Przyszłościowy system kaucyjny 

13.09.2022

2022-09-13T05:17:00.000Z//2022.09.13

|
Udostępnij:

W Polsce powstał projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który określa zasady wprowadzenia systemu kaucyjnego. Czy w końcu będzie tak jak, na przykład w Niemczech, że popularnym rozwiązaniem stanie się wrzucanie pustych butelek do automatu, zamiast do kosza?

kaucje na opakowania

Nowe przepisy będą dotyczyły sprzedawców produktów w butelkach jednorazowego użytku podchodzących z tworzyw sztucznych. W Polsce do odbioru opakowań bez paragonu będą zobowiązane sklepy o powierzchni handlowej powyżej 100 m2. Mniejsze sklepy zrobią to na zasadzie dobrowolności, ale wszystkie będą zobowiązane do pobierania kaucji. Co ważne – sklepy będą zwracać kaucję konsumentom bez okazywania paragonów.

System kaucyjny w praktyce będzie bardzo prosty. Ma polegać na tym, że przy sprzedaży napojów w opakowaniach jednorazowego albo wielokrotnego użytku pobierana będzie kaucja, która zostanie zwrócona konsumentowi w momencie zwrotu opakowania. System obejmie butelki jednorazowe i wielorazowe szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów. Prawdopodobnie do systemu kaucyjnego zostaną również włączone puszki aluminiowe o pojemności do 1l.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego oczywiście ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. To poważny problem, który doprowadził na przykład do powstania na Pacyfiku dryfującej plamy złożonej ze śmieci, która ma powierzchnię aż 1,6 mln km². Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Niespodziewany efekt zanieczyszczenia wód plastikiem.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce zostało zaplanowane na 2023 rok, ale sklepy będą miały jeszcze dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów.

Przeczytaj także:

Logitech i Tencet mają ambitne plany. Dzięki ich nowym produktom, użytkownicy będą mogli grać zarówno w tradycyjny sposób, jak i w chmurze.

12.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowa aplikacja Outlook Lite - mniejszy zakres funkcjonalności, ale niskie wymagania techniczne. Komu może się przydać?

09.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jednym ze sposobów na oszczędności podczas zakupów, jest korzystanie z porównywarek cenowych. Które są najpopularniejsze?

08.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.