Roboty sprzątające kontra ludzie

19.05.2023

2023-05-19T12:58:00.000Z//2023.05.19

|
Udostępnij:

Rywalizacja ludzi z najnowocześniejszymi technologiami jest obecnie widoczna gołym okiem. Dotyczy ona coraz większej ilości branż i kategorii życia. Można zaobserwować ją również przy coraz to nowych robotach sprzątających, które są cały czas unowocześniane. Ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie i regularnie oferuje coraz więcej możliwości i funkcjonalności.

roboty sprzątające

Roboty sprzątające rywalizują z ludźmi

Roboty sprzątające wbrew pozorom cały czas rozwijają się. Obecnie mogą sprzątać skuteczniej oraz dokładniej niż ludzie. Choć może to zaskakiwać, najnowocześniejsze roboty sprzątające posiadają zaawansowane rozwiązania, takie jak inteligentne czujniki.

Są to na przykład czujniki zapachowe. Przetwarzają informacje z otoczenia i aktywują robota gdy tylko wykryje nieprzyjemny zapach. Wygrywają zatem w tej dziedzinie z ludźmi. Dla człowieka często wykrycie takiego zapachu i podjęcie sprzątania zajmuje więcej czasu.

O coraz większej skuteczności robotów sprzątających może świadczyć również inna opcja. To zyskująca na popularności funkcja raportowania o wykrytych niebezpiecznych zdarzeniach podczas sprzątania. Może być to np.

  • raport o rozlanym płynie,
  • raport o uszkodzonej powierzchni
  • raport o innych niebezpieczeństwach, które wykryje robot sprzątający.

Roboty sprzątające potrafią działać obecnie całkowicie autonomicznie. Potrafią samodzielnie ładować baterię oraz wykonują harmonogram sprzątania. Roboty sprzątające, mogą więc działać nieprzerwanie, rzetelnie wykonując swoje zadania, co z wielu względów u ludzi jest niemożliwe do wykonania.

roboty sprzątające

Robot sprzątający prezentują również wysoką jakość sprzątania. Robot sprzątający z mopem może też dużo dokładniej wyczyścić daną powierzchnię. Skupiając się na niej dłuższy czas niż osoba z wilgotną ściereczką, jest w stanie więcej osiągnąć. Modele te pozwalają również na gruntowne czyszczenie powierzchni nawet w krótkich odstępach czasowych. Dla ludzi byłoby niezmiernie uciążliwe i praktycznie niewykonalne, aby cały czas nadzorować czystość podłogi.

Więcej na temat robotów sprzątających, przeczytasz w artykule: Wszystko, co musisz wiedzieć o robotach odkurzających

AI czyli sprzątanie inteligentne

Jednym z najnowszych trendów i technologii jaka pojawia się w branży robotów sprzątających, jest sztuczna inteligencja. Zaawansowana technologia pozwala na autonomiczną i inteligentną pracę urządzenia, które nie jest już programowane przez właściciela, a bazuje na własnych danych oraz decyzjach.

Robot sprzątający zapatrzony w sztuczną inteligencję, działa niezwykle podobnie do człowieka i nie trzeba go nadzorować. W niektórych sytuacjach może on swoją inteligencją, a także kreatywnością przewyższać ludzi decydując o sposobie sprzątania.

Robot sprzątający z mopem samodzielnie decyduje kiedy włączyć konkretny tryb sprzątania i dopasowuje go do powierzchni czy okoliczności. Roboty sprzątające potrafią również samodzielnie skanować i interpretować oraz uczyć się danego wnętrza. Jest to bardzo wygodne, gdyż wystarczy ustawić robot sprzątający bez konieczności skomplikowanej konfiguracji, wyznaczania granic czy tworzenia mapy pomieszczenia.

roboty sprzątające

Roboty sprzątające i UV

Jednym z najnowszych trendów w branży robotów sprzątających jest używanie elementów UV, które umożliwiają zabijanie bakterii i zarazków. Konstrukcje takie nie służą już jedynie do utrzymywania czystości, ale także dbania o zdrowie i bezpieczeństwo domowników. To ważna funkcjonalność która jest już szeroko dostępna i staje się standardem. Należy zatem zwracać uwagę podczas wyboru tego typu urządzeń i na ten element.

Robot sprzątający z mopem

Jednym z ciekawszych trendów, które pojawiają się w tej kategorii, są roboty sprzątające z mopem. Są to konstrukcje wyposażone nie tylko w szczotkę do usuwania suchych stałych zabrudzeń, a dodatkowy mop, który pozwala na wilgotne ścieranie powierzchni.

Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie zwłaszcza w porównaniu ze starszymi konstrukcjami. Robot sprzątający z mopem pozwala zatem na kompleksowe wyczyszczenie danej powierzchni której nie trzeba przecierać na mokro po robocie.

Sama funkcjonalność jest bardzo prosta i nie wymaga wykonywania skomplikowanych czynności czy ich nadzorowania. Według instrukcji należy dodać wodę oraz ewentualnie płyn do czyszczenia, a następnie usunąć brudną wodę z dostawki tak jak usuwa się zanieczyszczenia suche.

Wydajne silniki i baterie to rewolucja

Roboty sprzątające są zaopatrywane również w coraz wydajniejsze silniki oraz pojemniejsze baterie. W praktyce pozwala to na:

  • nieprzerwane czyszczenie nawet dużych powierzchni,
  • rzadsze ładowanie urządzenia.

To z kolei wpływa na krótszy czas sprzątania i jest bardzo wygodne kiedy użytkownik robota sprzątającego chce wyczyścić powierzchnię w krótkim czasie.

Bardziej wydajne silniki wpływają na cichszą i skuteczniejszą pracę, co następnie wpływa na dużo wyższy komfort użytkowania takich gadżetów. Warto również zwrócić uwagę na dłuższą żywotność ze względu na wydajniejsze silniki i baterie, co zmniejsza ogólny koszt inwestycji.

Robot sprzątający z mopem wymaga dużo większej energii niż model zaopatrzony jedynie w samą szczotkę. Większe baterie oraz silniki, które są wydajniejsze od poprzednich konstrukcji, dają zatem dużo większe możliwości niż stare roboty sprzątające — co wiąże się z niemałą rewolucją.

Przeczytaj także:

Za przejazd niektórymi autostradami w Polsce trzeba zapłacić. Dzięki temu można szybciej dotrzeć do celu. Jak kupić bilet i ile trzeba za niego zapłacić?

18.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Oferta „W kontakcie w Heyah” to najnowsza oferta dla tych, którzy chcą rozmawiać swobodnie i bez ograniczeń z bliskimi na Ukrainie, a do tego korzystać z atrakcyjnych ofert z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami, MMS-ami i dużymi paczkami GB w Polsce!

17.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Jarosławiec i Dubaj łączy charakterystyczny układ falochronów. Dzięki nim plaża ma wyjątkowy kształt, który jest samą w sobie atrakcja turystyczną.

17.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.