Protetyka 3D w medycynie

11.04.2023

2023-04-11T10:57:00.000Z//2023.04.11

|
Udostępnij:

Druk 3D przeważnie jest kojarzony z drukowaniem plastikowych części i używaniem ich w skomplikowanych projektach. Druk 3D w medycynie rozwija się również intensywnie i przynosi wiele innowacyjnych rozwiązań np. w dziedzinie protetyki czy transplantologii.

zastosowanie druku 3D w medycynie

Drut 3D w medycynie protetycznej – protezy nóg i rąk

Zastosowanie druku 3D w medycynie protetycznej w najbliższych latach ma przynieść wiele innowacyjnych rozwiązań. Będą one stosowane na masową skalę. Przede wszystkim można mówić tutaj o drukowaniu dobrze dopasowanych i indywidualnie projektowanych protez rąk oraz nóg. Protezy te, mogą być bardziej szczegółowe i dotyczyć też protetyki dłoni czy stóp.

Rozwój druku 3D w medycynie

Wraz z rozwojem inżynierii materiałowej druk 3D w medycynie może stosować wiele różnych materiałów. Należy zacząć od wysokiej jakości plastików i syntetyków, po metal czy elementy elastyczne. Wszystko to sprawia, że już w najbliższym czasie na rynku, zajdą pewne zmiany.

W przyszłości mogą pojawić się technologie druku protetycznego na życzenie. Będą one uzupełniały ubytki różnorodnych narządów. Te związane z protezami rąk oraz nóg wydają się najbardziej efektowne i widowiskowe. Wpływają również w ogromnym stopniu na życie osób dotkniętych problemami zdrowotnymi.

Wysoka jakość protez

Takie zastosowanie druku 3D w medycynie znacząco podniesie jakość protez. Podniesiony zostanie także komfort ich użytkowania. Będą wykonywane w sposób idealnie dopasowany do potrzeb konkretnego pacjenta. Obecnie nie jest to możliwe — nawet w najdokładniejszym procesie projektowania manualnego.

druk 3D w medycynie

Co ważne, druk 3D w medycynie protetycznej może być bardzo zaawansowany. Druk protez może zatem nie polegać jedynie na wydrukowaniu jednego konkretnego elementu. Mogą zostać wydrukowane całe zestawy elementów, które mogą być ruchome i oddziaływać na siebie. Jest to bardzo obiecująca wizja która pozwala w ciągu najbliższych lat tworzyć zaawansowane protezy. Będą aktywnie uzupełniać braki u chorego. Ruchome i bardziej skomplikowane protezy, mogą znacząco podnieść komfort użytkowania, a także zwiększyć funkcjonalność.

Do tej pory wyprodukowanie tego typu protez nie było stosowane na masową skalę. Było jedynie efektem testów czy zaawansowanych prac długoterminowych specjalistów.

Zastosowanie druku 3D w medycynie stomatologicznej

Stomatologia to kolejna gałąź medycyny, w której druk 3D w najbliższym czasie może zrewolucjonizować standardy i możliwości leczenia. Zaplanowanie oraz wykonanie protezy zębowej może często zajmować nawet kilka tygodni. Zastosowanie druku 3D w medycynie stomatologicznej sprawi, że może powstać ona nawet w ciągu kilku godzin i być w pełni funkcjonalna.

Apart na zęby z druku 3D

Stomatologiczny druk 3D w medycynie to również drukowanie aparatów na zęby. Są one wykonywane z przezroczystych syntetycznych materiałów. Cechują się przede wszystkim wiernym odwzorowaniem uzębienia pacjenta. Pomaga to przyspieszyć leczenie. Materiały wykorzystywane do wykonywania takich wkładek są biokompatybilne, czyli ograniczają ryzyko wchodzenia w reakcję z organizmem ludzkim. Ponadto nie mają wpływu na układ odpornościowy człowieka.

Zastosowanie druku 3D w medycynie stomatologicznej z pewnością wpłynie na jakość uzyskiwanych elementów. Będą tworzone z dużo większą dokładnością. Drukowane będą przez jakościowe urządzenia z wysoko jakościowych materiałów na podstawie dokładnych skanów. Druk taki może być dużo dokładniejszy aniżeli obrabianie mechaniczne.

druk 3D w medycynie

Druk skóry

Skórny druk 3D w medycynie z pewnością będzie przełomem, który pojawi się w najbliższych latach. Prowadzone są obecnie prace mające na celu stworzyć możliwość drukowania skóry. Zastosowanie druku 3D w medycynie w takiej formie pozwoli na rezygnację z przeszczepów. Możliwa też będzie szybsza i skuteczniejsza regeneracja uszkodzonych tkanek.

Technologia ta ma wykorzystywać dokładny skaner, a także drukarkę 3D. Urządzenie ma potrafić rozpoznawać poziom uszkodzeń chorego miejsca, a następnie zdecydować, jakie warstwy skóry będzie nanosić na uszkodzoną część.

Jak ważne są tego typu programy, wskazuje niezwykle przeciętny poziom ogólnej transplantologii w Polsce, jak i na świecie. Fakty są oczywiste:

  • W kolejkach do zabiegów czeka ogromna liczba osób.
  • Dawców jest zdecydowanie mniej niż biorców.
  • Wiele osób mogłoby liczyć na szybki zabieg i od razu wyleczyć konkretny problem medyczny oraz powrócić do normalności

Skórny druk 3D w medycynie pomaga zatem zrewolucjonizować tę dziedzinę leczenia.

Bio-druk

Jeszcze dalej idzie bio druk 3D w medycynie. Jest to technologia drukowania organów ludzkich. Obecnie prowadzone są zaawansowane prace nad drukowaniem nerek, kości, a nawet uszu. Takie zastosowanie druku 3D w medycynie opiera się o wykorzystywanie biomateriału służącego za materiał drukujący.

Precyzyjne drukarki 3D tworzą z takiego aktywnie biologicznego materiału rusztowanie dla komórek macierzystych. Biożel służy zatem za stelaż żywych tkanek, które będą tworzyły z kolei cały rozwinięty organ.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat, drukowane organy mają być już wysokiej jakości, a także nierozpoznawalne na pierwszy rzut oka, co byłoby kamieniem milowym w dziedzinie transplantologii.

Więcej na temat druku 3D przeczytasz w artykule: Druk 3D w przyszłości.

Przeczytaj także:

Rozszerzona rzeczywistość to już nie tylko trudna do zrozumienia technologia, ale nasza codzienność. Eksperci wykorzystują ją podczas operacji, czy szkoleń.

07.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Święcenie pokarmów w koszyczku, oblewanie się wodą, malowanie jajek - to wielkanocne ulubione tradycje, które są celebrowane w naszym kraju.

06.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Media społecznościową mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci. Francja w związku z tym wprowadziła nowe zasady użytkowania dla nieletnich.

05.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.