Jak działa ładowanie indukcyjne? 

19.03.2021

2021-03-19T05:21:00.000Z//2021.03.19

|
Udostępnij:

Ładowarki indukcyjne stopniowo zastępują modele przewodowe. Fakt ten wynika z większej wygody użytkowania, braku plączących się kabli, a także zadowalającej wydajności ładowania. Dodatkowo to doskonałe rozwiązanie, które już wkrótce może stać się standardem dla ładowania wszystkich urządzeń mobilnych. Przekonaj się, jak działa ładowarka indukcyjna.

ładowanie indukcyjne

Co to jest ładowarka indukcyjna?

Ładowarka indukcyjna to rodzaj urządzenia bezprzewodowego, które wykorzystuje zjawisko indukcji magnetycznej do ładowania smartfonów. Rozwiązanie to powstało z potrzeby ujednolicenia sposobów ładowania urządzeń mobilnych. Standard ładowania Qi, bo o nim mowa, został opracowany w 2008 roku przez Wireless Power Consortium. W skład zespołu weszli najwięksi producenci urządzeń mobilnych, tacy jak Apple, Samsung, Huawei, Nokia, czy Asus. Dzięki temu w ciągu kilku najbliższych lat planowane jest wyeliminowanie problemu ładowarek z różnymi wejściami, co utrudnia zasilanie urządzeń różnego typu. Mniej kabli i modeli ładowarek to ważna obietnica dla użytkowników, którzy marzą o uporządkowaniu swojej przestrzeni.

Nie ulega wątpliwości, że rynek urządzeń mobilnych w Polsce wciąż się powiększa. Szacuje się, że w roku 2019 sprzedano ich nieco ponad 7 milionów. Jak wynika z badania „Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony” zrealizowanego przez firmę Digital Care, w Polsce smartfona posiada już 80 proc. osób. Co ciekawe wśród badanych co trzeci użytkownik posiada co najmniej 2 urządzenia mobilne, z których korzysta na co dzień. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że poszukiwane są coraz sprytniejsze rozwiązania, jak ładowanie indukcyjne. Jakie telefony można w ten sposób naładować, dowiesz się w dalszej części artykułu. O tym, że wkrótce będą sprzedawane telefony bez ładowarek pisaliśmy w artykule: Telefon sprzedawany bez ładowarki – skąd taki pomysł?

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Działanie ładowarki indukcyjnej wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które zostało odkryte już w 1831 roku przez Michaela Faradaya. W ładowarce, która na ogół przyjmuje kształt okrągłego lub owalnego dysku, zamontowany jest zwinięty przewód, który stanowi cewkę nadawczą urządzenia. Po jego włączeniu wytwarzany jest prąd przemienny, co pozwala wygenerować pole elektromagnetyczne.

Aby jednak wykorzystać powstałą energię, potrzebna jest jeszcze druga cewka, którą określa się mianem cewki odbiorczej. Jak nietrudno się domyślić, jest ona zamontowana w urządzeniu mobilnym, które zamierzamy naładować. W efekcie wytworzone pole magnetyczne indukuje w cewce odbiorczej prąd, który zasila baterię w smartfonie. Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, jak działa ładowarka indukcyjna, nie jest więc skomplikowana, a jej korzenie sięgają nawet 200 lat wstecz.

Ładowanie indukcyjne – jakie telefony są obsługiwane?

Niestety okazuje się, że nie każdy smartfon można naładować za pomocą ładowarki indukcyjnej. Rozwiązanie to jest obsługiwane jedynie przez urządzenia, które posiadają wbudowaną cewkę odbiorczą. Porozumienie producentów urządzeń mobilnych coraz częściej umożliwia jednak ładowanie indukcyjne. Jakie telefony obecnie można zasilić w ten sposób? Przede wszystkim są to flagowe smartfony największych producentów, takich jak Apple, Samsung oraz Huawei. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup telefonu, warto upewnić się, że ma on omawianą funkcję.

Co więcej, aby ładowarka indukcyjna poprawnie działała z wybranym urządzeniem mobilnym, powinna mieć kompatybilny z nim standard. Wspomniana już technologia Qi to najczęściej wybierane rozwiązanie, jednak niektórzy producenci decydują się na własne implementacje. Za pomocą ładowarki indukcyjnej często można naładować też inne popularne urządzenia jak słuchawki bezprzewodowe lub smartwatche.

Jakie są zalety i wady ładowarek indukcyjnych?

Ładowanie indukcyjne ma wiele zalet, wśród których należy wymienić:

  • Porządek i wygodę użytkowania – ładowarka indukcyjna pozwala ograniczyć ilość kabli, co ułatwia zachowanie porządku w miejscu pracy lub przestrzeni do życia. Na rynku pojawiają się wciąż nowe rozwiązania, które posiadają wbudowany mechanizm do ładowania indukcyjnego. Są to przykładowo podkładki pod myszkę, obudowy komputera, fragmenty biurka, czy ładowarki samochodowe. Dzięki temu ładowanie indukcyjne jest łatwo dostępne i wygodne.
  • Możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie – okazuje się, że naładowanie kilku urządzeń mobilnych nie wymaga wielu gniazdek sieciowych oraz kabli. Wystarczy w pobliżu ładowarki indukcyjnej umieścić swoje urządzenia mobilne, a bateria każdego z nich zostanie zasilona.
  • Ograniczenie zużycia gniazd USB w smartfonie – częste eksploatowanie gniazd USB poprzez ładowanie przewodowe lub użytkowanie słuchawek może z czasem powodować ich uszkodzenie. Ładowanie indukcyjne znacznie ogranicza ten problem, dzięki czemu wybrane urządzenie mobilne będzie nam służyło przez dłuższy czas.
  • Nowoczesny wygląd – jest to szczególnie istotne dla osób, które interesują się nowinkami technologicznymi i lubią oryginalne w swoim wyglądzie gadżety.

Jak to zwykle bywa, żadna technologia nie jest jednak idealna. Nie inaczej jest w przypadku ładowarek indukcyjnych. Wielu użytkowników zastanawiających się, jak działa ładowarka indukcyjna, rozważa również jej wydajność. Tymczasem w porównaniu z ładowarką przewodową uzupełnienie baterii urządzenia mobilnego za pomocą ładowarki indukcyjnej trwa dłużej. Jest to związane ze stratami energii podczas jej przenoszenia pomiędzy cewkami.

Przeczytaj także:

Coraz bardziej popularne na polskich drogach stają się samochody elektryczne. Są ekologiczne, ciche a przy tym bardziej dynamiczne. Ile takich samochodów jest użytkowanych w Polsce? Czy istnieje wystarczająca liczba miejsc do ich ładowania? 

18.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Komunikatory internetowe zmieniły się na przestrzeni lat. Jeszcze 20 lat temu, taka forma kontaktowania się, była możliwa dla nielicznych. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez możliwości wysyłania szybkich i darmowych wiadomości. Jednym z takich komunikatorów jest właśnie Signal.

17.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Smart city wykorzystuje nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w celu polepszenia życia jego mieszkańcom. Wszystko po to, aby żyło się łatwiej, szybciej i wygodniej.

16.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.