104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - jaki jest stan polskiej armii? 

10.11.2022

2022-11-10T07:41:00.000Z//2022.11.10

|
Udostępnij:

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. To święto państwowe obchodzone w celu upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. To dobra okazja, aby dowiedzieć się jaki jest stan polskiej armii. Ma to szczególne znaczenie w atmosferze przygranicznego konfliktu zbrojnego: agresji Rosji na Ukrainę.

polska armia

Siły Zbrojne RP to najważniejszy filar naszego bezpieczeństwa i gwarant niepodległości. Sprawdziliśmy, z jakich jednostek składa się polska armia.

Siły Zbrojne RP

  • Wojska Lądowe stanowią trzon polskiego wojska. Zapewniają obronę przed atakiem lądowo-powietrznym w obliczu zagrożenia militarnego. W strukturze Wojsk Lądowych wyróżnia się: Wojska Pancerne i Zmechanizowane, Wojska Aeromobilne, Wojska Rakietowe i Artylerii, Wojska Inżynieryjne, Wojska Obrony Przeciwlotniczej, Wojska Rozpoznania i Walki Elektronicznej, Wojska Chemiczne, Wojska Łączności i Informatyki, Jednostki wsparcia logistycznego.
  • Siły Powietrzne – zapewniają bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej. Składają się na nie: Wojska Lotnicze, Wojska Obrony Przeciwlotniczej, Wojska Radiotechniczne.
  • Marynarka Wojenna - chroni państwo na obszarach morskich oraz morską granicę państwa. Jednostki Marynarki Wojennej to: 3. Flotylla Okrętów, Morska Jednostka Rakietowa, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.
  • Wojska Specjalne - prowadzą operacje specjalne w kraju i poza jego granicami w okresie pokoju, a przede wszystkim kryzysu i wojny. Składają się z wyszkolonych żołnierzy, przygotowanych do działania w warunkach najwyższego ryzyka. Komandosi wchodzą w skład grup: Jednostka Wojskowa Komandosów, Jednostka Wojskowa GROM, Jednostka Wojskowa AGAT, Jednostka Wojskowa NIL, Jednostka Wojskowa FORMOZA, 7. Eskadra Działań Specjalnych.
  • Wojska Obrony Terytorialnej – ich misją jest wspieranie lokalnych społeczności. Szczególnie są aktywni podczas wystąpienia klęsk żywiołowych.

Na koniec lipca 2022 roku, stan polskiej armii wynosił 111 259 żołnierzy zawodowych. Niestety, to prawie trzystu żołnierzy mniej niż rok wcześniej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie: https://www.wojsko-polskie.pl/

Przeczytaj także:

Dotacje dla rodzin z dziećmi, dopłaty do prądu, gazu, węgla, a nawet do kredytu hipotecznego - czy wiesz, z jakich form wsparcia możesz skorzystać?

09.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Dieta śródziemnomorska, ketogeniczna, fleksitariańska czy dieta DASH? Która z nich została najlepiej oceniona przez amerykańskich naukowców?

08.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Superkomputer to specjalna konstrukcja, która swoimi wyjątkowymi osiągami przewyższa znacząco komputery osobiste, których używamy na co dzień.

07.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.