Jaki nowoczesny oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

14.12.2020

2020-12-14T07:36:00.000Z//2020.12.14

|
Udostępnij:

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) smog każdego roku zabija w Polsce około 40 tysięcy osób. Zanieczyszczenie powietrza jest więc większym zagrożeniem niż wypadki komunikacyjne w naszym kraju. Analizując te dane, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być zakup oczyszczacza powietrza.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać

Dlaczego posiadanie oczyszczacza powietrza to rozsądna decyzja?

Oczyszczacze powietrza z roku na rok stają się coraz popularniejsze w Polsce. Wiodące na naszym rynku sklepy ze sprzętem RTV i AGD potwierdzają, że od 2013 r. zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania oczyszczaczami powietrza. Zdaniem przedstawicieli sklepów Media Expert, czy Media Markt rośnie świadomość społeczna na temat ryzyka związanego ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. W efekcie urządzenia oczyszczające przestały być uważane za luksus i stopniowo stają się podstawowym elementem wyposażenia domu lub biura.

Posiadanie oczyszczacza powietrza ważne jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Urządzenia te jednak powinny być wykorzystywane przez cały rok. Dlaczego? Chronią nie tylko przed szkodliwymi dla zdrowia substancjami zawartymi w smogu, ale również przed unoszącymi się w powietrzu alergizującymi pyłkami, zarazkami oraz nieprzyjemnym zapachem. Co więcej, w pomieszczeniach, w których włączony jest oczyszczacz powietrza, konieczność ścierania kurzu zredukowana zostaje nawet 3-krotnie. W efekcie z urządzeniem tym może nie pozbędziesz się całkowicie tego problemu, jednak znacznie go ograniczysz.

Oczyszczacze powietrza – jaki wybrać i dla kogo?

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, które można podzielić ze względu na zastosowany typ filtra lub przeznaczenie. Każdy typ urządzenia ma własną specyficzną budowę, a do oczyszczania powietrza wykorzystuje filtry:

  • Warstwowe – skutecznie eliminują pyłki roślinne, zarodniki oraz pyły. Ich budowa umożliwia wielokrotne czyszczenie, jednak nie usuwają przykrych zapachów, bakterii, wirusów oraz pleśni.
  • Elektrostatyczne – pozwalają wyeliminować nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, związki chemiczne oraz organiczne, dzięki płytkom naładowanym dodatni pod wysokim napięciem. Minusem tego rozwiązania jest generowanie ozonu, który może w większym stężeniu działać drażniąco na układ oddechowy.
  • Węglowe – usuwa zanieczyszczenia organiczne oraz gazy – dwutlenek siarki i azotu obecne w zanieczyszczonym powietrzu. Filtry tego typu są wymienne, co generuje dodatkowe koszty użytkowania.
  • Wodne – zatrzymują bakterie i zanieczyszczenia w specjalnym zbiorniku z wodą, a jednocześnie nawilżają powietrze. Urządzenia z filtrem wodnym wymagają jego częstej wymiany, ponieważ wilgotne środowisko stanowi idealne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.
  • HEPA – jeden z najczęściej wybieranych filtrów przez konsumentów. Jego zaletą jest wysoka skuteczność wychwytywania cząsteczek z powietrza, dzięki czemu wydajnie usuwa pyłki, bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni oraz grzybów. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na oznaczenie filtra, np. E11, E12, E13 – im wyższa wartość, tym większa skuteczność działania.

Zakup oczyszczacza powietrza polecany jest zwłaszcza osobom mieszkających w zanieczyszczonych miastach. Produkt poprawia jakość życia alergików oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Jego zalety z pewnością docenią również użytkownicy posiadający zwierzęta oraz mieszkający z osobami palącymi.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza poza filtrem, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie oraz funkcje dodatkowe. Wiele firm specjalizuje się w produkcji oczyszczaczy:

  • dla alergików,
  • z funkcją usuwania zanieczyszczeń ze smogu,
  • z wbudowanym nawilżaczem powietrza,
  • z funkcją jonizacji powietrza.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR90G-K o nowoczesnym, lecz uniwersalnym designie, który obsługuje pomieszczenia do 66 m2. Wielofunkcyjne urządzenie z technologią Nanoe skutecznie usuwa pyłki, alergeny, grzyby i wirusy, a także przykre zapachy. Produkt został wyposażony w aż 4 filtry – wstępny, HEPA, węglowy oraz nawilżający, który utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.

Znacznie tańszy oczyszczacz powietrza Blueair Blue Pure 411 dedykowany jest przestrzeni do 15 m2. Urządzenie wyposażone zostało w filtr wstępny, węglowy oraz główny z technologią HEPASilent. Łączy on w sobie funkcję elektrostatyczną i mechaniczną, skutecznie usuwając kurz, nieprzyjemne zapachy oraz pyłki. Nie posiada jednak nawilżacza powietrza.

Alternatywą z tą funkcją może jednak być oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW dedykowany powierzchniom do 50 m2. Urządzenie z technologią Intelligent Automatic Operation oczyszcza i nawilża powietrze, dzięki filtrowi wstępnemu, węglowemu, nawilżającemu oraz HEPA E13. Produkt radzi sobie z wirusami, bakteriami, alergenami oraz grzybami.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Cena oczyszczacza powietrza uzależniona jest od jego wydajności, rodzaju zastosowanych filtrów oraz funkcji dodatkowych, jak np. nawilżacze i jonizatory powietrza. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Godne uwagi urządzenie można kupić już za 400 zł, jednak górna półka cenowa sięga nawet 5 tys. zł. Do ceny należy takie doliczyć koszt wymiany filtrów oraz zużytej energii.

Przeczytaj także:

W aplikacjach z promocjami możesz upolować naprawdę fajne oferty w mega atrakcyjnych cenach! Nie jest za późno, abyś dołączył do grona prawdziwych łowców okazji!

11.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Wyobraź sobie, że wracasz z pracy późnym wieczorem do domu. Zauważyłaś, że jakiś mężczyzna za Tobą idzie. Ty przyspieszasz, on też. Co zrobić? To idealny moment, aby włączyć alert SOS na telefonie. Twoi bliscy zostaną automatycznie powiadomieni, że jesteś w niebezpieczeństwie.

10.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Oszuści kradną tożsamość w internecie, a w kolejnym kroku proszą znajomych ofiary o podanie kodu do płatności BLIK. Jeśli ktoś go poda, z jego konta znikają środki, których nie można odzyskać.

09.12.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.