Od dziś będą białe noce 

25.05.2023

2023-05-25T07:02:00.000Z//2023.05.25

|
Udostępnij:

Dzisiaj, 25 maja rozpoczyna się okres białych nocy. Co to dokładnie oznacza? Dlaczego tak nazywa się ten czas i dlaczego mówi się, że noce są „białe”?

białe noce

Czym są białe noce?

Białe noce to termin używany do opisania zjawiska występującego w okolicach kręgu polarnego. W tych rejonach słońce nie zachodzi przez całą noc lub zachodzi na bardzo krótki okres czasu.

Białe noce występują w okresie letnim, kiedy Ziemia znajduje się w takiej części orbity, gdzie oświelenie przez słońce jest skierowane bardziej prostopadle niż poziomo. To powoduje, że słońce pozostaje blisko horyzontu nawet w godzinach nocnych. To tworzy specyficzne warunki oświetlenia.

W efekcie, w okolicach kręgu polarnego noc nie jest całkowicie ciemna, a niebo jest na ogół jasne nawet w nocy. Oświetlenie może być na tyle silne, że pozwala na prowadzenie działań na zewnątrz bez sztucznego oświetlenia.

Gdzie występują białe noce?

Jest to charakterystyczne dla regionów położonych blisko biegunów, takich jak Arktyka i Antarktyka. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza w rejonach Arktyki, słońce może być widoczne przez całą dobę. Nie zachodząc w ogóle, daje wrażenie białych nocy.

białe noce

W Polsce, która znajduje się znacznie bliżej równika, zjawisko białych nocy nie jest tak wyraźne. Jednak w niektórych regionach kraju, szczególnie na północy, takich jak np. Suwałki czy Białystok, można doświadczyć pewnego stopnia białych nocy. Oznacza to, że zachód słońca jest późny, a światło nieznacznie przetrwa przez całą noc, dając wrażenie jasnego nieba nawet w godzinach nocnych.

Jednak trzeba zaznaczyć, że zjawisko białych nocy w Polsce jest słabsze i mniej wyraźne niż w regionach polarnych. Długość dni i zmiana oświetlenia są mniej spektakularne. Polska leży w strefie umiarkowanej, gdzie występuje wyraźna różnica między dniem a nocą, zarówno zimą, jak i latem.

Świętowanie białych nocy

Białe noce mają znaczący wpływ na kulturę i życie codzienne mieszkańców regionów polarowych. Często są one celebrowane w festiwalach i świętach, a mieszkańcy wykorzystują długie dni do aktywności na świeżym powietrzu i cieszenia się letnimi atrakcjami. Natomiast w Polsce szczególnie celebruje się Noc Świętojańską, czyli najkrótszą noc w całym roku – 24 czerwca.

Przeczytaj także:

Już w lipcu tego roku w aptekach pojawi się spray do nosa, który szybko pomaga zwalczyć migrenę. Czy okaże się skuteczniejszy niż tradycyjnie tabletki?

24.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Czerwony, żółty, niebieski, zielony, czarny - czy wiesz, co oznaczają poszczególne kolory szlaków? Warto to wiedzieć, jeśli w planie masz wędrówkę po górach.

23.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowoczesny system nagłośnienia bezprzewodowy nie musi oznaczać kiepskiej jakości dźwięku. Głośniki bez kabla potrafią konkurować z tradycyjnym nagłośnieniem.

22.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.