Druk 3D w przyszłości

10.03.2023

2023-03-10T07:10:00.000Z//2023.03.10

|
Udostępnij:

Druk 3D to jedna z najbardziej efektywnych technologii. Choć obecnie potrafi zaskoczyć, w przyszłości również pojawi się wiele obiecujących rozwiązań. Technologie druku 3D będą umożliwiały z pewnością wykonywanie takich projektów, których jeszcze kilka lat temu świat nauki nie brał pod uwagę.

projekty 3D do druku

Druk 3d zastosowania medyczne

Jednym z najbardziej wyczekiwanych postępów, które będą wykorzystywane na masową skalę druku 3D, są druki medyczne z żywych tkanek. Choć może wydawać się to nadal futurystyczną wizją, obecnie pionierzy tej technologii notują pierwsze testy i sukcesy. Technologia polega na tworzeniu żywych tkanek w laboratorium, a następnie używaniu ich jako materiału drukującego w drukarkach 3D. W ten sposób mogą być drukowane zastępcze organy, a także części ludzkiego ciała, które będą całkowicie żywe. Projekty 3D do druku tego typu są wytwarzane indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Technologie druku 3D idą zatem naprzód z ogromną szybkością. Drukarki wykorzystywane do takich celów są niezwykle zaawansowane technicznie i są prawdziwymi cudami inżynierii. Rozwiązanie to może pomagać ogromnej liczbie osób, które muszą oczekiwać na przeszczep organu lub muszą korzystać z dużo dłuższego i mniej efektywnego leczenia. Medyczny druk 3D zastosowanie ma bardzo szerokie i elastyczne. Oznacza to, że można wykorzystywać go do wielu schorzeń i indywidualnie dopasowywać do choroby pacjenta.

Budowlany druk 3D

Technologie druku 3D rozwinęły się do tego stopnia, że obecnie można drukować już dużo większe rzeczy niż kilkudziesięciocentymetrowe modele wytwarzane w biurze. Technologie druku 3D pozwalają drukować całe domy przy użyciu odpowiednio dużych modułów drukujących. Działają one na dokładnie tej samej zasadzie, co standardowe drukarki 3D, lecz są stworzone w dużo większej skali. Za materiał drukujący używa się jedynie lekko zmodyfikowanego betonu, który nakładany jest warstwami. Projekty 3D do druku są wykonywane w taki sam sposób, jak plany makiet na mniejszą skalę. Są one jednak dostosowane do wykonania na działce budowlanej. Maszyna drukująca po wgraniu projektów 3D do druku rozpoczyna pracę i przesuwa się z niewielką prędkością po obszarze działki na której ma stanąć nowy dom. Drukuje ona betonem wszystkie kształty, krzywizny, a także ściany oraz inne elementy. Dom jest zazwyczaj gotowy w ciągu kilkunastu — kilkudziesięciu godzin. W tym czasie powstaje pełnoprawna gotowa nieruchomość, którą można jedynie wykończyć lub dostosować do preferencji odbiorców.

Zarówno druk 3D zastosowania nowoczesnych technologii, a także precyzja pozwalają osiągnąć oszałamiające efekty. Przede wszystkim domy takie są tak samo bezpieczne, jak te wykonywane tradycyjnymi sposobami, a także posiadają wszystkie odpowiednie certyfikaty i spełniają wyśrubowane normy. Druk betonem pozwala wykonywać bardzo wymagające projekty, a projekty 3D do druku wdrażane są bez większych modyfikacji czy kłopotliwych procesów. Budownictwo może zostać zatem zrewolucjonizowane przez drukowanie domów 3D, gdyż będzie przebiegało ono znacznie szybciej, wydajniej, a co najważniejsze taniej. Nie trzeba będzie zatem zatrudniać dużej ekipy budowlanej oraz prowadzić długotrwałych prac.

Druk 3D zastosowania wizualizacyjne

Mówiąc o druku 3D zastosowania wizualizacyjne, nie są najczęściej podkreślaną opcją. Mogą jednak w przyszłości zrewolucjonizować i zmienić wiele branż. Drukowanie przestrzenne modeli 3D sprawia, że w wielu branżach można dużo lepiej przygotować się do konkretnych projektów czy operacji. Mowa tutaj np. o branży medycznej, gdzie lekarze, mogą przed wykonaniem zabiegu wydrukować chory narząd pacjenta w technologii 3D i trenować, a także planować operację na konkretnym przykładzie.

Podobnie sprawa ma się z geodezją, branżą budowlaną czy nowymi technologiami i elementami wytwarzanymi w różnych gałęziach przemysłu. W ten sposób w praktyce inżynierowie mogą sprawdzić konkretne elementy i rozwiązania przed wdrożeniem ich masowej produkcji. Drukowanie wizualizacyjne jest zatem niezwykle przyszłościowe, gdyż będzie pomagało zmniejszyć koszty i zwiększać skuteczność każdego projektu. Biorąc pod uwagę, iż drukarki 3D, mogą drukować w coraz większej ilości materiałów, oznacza to, że projekty 3D do druku będą przekazywane w realnej specyfikacji np. plastikowej, gumowej, metalowej czy betonowej. Pomoże to jeszcze lepiej oddać konkretny projekt i jeszcze lepiej zaplanować jego wykonanie na pełną skalę.

Druk 3D zastosowania motoryzacyjne

Przyszłościowe projekty 3D do druku mogą być również używane w branży motoryzacyjnej. Choć może być to zaskoczeniem, technologie druku 3D, mogą w przyszłości zapewnić nam dowolne drukowanie części samochodowych. Obecnie przeprowadzane są już testy i pilotażowe programy druku komponentów starszych samochodów, do których nie produkuje się nowych części we fabrykach. Jeśli technologia ta zostanie wprowadzona na dużą skalę, wykorzystanie obecnych starszych samochodów będzie dużo efektywniejsze, gdyż będą mogły służyć przez dłuższy czas. Bez większego problemu będzie można zamówić dowolną część która zostanie wydrukowana z metalu lub plastiku, a następnie zamontowana w konkretnym pojeździe. Z pewnością skróci to czas potrzebny na naprawę aut, obniży koszt ich renowacji, a także zwiększy bezpieczeństwo oraz wygodę właścicieli pojazdów. Wykorzystując druk 3D zastosowania naprawcze w motoryzacji zyskują całkiem nową definicję.

Jeśli zainteresował Cię temat drukowania 3D, koniecznie przeczytaj też nasz artykuł: Najnowsze drukarki 3D pozwalają na tworzenie metalowych elementów.

Przeczytaj także:

Pokolenie Alfa to dzieci, z czego najstarsze mają obecnie 13 lat. Jednak za kilka lat wkroczą na rynek pracy i warto wiedzieć, jakimi cechami się wykażą.

09.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy i seriale kostiumowe potrafią przenieść widza do zupełnie innej rzeczywistości. Jest to szczególnie ciekawe, kiedy jest to odległa historia.

08.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Okazuje się, że kobiety mają większe szanse na znalezienie ciekawej osoby w portalach randkowych. Ogłoszeń panów jest tam dwa razy więcej niż pań.

07.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.