Jaki nowoczesny oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

14.12.2020 |
Udostępnij:

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) smog każdego roku zabija w Polsce około 40 tysięcy osób. Zanieczyszczenie powietrza jest więc większym zagrożeniem niż wypadki komunikacyjne w naszym kraju. Analizując te dane, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być zakup oczyszczacza powietrza.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać

Dlaczego posiadanie oczyszczacza powietrza to rozsądna decyzja?

Oczyszczacze powietrza z roku na rok stają się coraz popularniejsze w Polsce. Wiodące na naszym rynku sklepy ze sprzętem RTV i AGD potwierdzają, że od 2013 r. zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania oczyszczaczami powietrza. Zdaniem przedstawicieli sklepów Media Expert, czy Media Markt rośnie świadomość społeczna na temat ryzyka związanego ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. W efekcie urządzenia oczyszczające przestały być uważane za luksus i stopniowo stają się podstawowym elementem wyposażenia domu lub biura.

Posiadanie oczyszczacza powietrza ważne jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Urządzenia te jednak powinny być wykorzystywane przez cały rok. Dlaczego? Chronią nie tylko przed szkodliwymi dla zdrowia substancjami zawartymi w smogu, ale również przed unoszącymi się w powietrzu alergizującymi pyłkami, zarazkami oraz nieprzyjemnym zapachem. Co więcej, w pomieszczeniach, w których włączony jest oczyszczacz powietrza, konieczność ścierania kurzu zredukowana zostaje nawet 3-krotnie. W efekcie z urządzeniem tym może nie pozbędziesz się całkowicie tego problemu, jednak znacznie go ograniczysz.

Oczyszczacze powietrza – jaki wybrać i dla kogo?

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, które można podzielić ze względu na zastosowany typ filtra lub przeznaczenie. Każdy typ urządzenia ma własną specyficzną budowę, a do oczyszczania powietrza wykorzystuje filtry:

  • Warstwowe – skutecznie eliminują pyłki roślinne, zarodniki oraz pyły. Ich budowa umożliwia wielokrotne czyszczenie, jednak nie usuwają przykrych zapachów, bakterii, wirusów oraz pleśni.
  • Elektrostatyczne – pozwalają wyeliminować nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, związki chemiczne oraz organiczne, dzięki płytkom naładowanym dodatni pod wysokim napięciem. Minusem tego rozwiązania jest generowanie ozonu, który może w większym stężeniu działać drażniąco na układ oddechowy.
  • Węglowe – usuwa zanieczyszczenia organiczne oraz gazy – dwutlenek siarki i azotu obecne w zanieczyszczonym powietrzu. Filtry tego typu są wymienne, co generuje dodatkowe koszty użytkowania.
  • Wodne – zatrzymują bakterie i zanieczyszczenia w specjalnym zbiorniku z wodą, a jednocześnie nawilżają powietrze. Urządzenia z filtrem wodnym wymagają jego częstej wymiany, ponieważ wilgotne środowisko stanowi idealne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.
  • HEPA – jeden z najczęściej wybieranych filtrów przez konsumentów. Jego zaletą jest wysoka skuteczność wychwytywania cząsteczek z powietrza, dzięki czemu wydajnie usuwa pyłki, bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni oraz grzybów. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na oznaczenie filtra, np. E11, E12, E13 – im wyższa wartość, tym większa skuteczność działania.

Zakup oczyszczacza powietrza polecany jest zwłaszcza osobom mieszkających w zanieczyszczonych miastach. Produkt poprawia jakość życia alergików oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Jego zalety z pewnością docenią również użytkownicy posiadający zwierzęta oraz mieszkający z osobami palącymi.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza poza filtrem, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie oraz funkcje dodatkowe. Wiele firm specjalizuje się w produkcji oczyszczaczy:

  • dla alergików,
  • z funkcją usuwania zanieczyszczeń ze smogu,
  • z wbudowanym nawilżaczem powietrza,
  • z funkcją jonizacji powietrza.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR90G-K o nowoczesnym, lecz uniwersalnym designie, który obsługuje pomieszczenia do 66 m2. Wielofunkcyjne urządzenie z technologią Nanoe skutecznie usuwa pyłki, alergeny, grzyby i wirusy, a także przykre zapachy. Produkt został wyposażony w aż 4 filtry – wstępny, HEPA, węglowy oraz nawilżający, który utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.

Znacznie tańszy oczyszczacz powietrza Blueair Blue Pure 411 dedykowany jest przestrzeni do 15 m2. Urządzenie wyposażone zostało w filtr wstępny, węglowy oraz główny z technologią HEPASilent. Łączy on w sobie funkcję elektrostatyczną i mechaniczną, skutecznie usuwając kurz, nieprzyjemne zapachy oraz pyłki. Nie posiada jednak nawilżacza powietrza.

Alternatywą z tą funkcją może jednak być oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW dedykowany powierzchniom do 50 m2. Urządzenie z technologią Intelligent Automatic Operation oczyszcza i nawilża powietrze, dzięki filtrowi wstępnemu, węglowemu, nawilżającemu oraz HEPA E13. Produkt radzi sobie z wirusami, bakteriami, alergenami oraz grzybami.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Cena oczyszczacza powietrza uzależniona jest od jego wydajności, rodzaju zastosowanych filtrów oraz funkcji dodatkowych, jak np. nawilżacze i jonizatory powietrza. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Godne uwagi urządzenie można kupić już za 400 zł, jednak górna półka cenowa sięga nawet 5 tys. zł. Do ceny należy takie doliczyć koszt wymiany filtrów oraz zużytej energii.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.