Karta EKUZ - dlaczego warto ją mieć podczas wakacji za granicą?

06.07.2023

2023-07-06T12:55:00.000Z//2023.07.06

|
Udostępnij:

Planując wakacje za granicą, warto pamiętać o pewnych istotnych kwestiach dotyczących ochrony zdrowia. Jednym z ważnych dokumentów, który powinien znaleźć się w naszym podręcznym bagażu, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dlaczego warto ją posiadać oraz jakie korzyści niesie ze sobą ta karta?

karta EKUZ

Jak działa karta EKUZ?

Karta EKUZ to dokument, który uprawnia do korzystania z nieodpłatnej opieki zdrowotnej w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz w Szwajcarii. Dzięki niej, w razie nagłego zachorowania lub wypadku podczas pobytu za granicą, będziesz miał dostęp do opieki medycznej na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Proces uzyskania karty EKUZ jest prosty i bezpłatny. W Polsce można ją wyrobić w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia, a nawet drogą elektroniczną poprzez stronę internetową NFZ. Karta jest ważna przez okres trzech lat od daty wydania.

karta EKUZ

Korzyści wynikające z posiadania karty EKUZ

Posiadanie karty EKUZ niesie za sobą wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

  • Dostęp do opieki zdrowotnej na takich samych warunkach jak obywatele danego kraju.
  • Ochrona finansowa - karta EKUZ pozwala uniknąć wysokich kosztów leczenia lub hospitalizacji w przypadku nagłego zachorowania.
  • Łatwiejsze załatwianie formalności - posiadając kartę EKUZ, nie będziemy musieli przedstawiać dodatkowych dokumentów potwierdzających nasze ubezpieczenie zdrowotne.
  • Spokój i pewność - mając kartę EKUZ, możemy cieszyć się wakacjami bez zbędnego stresu związanego z ewentualnymi problemami zdrowotnymi.

Kiedy warto skorzystać z karty EKUZ?

Warto skorzystać z karty EKUZ w różnych sytuacjach podczas podróży za granicę. Oto kilka przykładów, kiedy karta ta może okazać się niezwykle przydatna:

  • Nagłe zachorowanie lub wypadek - nigdy nie wiadomo, kiedy Twoje zdrowie będzie wymagać pilnej interwencji medycznej. Posiadając kartę EKUZ, będziesz miał dostęp do leczenia w miejscowym systemie opieki zdrowotnej, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.
  • Przewlekłe schorzenia - jeśli jesteś leczony na stałe lub masz przewlekłe schorzenia, karta EKUZ pozwoli Ci kontynuować terapię za granicą. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się podróżą, mając pewność, że otrzymasz niezbędną opiekę medyczną.
  • Ubezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych komplikacji - nawet jeśli czujesz się zdrowy i nie masz przewlekłych chorób, karta EKUZ stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Może chronić Cię przed niespodziewanymi kosztami związanymi z nagłym zachorowaniem lub wypadkiem.

Nie zapomnij o EKUZ

Karta EKUZ jest niezwykle ważnym dokumentem, który powinieneś posiadać podczas planowania wakacji za granicą. Zapewnia ona dostęp do opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju. Przede wszystkim chroni Cię przed wysokimi kosztami leczenia i daje pewność, że w przypadku nagłego zachorowania będziesz mógł skorzystać z nieodpłatnej opieki medycznej. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie i zapewnia Ci spokój podczas podróży – niezależnie, czy to samolotem, samochodem, czy pociągiem. Dlatego warto zadbać o to, aby w Twoim podręcznym bagażu znalazła się ta ważna karta. A jeśli planujesz podróż pociągiem, przeczytaj nasz artykuł: Na co uważać podczas podróży pociągiem?

Przeczytaj także:

Już przyzwyczailiśmy się, że influencerzy rozepchali się łokciami w mediach społecznościowych. Jednak teraz pojawił się nowy trend - deinfluencerzy. Kim oni są?

05.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Regularne nawadniania dużego ogrodu, wcale nie musi być uciążliwe. W tym celu należy skorzystać z nowoczesnych technologii, które potrafią wyręczyć człowieka.

04.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Kawę można parzyć na wiele sposobów. Każdy z nich pozwoli cieszyć się smakiem i aromatem naparu, pod warunkiem że do parzenia kawy użyte będą najlepsze ziarna.

03.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.