Jakie korzyści będziemy zawdzięczać sztucznej inteligencji?

26.05.2023

2023-05-26T15:11:00.000Z//2023.05.26

|
Udostępnij:

Zastosowanie sztucznej inteligencji w realnym świecie to jedna z najbardziej spektakularnych nowości na rynku technologicznym. Ma już swoje miejsce w wielu dziedzinach życia. Może ona coraz częściej skutecznie rywalizować z ludzkimi umiejętnościami, a także dawać wiele korzyści oraz nowe możliwości.

AI sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja zaczyna przewyższać ludzi

AI sztuczna inteligencja w 2023 roku rozwija się niezwykle szybko. Trudno jest jasno określić czy jest już w stanie przewyższać ludzi w zakresie rozwiązywania problemów. Z pewnością jednak na wielu polach walka ta jest bardzo wyrównana, a na niektórych sztuczna inteligencja przewyższa już człowieka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Sztuczna inteligencja - najnowsze trendy

Można mówić o tym w kontekście różnych spraw:

 • analizowania danych
 • tworzenia informacji
 • oraz na płaszczyznach, gdzie ludzie posiadają naturalne ograniczenia.

AI sztuczna inteligencja nie radzi sobie lepiej od ludzi w niektórych sytuacjach:

 • kiedy do rozwiązywania problemów wymagane jest interpretowanie sytuacji
 • gdy w grę wchodzą emocje i uczucia
 • gdy zadanie polega na dobieraniu rozwiązań do nieszablonowych zdarzeń.

Zastosowanie sztucznej inteligencji sprawdza się jednak znakomicie w branżach takich jak:

 • medycyna,
 • transport,
 • czy finanse,

gdzie rozwiązanie problemów zależy od dokładnej analizy danych, a także działań opierających się na konkretnych schematach. AI sztuczna inteligencja przewyższa obecnie ludzi w zakresie wyszukiwania błędów finansowych, układania bardziej wydajnych tras logistycznych czy na przykład poprawie planu leczenia chorych. Może też dużo skuteczniej weryfikować poprawność danych i szybciej generować rozwiązywanie problemów.

Efektywność

Pierwszą i jedną z największych korzyści jaką AI sztuczna inteligencja przyniesie dla różnych branż, jest efektywność. Komputery z wiadomego względu mają dużo większe możliwości operacyjne niż mózg człowieka. Zastosowanie sztucznej inteligencji nie opiera się jednak tylko na możliwościach obliczeniowych, ale również uczeniu maszynowym i samodzielnym działaniu. To wszystko sprawia, że zastosowanie sztucznej inteligencji jest o wiele bardziej efektywne niż praca człowieka.

AI sztuczna inteligencja

Maszyna może wykonywać zadania trudniejsze, dużo bardziej złożone, a także o wiele bardziej wymagające. Może robić to również dużo szybciej, popełniając przy tym mniej błędów. AI sztuczna inteligencja jest zatem dużo bardziej efektywna niż działanie ludzi. Przynosi to wiele korzyści na różnych polach. Praca wykonywana przez sztuczną inteligencję może być zatem wykonywana:

 • w krótszym czasie,
 • przy mniejszych nakładach finansowych,
 • a także dużo dokładniej.

Oznacza to, że branże używające sztucznej inteligencji, mogą rozwijać się szybciej i doskonalić w takim tempie, które dotychczas nie było znane.

Zastosowanie sztucznej inteligencji wpływa zatem na efektywność wykonywania działań, co może być kluczowe dla wielu firm, a także przełomów i wielu dziedzin życia. Efektywność sztucznej inteligencji ma szczególne znaczenie przy rozwiązywaniu problemów:

 • naukowych i badawczych,
 • w branżach analitycznych,
 • materiałowych,
 • rozwojowych,
 • czy w branży internetowej.

Oszczędności

Kolejną ważną korzyścią jaką może odnieść wiele branż, które zdecydują się na zastosowanie sztucznej inteligencji, jest oszczędność. AI sztuczna inteligencja praktycznie nie wymaga obsługi przez pracowników, a jeśli już zachodzi taka potrzeba, jest to zdecydowanie mniejsza ilość działań niż przy tradycyjnym schemacie pracy.

Różnorodne firmy stosujące sztuczną inteligencję, mogą zatem liczyć na sporą oszczędność pod kątem zatrudnienia pracowników. AI sztuczna inteligencja może wykonywać również wiele zadań dużo szybciej niż ludzie, a więc oszczędności będą widoczne również w odniesieniu do czasu, który jak wiemy, jest równie cenny w biznesie co pieniądze.

AI sztuczna inteligencja

Podczas rozwiązywania problemów w rozmaitych branżach, AI sztuczna inteligencja gwarantuje również oszczędność materiałów eksploatacyjnych, wydatków popełnionych ze względu na błędy ludzkie czy potencjalne oszczędności końcowego produktu, który będzie zaprojektowany lepiej dzięki inteligencji.

Nowe możliwości

AI sztuczna inteligencja otwiera również nowe możliwości w wielu branżach. Rynki związane zwłaszcza z produktami cyfrowymi lub kreatywnymi, mogą w najbliższych latach przejść rewolucję. Dobrym przykładem może być branża IT gdzie sztuczna inteligencja z łatwością tworzy nieporównywalnie większe ilości kodu nad którym dotychczas musiało pracować wielu informatyków.

Dużo lepsze rozwiązywanie problemów przez sztuczną inteligencję może przynieść przełom w wielu branżach. Będzie to korzystne przede wszystkim dla klientów, konsumentów i odbiorców którzy będą mogli korzystać z nowych technologii na które bez sztucznej inteligencji musieliby czekać jeszcze wiele lat. Nowe możliwości to też podwyższona jakość świadczonych usług, a także komfortu życia oraz pracy.

Więcej na temat robotów i sztucznej inteligencji możesz przeczytać w artykule: Roboty sprzątające kontra ludzie.

Przeczytaj także:

Od 25 maja, będziemy obserwować w Polsce zjawisko białych nocy. Nie jest ono szczególnie spektakularne, ale warto wiedzieć na czym ono polega.

25.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Już w lipcu tego roku w aptekach pojawi się spray do nosa, który szybko pomaga zwalczyć migrenę. Czy okaże się skuteczniejszy niż tradycyjnie tabletki?

24.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Czerwony, żółty, niebieski, zielony, czarny - czy wiesz, co oznaczają poszczególne kolory szlaków? Warto to wiedzieć, jeśli w planie masz wędrówkę po górach.

23.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.