzatory przenośne są zazwyczaj głośniejsze i mniej wydajne. Są również mniej estetyczne, za sprawą rury, którą należy wystawić za okno, aby pozbywać się nadmiaru ciepłego powietrza. Jest to półśrodek – lepszy mimo wszystko od zwykłego wiatraka. Przy okazji, może zastanawiasz się Jaki nowoczesny oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

Jak działa klimatyzator?

Sposób działania klimatyzatorów mobilnych i stacjonarnych jest podobny. Przypominają działanie lodówki - czynnik chłodniczy wyciąga ciepłe powietrze z wnętrza i wyrzuca je na zewnątrz – w dużym uproszczeniu. Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale też wpływa na poziom wilgotności - wysusza powietrze w pomieszczeniu. Warto wybrać klimatyzator z filtrem, aby dodatkowo nie wdychać kurzu, pyłków roślin, czy zarodników grzybów. Należy go regularnie czyścić, aby nie nabawić się infekcji dróg oddechowych. Dobrze jest wybrać taki, który można obsługiwać za pomocą smartfona. Dzięki temu, na chwilę przed przyjściem do domu, można przyszykować sobie idealne warunki do relaksu.

Mobilny czy stacjonarny?

Klimatyzatory mobilne są świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy montaż instalacji konwencjonalnej klimatyzacji, nie jest możliwy. To atrakcyjne rozwiązanie przejściowe, gdy spółdzielnia lub zarządca budynku nie wyda nam zgody na umieszczenie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Niestety, ale należy się z tym liczyć i nigdy na własną rękę, bez uprzedniej zgody zarządcy, nie wolno montować klimatyzacji – jest to bowiem ingerencja w części wspólne budynku.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.