Jak działa Teleskop Hubble?

14.11.2022

2022-11-14T08:44:00.000Z//2022.11.14

|
Udostępnij:

Teleskop Hubble to z pewnością najbardziej znany teleskop w kosmosie, o którym słyszeliśmy już nieraz. Przyczynia się on w dużym stopniu do badania kosmosu, a także dostarcza nam zapierające dech w piersiach zdjęcia. Ale czy tak właściwie wiemy jak działa Teleskop Hubble?

Teleskop Hubble

Teleskop Hubble i jego konstrukcja

Przede wszystkim, aby odpowiedzieć na pytanie, jak działa Teleskop Hubble, należy poznać jego konstrukcję i dowiedzieć się, czym tak właściwie jest. Teleskop Hubble to metalowa konstrukcja o wymiarach 13,2 m, na 4,2 m. (w najgrubszym miejscu). Konstrukcja waży 11 ton. Posiada w sobie układ optyczny składający się z wielu soczewek i skomplikowanych elementów, a także system zasilania w postaci paneli słonecznych. Dwoma płatami słonecznymi które zainstalowano w 2002 roku, można sterować. Co ważne Teleskop Hubble można rozbudowywać. Urządzenie od lat jest usprawniane poprzez misje kosmiczne. Zawiera obecnie np. dwie kamery rejestrujące obraz wysokiej rozdzielczości, moduły telekomunikacyjne czy aparaturę badawczą służącą do przeprowadzania obserwacji.

Po uruchomieniu Teleskopu Hubble zauważono wadę konstrukcyjną, poprzez którą obraz pochodzący z teleskopu obraz był nieostry. NASA wykonuje zatem też misje kosmiczne, które mają za zadanie serwisować urządzenie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Awaria Teleskopu Hubble’a. Do tej pory było ich 5. Warto podkreślić, że Teleskop Hubble zużywa tyle prądu, co suszarka do włosów. Jest to zatem niezwykle skomplikowane urządzenie, które działa przy pomocy absurdalnie małej ilości energii. Porusza się po orbicie Ziemi z prędkością 27 000 km/h. Nie jest zatem umieszczony w przestrzeni kosmicznej w jednym miejscu, a obiega Ziemię w ciągu półtorej godziny.

Jak działa Teleskop Hubble

Jeśli wiemy już, czym jest Teleskop Hubble, warto dokładniej przyjrzeć się tej konstrukcji i odpowiedzieć na pytanie jak działa.

Przede wszystkim teleskop pozwala obserwować wszechświat w niezakłócony sposób wprost z kosmosu. Robiąc to z ziemi, mamy do czynienia z wieloma zakłóceniami i brakiem możliwości dokładnego obserwowania wszechświata.

Teleskop Hubble działa przy pomocy zwierciadła. Ma ono 2,4 m średnicy i jest znacząco większe niż zwierciadła, które możemy znaleźć na ziemi w amatorskich teleskopach. Dzięki tak dużemu zwierciadłu może zbierać nieporównywalnie więcej światła aniżeli to, które wpada do naszego oka przez kilkumilimetrową źrenicę, a więc może zobaczyć też nieporównywalnie więcej. Zatem jak działa Teleskop Hubble? Można pokusić się o stwierdzenie, że jest on wzmacniaczem światła, przez co możemy zajrzeć do najodleglejszych zakątków kosmosu, których nie widzieliśmy do tej pory.

Światło docierające do teleskopu pada na zwierciadło, a następnie jest przetwarzane na obraz. Teleskop posiada trzy kamery oraz kilka spektrometrów. Każda kamera odpowiedzialna jest za wykonywanie innego zadania. Jedna z nich służy do badania odległych miejsc w kosmosie, druga do obserwacji i wykonywania zdjęć planet, a trzecia do wykrywania promieniowania.

Teleskop przesyła na Ziemię przy pomocy fal radiowych czarno-białe obrazy. Następnie pracownicy NASA kolorują zdjęcia przy pomocy wykrywania pierwiastków przez urządzenia badawcze teleskopu w konkretnym miejscu zdjęcia.

Spektrum widzenia fal przez Teleskop Hubble znacznie wykracza też poza granice widzialnych kolorów przez człowieka. Jednak poprzez nadanie sztucznych barw tym falom możemy podziwiać dokładne obrazy, których nie bylibyśmy w stanie zobaczyć gołym okiem nawet gdybyśmy mieli niezwykle silny wzrok, pozwalający zajrzeć w głąb kosmosu. Wszystkie dane teleskopu trafiają do archiwum. Zawierają takie dane jak ruch i zmiany zachodzące w kosmosie. Aktualizowane są nawet, co kilka godzin.

Mówiąc o Teleskopie Hubble, należy podkreślić misje kosmiczne. Teleskop ma ogromny wpływ na naukę i poznanie świata. Jest też to jedna z najdroższych i najbardziej zaawansowanej konstrukcji, jakie posiada obecnie nauka. Dzięki niej możemy zobaczyć początki wszechświata, a także wiele miejsc, których wcześniej nie mogliśmy zobaczyć. Teleskop Hubble jest również odpowiedzialny za powstawanie tysięcy prac naukowych i gromadzenie niewyobrażalnych ilości danych.

Misje kosmiczne a Teleskop Hubble

Teleskop Hubble to również naprawcze misje kosmiczne, które wpływają na jego działanie. Do tej pory było ich pięć. Odbyły się one w latach 1993, 1997, 1999, 2002 i 2009. Serwisowe misje kosmiczne były wcześniej zaplanowane, a celem było podtrzymywanie działania teleskopu, a także jego ulepszenie. Choć w grę nie wchodzi wymiana głównego lustra, specjaliści regularnie wymieniają osprzęt, który również wpływa na wyższą jakość teleskopu i daje większe możliwości obserwacyjne. Na przestrzeni kolejnych lat, misje kosmiczne ulepszyły Teleskop Hubble, który zwiększył swój zasięg w znaczący sposób. Teleskop Hubble dzisiaj pozwala zajrzeć nam jeszcze dalej i głębiej w kosmos aniżeli miało to miejsce w pierwszych latach jego funkcjonowania.

Przeczytaj także:

Co prawda okres urlopowy, już za nami, ale żądnym przygód podróżnikom pora roku nigdy nie stoi na przeszkodzie. Które aplikacje ułatwią podróżowanie?

11.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W tym roku obchodzimy już 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To święto, jest dobrą okazją, aby sprawdzić jaki jest stan polskiej armii.

10.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Dotacje dla rodzin z dziećmi, dopłaty do prądu, gazu, węgla, a nawet do kredytu hipotecznego - czy wiesz, z jakich form wsparcia możesz skorzystać?

09.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.