Inteligentne systemy nawadniania ogrodu 

04.07.2023

2023-07-04T12:55:00.000Z//2023.07.04

|
Udostępnij:

Czy marzysz o pięknym i zadbanym ogrodzie, ale brakuje Ci czasu lub wiedzy, aby odpowiednio go nawadniać? Inteligentne systemy nawadniania ogrodu są właśnie po to, aby pomóc Ci w utrzymaniu zdrowych i pięknych roślin. I to bez konieczności poświęcania wielu godzin na podlewanie.

podlewanie trawy

Czym są inteligentne systemy nawadniania ogrodu?

Inteligentne systemy nawadniania ogrodu dzięki wykorzystaniu czujników, kontrolerów i specjalistycznego oprogramowania:

 • monitorują warunki atmosferyczne,
 • wilgotność gleb,
 • oraz potrzeby roślin.

Na podstawie zebranych danych, systemy te dostosowują ilość i częstotliwość podlewania, dostarczając wodę w odpowiednich ilościach i czasie.

Jak działają inteligentne systemy nawadniania ogrodu?

Inteligentne systemy nawadniania ogrodu wykorzystują różne technologie i sensory, aby zapewnić optymalne nawadnianie. Oto kilka kluczowych komponentów tych systemów:

Czujniki wilgotności gleby

Są to urządzenia, które mierzą wilgotność gleby na różnych głębokościach. Informacje te są przekazywane do kontrolera, który na ich podstawie podejmuje decyzje dotyczące nawadniania.

Czujniki deszczu

Czujniki deszczu monitorują opady atmosferyczne i informują system, kiedy nie ma potrzeby podlewania ze względu na dostępność naturalnej wody.

Czujniki temperatury i wilgotności powietrza

Te czujniki pomagają określić warunki atmosferyczne, co pozwala na dostosowanie harmonogramu nawadniania do aktualnych warunków pogodowych.

podlewanie trawy

Programowalny kontroler

To urządzenie sterujące, które otrzymuje dane z czujników i na ich podstawie programuje czas i częstotliwość nawadniania. Może być programowany ręcznie lub korzystać z algorytmów, które uwzględniają różne czynniki, takie jak:

 • rodzaj gleby,
 • typ roślin,
 • wymagania wilgotności.

Systemy podlewania

Inteligentne systemy nawadniania ogrodu są wyposażone w różne rodzaje systemów podlewania, takie jak zraszacze, czy kroplownice. Mogą być one zaprogramowane do dostarczania wody w odpowiednich miejscach i w odpowiednich ilościach, minimalizując straty wody i zapewniając równomierne nawilżenie całego obszaru ogrodu.

Jakie są korzyści z inteligentnych systemów nawadniania ogrodu?

Inteligentne systemy nawadniania ogrodu oferują wiele korzyści. To przede wszystkim:

 • oszczędność wody,
 • optymalne nawadnianie,
 • łatwość obsługi,
 • zwiększenie efektywności podlewania,
 • automatyzacja,
 • oszczędność czasu.

Na jaki wydatek się przygotować??

Inteligentne systemy nawadniania ogrodu mogą mieć różne ceny, zaczynając od kilkuset złotych za prostsze i mniejsze systemy do kilku tysięcy złotych za bardziej zaawansowane i rozbudowane systemy.

Warto jednak pamiętać, że koszt zakupu inteligentnego systemu nawadniania ogrodu to tylko jedno z rozważanych czynników. Warto również wziąć pod uwagę koszty instalacji systemu, które mogą zależeć od specyfiki Twojego ogrodu i potrzeb związanych z instalacją. Ponadto, istnieją koszty związane z regularnym serwisem i konserwacją systemu, które warto uwzględnić w budżecie.

Przeczytaj także:

Kawę można parzyć na wiele sposobów. Każdy z nich pozwoli cieszyć się smakiem i aromatem naparu, pod warunkiem że do parzenia kawy użyte będą najlepsze ziarna.

03.07.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Stories, grafiki, rolki, nakładki, live streaming - to dzieje się tu i teraz we wszystkich mediach społecznościowych. Warto sprawdzić, co jest na czasie.

30.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, NASA jest w stanie skrócić czas reakcji na burze magnetyczne do pół godziny. Jakie to ma dla nas znaczenie?

29.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.