Jak poprawić wzrok wykorzystując nowe technologie? 

07.07.2023

2023-07-07T08:18:00.000Z//2023.07.07

|
Udostępnij:

Coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Na szczęście rozwój nowych technologii medycznych przynosi nadzieję na poprawę jakości widzenia. Jedną z innowacyjnych metod, która zyskuje popularność, jest laserowa poprawa wzroku.

laserowa poprawa wzroku

Najczęstsze wady wzroku

Przed omówieniem nowych technologii poprawiających wzrok, warto zapoznać się z najczęstszymi wadami wzroku, które mogą być poddane korekcji. Oto trzy główne wady wzroku:

 • Krótkowzroczność - jest to wada, w której obiekty znajdujące się daleko są nieostre, a bliskie obiekty są widziane wyraźnie. Osoby z krótkowzrocznością mają trudności w czytaniu znaków drogowych lub oglądaniu obiektów na odległość.
 • Dalekowzroczność (nadwzroczność) - jest to wada, w której obiekty znajdujące się blisko są nieostre, a daleko umieszczone obiekty są widoczne wyraźnie. Osoby z dalekowzrocznością często mają trudności w czytaniu tekstu na bliskiej odległości.
 • Astygmatyzm - jest to wada, która powoduje zniekształcenie obrazu zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Obiekty mogą być rozmyte i nieostre zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Wszystkie te wady wzroku mogą wpływać na komfort i jakość życia. Dlatego istnieje wiele nowych technologii, które zostały opracowane w celu poprawy wzroku i korekcji tych wad.

laserowa poprawa wzroku

Nowe technologie poprawiające wzrok

Obecnie istnieje kilka innowacyjnych technologii, które są skuteczne w poprawianiu wzroku. Oprócz laserowej poprawy wzroku, jest jeszcze kilka przykładów:

 • Implanty soczewki - za pomocą nowoczesnych chirurgicznych technik można wszczepić specjalne sztuczne soczewki wewnątrz oka, co umożliwia korekcję zarówno krótkowzroczności, dalekowzroczności, jak i astygmatyzmu.
 • Terapia laserowa - laserowa poprawa wzroku może być wykorzystana do leczenia różnych chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma.
 • Soczewki kontaktowe zaawansowanej generacji - nowoczesne soczewki kontaktowe są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają wygodę noszenia i doskonałą korekcję wzroku. Są przeciwieństwem soczewek kolorowych, o których pisaliśmy w artykule: Gdzie kupić kolorowe soczewki?

Te nowe technologie poprawiające wzrok oferują większe możliwości korekcji wad wzroku, dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Zalety nowych technologii

Nowe technologie poprawiające wzrok posiadają wiele zalet. Oto niektóre z nich:

 • Skuteczność - nowoczesne technologie są coraz bardziej precyzyjne i skuteczne w korekcji wad wzroku, co przekłada się na lepsze rezultaty i poprawę widzenia.
 • Bezpieczeństwo - procedury i techniki stosowane przy nowych technologiach są coraz bardziej bezpieczne i minimalnie inwazyjne, co zmniejsza ryzyko powikłań.
 • Indywidualne podejście - nowe technologie pozwalają na dokładne dostosowanie procedur do indywidualnych potrzeb i cech anatomicznych pacjenta, co przekłada się na lepsze efekty poprawy wzroku.
 • Szybkość powrotu do aktywności - dzięki postępowym technologiom, pacjenci mogą szybko powrócić do normalnych aktywności po zabiegu, co znacząco poprawia komfort i wygodę.

Laserowa poprawa wzroku

Laserowa poprawa wzroku, znana również jako refrakcyjna chirurgia oka, to procedura medyczna, która może skorygować wady wzroku, takie jak:

 • krótkowzroczność,
 • dalekowzroczność,
 • astygmatyzm.

W tej procedurze wykorzystuje się precyzyjne lasery, które zmieniają kształt rogówki oka, co prowadzi do poprawy wzroku.

Jak przebiega laserowa poprawa wzroku?

Podczas zabiegu laserowej poprawy wzrokulekarz używa lasera do usunięcia cienkiej warstwy tkanki z powierzchni rogówki. Następnie lasery oprogramowane specjalnymi algorytmami korygują jej kształt. Cały proces jest bezbolesny i trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Czy każdy może skorzystać z laserowej poprawy wzroku?

Nie każdy pacjent nadaje się do laserowej poprawy wzroku. Przed podjęciem decyzji o zabiegu konieczne jest przeprowadzenie wstępnego badania okulistycznego. Osoby z chorobami oka, takimi jak zaawansowana jaskra, zaćma czy zapalenie rogówki, mogą nie kwalifikować się do tej procedury. Również osoby w ciąży lub karmiące piersią powinny poczekać z zabiegiem do momentu zakończenia tego okresu.

laserowa poprawa wzroku

Nowe technologie poprawiające wzrok

Oprócz laserowej poprawy wzroku, istnieją również inne nowoczesne technologie, które mogą pomóc w poprawie wzroku. Oto kilka z nich:

 • Soczewki kontaktowe - soczewki kontaktowe to cienkie, przezroczyste plastikowe dyski, które kładzie się na powierzchni oka. Mogą one korygować różne wady wzroku i zapewnić wyraźne widzenie.
 • Implanty soczewki wewnątrzgałkowej - to małe sztuczne soczewki, które są chirurgicznie umieszczane wewnątrz oka. Mogą być stosowane w przypadku zaćmy lub jako opcja dla osób, które nie są odpowiednie do laserowej poprawy wzroku.
 • Terapia farmakologiczna - niektóre choroby oczu mogą być leczone za pomocą specjalnych leków, które poprawiają jakość widzenia lub spowalniają postęp choroby.

Inteligentne okulary

Wśród nowych technologii poprawiających wzrok można wyróżnić także inteligentne okulary. To innowacyjne urządzenia, które łączą w sobie funkcje tradycyjnych okularów korekcyjnych z zaawansowanymi technologiami cyfrowymi. Inteligentne okulary oferują wiele możliwości poprawy wzroku oraz dodatkowe funkcje, które mogą znacząco ułatwić codzienne życie.

Więcej na ich temat dowiesz się z artykułu: Inteligentne okulary - czy warto je kupić?

Co wybrać, aby poprawić wzrok?

Nowe technologie poprawiające wzrok, w tym laserowa poprawa wzroku, oferują nadzieję dla osób z wadami wzroku. Dzięki tym innowacyjnym metodom wiele osób doświadcza poprawy jakości widzenia i zyskuje większą niezależność od okularów lub soczewek kontaktowych. Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który oceni odpowiedniość do danej procedury.

Przeczytaj także:

Przed wyjazdem za granicę, zdecydowanie warto się zaopatrzyć w kartę EKUZ. Pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek, jeśli coś nie tak będzie z Twoim zdrowiem.

06.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Już przyzwyczailiśmy się, że influencerzy rozepchali się łokciami w mediach społecznościowych. Jednak teraz pojawił się nowy trend - deinfluencerzy. Kim oni są?

05.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Regularne nawadniania dużego ogrodu, wcale nie musi być uciążliwe. W tym celu należy skorzystać z nowoczesnych technologii, które potrafią wyręczyć człowieka.

04.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.