Nowy patent Apple na sprawdzanie i monitorowanie ciśnienia krwi

23.08.2021

2021-08-23T06:12:00.000Z//2021.08.23

|
Udostępnij:

Rozwój technologii sprawia, że zegarki na rękę już wiele lat temu przestały być jedynie sprzętem do odmierzania czasu. Doskonałym tego przykładem są urządzenia marki Apple, które coraz precyzyjniej monitorują różnorodne funkcje życiowe i aktywność użytkowników. Zgodnie z zapowiedziami producenta już niebawem w sprzedaży ma pojawić się zegarek z wbudowaną funkcją mierzenia ciśnienia krwi. To doskonała wiadomość dla osób cierpiących na nadciśnienie, ale też ważny element profilaktyki wielu chorób sercowo-naczyniowych.

ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze w Polsce i na świecie

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) z 2015 roku oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologii (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii (ESH) z 2018 roku, prawidłowe wartości ciśnienia krwi u dorosłego człowieka powinny wynosić:

  • mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego,
  • mniej niż 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.

Powyżej tych wartości diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze, które wymaga leczenia.

Według dokumentu „NFZ o zdrowiu – nadciśnienie tętnicze” z 2019 roku szacuje się, że liczba osób dorosłych z podwyższonym ciśnieniem krwi na świecie wzrosła z 594 mln w 1975 roku do aż 1,13 mld w 2015 roku. Pogorszenie sytuacji obserwuje się zwłaszcza w krajach mało i średnio rozwiniętych. Czasem powodem problemów zdrowotnych, jest zbyt krótki sen. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Sprawdź, jak monitorować sen za pomocą aplikacji!

Według przytoczonych danych ponad 38 proc. dorosłych mężczyzn w Polsce ma problemy z nadciśnieniem. W przypadku kobiet wartość ta wynosi nieco ponad 30 proc. Oznacza to, że w naszym kraju może żyć łącznie nawet 13,8 mln osób z nadciśnieniem tętniczym, z czego nie każdy jest świadomy swojej dolegliwości. Tymczasem odpowiednio wczesne wykrycie nadciśnienia pozwala możliwie szybko rozpocząć leczenie, dlatego w każdym domu powinien znaleźć się aparat do ciśnienia. Zadanie to ma niedługo ułatwić firma Apple, która planuje wdrożenie zegarków z funkcją pomiaru ciśnienia krwi.

Aparat do ciśnienia w zegarku – zapowiedź firmy Apple

Popularne zegarki Apple Watch już od dawna są czymś więcej niż tylko smartwatchami. Światowy gigant stopniowo dodaje do nich kolejne funkcje zdrowotne, które jeszcze do niedawna nie były dostępne w zegarkach na rękę. Obok podstawowych elementów jak funkcja pomiaru tętna, czy ilości wykonanych w ciągu dnia kroków, Apple zaimplementował w swoich urządzeniach również pomiar EKG oraz wbudowany system wykrywania upadków.

Co więcej, coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu nowej funkcji zdrowotnej do zegarków Apple Watch. Biorąc pod uwagę ilość osób na świecie mierzących się z nadciśnieniem tętniczym, koncern właśnie pracuje nad systemem pomiaru ciśnienia krwi z poziomu zegarka. Rozwiązanie to jest na tyle ciekawe, że umożliwia pomiar bez wykorzystania charakterystycznego mankietu, który można spotkać w tradycyjnych ciśnieniomierzach naramiennych i nadgarstkowych.

Aparat do ciśnienia w zegarku – mechanizm działania

Mierzenie ciśnienia bez mankietu to trudne zadanie, które wymaga zastosowania nowoczesnych technologii. Firma Apple opracowuje właśnie rozwiązanie, które ma pozwalać kontrolować ciśnienie krwi za pomocą zmodyfikowanego urządzenia wykorzystywanego w placówkach medycznych - seismo cardiogramu.

Mierzenie ciśnienia w tym przypadku ma być realizowane z wykorzystaniem mikrowibracji. Firma Apple najprawdopodobniej skorzysta z sieci neuronowych, które pozwolą odczytać ciśnienie krwi z seismo cardiogramu umieszczonego w nowym zegarku Apple. Zaskakujące w tej technologii jest przeniesienie funkcji pomiaru ciśnienia przez seismo cardiogram z okolic serca na nadgarstek. Sposób, w jaki dokonał tego światowy gigant, pozostaje póki co tajemnicą.

Mierzenie ciśnienia krwi przez zegarek a dokładność

Obecnie trudno ocenić, jak dokładny będzie pomiar ciśnienia tętniczego krwi przez nowe zegarki Apple Watch. Można spodziewać się, że wskazywane wartości nie będą tak dokładne, jak w przypadku zastosowania tradycyjnych ciśnieniomierzy z mankietem. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie dotychczasowe funkcje zdrowotne zainstalowane w zegarkach Apple są bardzo dokładne, można przypuszczać, że producent znalazł skuteczne rozwiązanie na wiarygodność odczytywanych danych. Prawdopodobnie Apple Watch będzie w stanie wychwycić jedynie znaczne wahania ciśnienia krwi poza dopuszczalny zakres i zaleci użytkownikowi skontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi zwykłym ciśnieniomierzem. Część specjalistów prognozuje natomiast, że zegarki będą umożliwiały ciągłą kontrolę ciśnienia tętniczego krwi.

Apple do tej pory nie ujawnił jeszcze, kiedy funkcja mierzenia ciśnienia w zegarku Apple Watch będzie dostępna. Nie wydaje się, aby rozwiązanie to było dostępne w Apple Watch Series 7, którego premiera zapowiadana jest już na wrzesień tego roku.

Przeczytaj także:

Pozostawienie swojego lokum bez opieki często bywa łakomym kąskiem dla złodziei. Na szczęście na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze kamery zewnętrzne, które pozwolą Ci trzymać rękę na pulsie, nawet kiedy znajdujesz się daleko od domu.

20.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Program „Dobry Start” to rządowa forma wsparcia dla dzieci w wieku szkolnym. Rodzice, którzy są beneficjentami programu „500 plus” dodatkowo, raz w roku otrzymują 300 zł na wyprawkę szkolną. To wystarczająca kwota, aby kupić dziecku potrzebne rzeczy do szkoły.

18.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Popularna platforma Netflix słynąca z łatwego dostępu do topowych filmów i seriali właśnie podniosła cenę jednego ze swoich najważniejszych pakietów. W efekcie korzystanie z serwisu streamingowego będzie kosztowniejsze dla osób współdzielących konto. 

17.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.