Sprawdź, jak monitorować sen za pomocą aplikacji!

12.04.2021

2021-04-12T06:02:00.000Z//2021.04.12

|
Udostępnij:

Efektywny i spokojny sen to gwarancja dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Niestety wiele osób boryka się z problemami z zasypianiem, bezsennością, czy słabą jakością snu, co może być spowodowane wieloma czynnikami. Z pomocą przychodzi nam technologia – aplikacje do monitorowania snu wspierają zdrowy odpoczynek.

jak monitorować sen

Śpimy długo, lecz nieefektywnie

Raport TNS „Jak śpią Polacy?” pokazuje, że aż 53 proc. z nas przesypia w nocy od siedmiu do ośmiu godzin, co pokrywa się z zaleceniami specjalistów. Wyjątkiem są weekendy, kiedy pozwalamy sobie na dłuższe leniuchowanie. Problemem okazuje się więc nie długość snu, ale jego jakość, która wiąże się ze zmęczeniem i problemami z koncentracją w ciągu dnia. Dolegliwości te dotyczą aż 50 proc. ankietowanych.

Wśród badanych 60 proc. Polaków deklaruje sporadyczne problemy ze snem, a 20 proc. częste trudności z zasypianiem. Warto więc lepiej przyjrzeć się swojemu rytmowi dobowemu, aby znaleźć sposób na efektywniejszy wypoczynek. Jak monitorować sen? Z pomocą przychodzą aplikacje i urządzenia mobilne.

Jak monitorować sen?

Dostępne na rynku urządzenia i aplikacje do monitorowania snu to spore udogodnienie, jednak już na wstępie warto zaznaczyć, że nie znajdują one zastosowania w przypadku poważnych problemów z zasypianiem. Mogą mieć one podłoże hormonalne, psychiczne lub wiązać się z zażywanymi lekami. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu lub skierowaniu do lekarza psychiatry.

Wśród dostępnych urządzeń, które umożliwiają monitorowanie snu, można wyróżnić:

  • Opaski i zegarki monitorujące sen – to rozwiązanie, które pozwala na bieżąco kontrolować wiele parametrów życiowych, jak tętno, ilość ruchu, czy ilość spalonych kalorii. Aby monitorować długość i jakość snu, należy je jednak mieć na ręce podczas nocnego odpoczynku.
  • Monitory i czujniki snu – to bardziej zaawansowane urządzenia zewnętrze, które zostały stworzone z myślą o pomiarze jakości snu. Rozwiązanie to jest kosztowne, jednak pozwala kontrolować wiele parametrów, np. warunki panujące w sypialni.
  • Aplikacje do monitorowania snu – to najpowszechniejszy sposób na kontrolę snu. Dostępne rozwiązania są darmowe lub można wykupić do nich dostęp za stosunkowo niskie kwoty.

Dobra aplikacja do monitorowania snu to najłatwiej dostępne narzędzie, od którego warto rozpocząć swoją przygodę z badaniem wydajności swojego wypoczynku.

Jak monitorować sen – sposób działania aplikacji

Aplikacje do monitorowania snu są bardzo powszechne, a ich łatwa dostępność sprawia, że sięga po nie wiele osób. Działają one na podstawie akcelerometru, który pozwala ocenić poszczególne fazy snu. Wiele aplikacji posiada dodatkowo wbudowany budzik, który uruchamia się w momencie, kiedy sen jest najlżejszy. Naturalnie można w tym przypadku zdefiniować przybliżony czas pobudki. Rozwiązanie to pozwala obudzić się wypoczętym i wyspanym, co zwiększa poziom energii w ciągu dnia.

Niestety zdaniem specjalistów nie każda aplikacja do monitorowania snu działa poprawnie. Wiele rozwiązań tego typu nie radzi sobie z pomiarami, kiedy w jednym pomieszczeniu śpi więcej osób oraz zwierzęta domowe. Dobiegające dźwięki z różnych źródeł utrudniają prawidłowe rozpoznanie faz snu. Jeśli jednak jesteś na początku drogi i zastanawiasz się, jak monitorować sen, aplikacja będzie dobrym rozwiązaniem.

Aplikacja do monitorowaniu snu na Androida i iOS – przykładowe rozwiązania

Istnieje wiele aplikacji do monitorowania jakości snu. Większość z nich to rozwiązania łatwo dostępne, darmowe lub tanie. Przedstawiamy nasze ulubione sposoby, jak monitorować sen.

Sleep Cycle – podstawowa aplikacja do monitorowania snu

To darmowa aplikacja, która doczekała się swoich wersji zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS, co czyni ją powszechnym i uniwersalnym rozwiązaniem. Oprogramowanie to służy głównie do inteligentnego budzenia się, co jest możliwe dzięki analizie ruchu i dźwięków wydawanych podczas snu. Na ich podstawie aplikacja rozpoznaje, kiedy jest najlepszy czas na pobudkę, aby czuć się dobrze w ciągu dnia. Aplikacja monitoruje takie parametry, jak długość i jakość snu wyrażoną w procentach, a także czas spędzony w łóżku.

Sleep as Android – aplikacja do monitorowania snu na Androidzie

To aplikacja do monitorowania snu na urządzeniach z systemem Android, która posiada darmową wersję próbną. Oprogramowanie ma funkcję inteligentnego wybudzania się, jednak swoim użytkownikom oferuje znacznie więcej. Możliwość ustawienia dźwięków sprzyjających zasypianiu, czy budzika z funkcją CAPCHA to duże udogodnienie. Budzik ten można wyłączyć dopiero po wykonaniu jakiejś czynności, np. krótkiego działania matematycznego lub ułożenia układanki. Ułatwia to wybudzenie się i wstanie z łóżka. Dodatkowo aplikacja nagrywa chrapanie podczas snu, co jest skutecznym dowodem dla niedowiarków, którzy uważają, że im się to nie przytrafia.

Sleep Watch, czyli jak monitorować sen na urządzeniach z systemem iOS

To aplikacja do monitorowania snu na urządzeniach marki Apple, zwłaszcza dla użytkowników Apple Watch. Zamiana zegarka w opaskę monitorującą sen skutecznie analizuje jego parametry, co pozwala poprawiać swoje nawyki i uniknąć zaburzeń poszczególnych faz snu.

Przeczytaj także:

Samodzielne roboty odkurzające to recepta na czyste podłogi i higieniczne warunki życia. Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

09.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Płatności internetowe stały się popularnym sposobem na płacenie za swoje zakupy w sklepach on-line a także opłacanie rachunków. Nie każdy jednak jest w stanie rozpoznać, w jakiej fazie znajduje się jego płatność.

08.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Smog stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego warto monitorować jakość powietrza. Jeżeli okaże się, że jest ona zła, lepiej powstrzymać się od spacerów. Gdzie znaleźć rzetelne informacje na temat jakości powietrza?

07.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.