Rozliczenie z fiskusem 2022 

19.01.2022

2022-01-19T07:45:00.000Z//2022.01.19

|
Udostępnij:

Nadszedł gorący czas rozliczeń z osiągniętych w 2021 roku dochodów. Czas na przekazanie rozliczenia PIT fiskusowi, mamy do 2 maja 2022 roku. Co zmieniło się w tym roku? Kto zyskał, a kto stracił?

rozliczenie 2022

W najbliższym rozliczeniu po raz ostatni skorzystamy z niektórych ulg. Wiele rozwiązań Polskiego Ładu wchodzi w życie od stycznia 2022 roku, jednak rozliczenie za ten rok dokonamy dopiero w 2023 roku. Wtedy to okaże się, ile faktycznie zyskaliśmy lub straciliśmy na reformach. W tym roku jeszcze będziemy rozliczać się po staremu. Przypomnijmy jakie ulgi można odliczyć:

Jakie ulgi przysługują podatnikom w zeznaniu za 2021 rok?

  • Wspólne rozliczenie z dzieckiem – po raz ostatni. W 2022 r. nie będzie już można w ten sposób rozliczyć się z dochodów. Teraz podatek osoby samej wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W zamian powstanie ulga w jednakowej wysokości dla samotnych matek i ojców, w wysokości 1500 zł. Większość osób, sporo na tej zmianie straci.
  • Ulga na dziecko – najczęściej wykorzystywana ulga, którą można pomniejszyć wysokość podatku dochodowego. Przysługuje ona osobom niezależnie od liczby dzieci, ale zależnie od dochodu. Zarobki osób z jednym dzieckiem nie mogą przekraczać 112 tys. zł łącznie lub 56 tys. zł w przypadku jednego rodzica. Ulga na pierwsze i drugie dziecko wynosi 1112,04 zł, a 2000,04 zł na trzecie. Na czwarte i każde kolejne dziecko rodzicom przysługuje ugla w wysokości 2700 zł.
  • Ulga termomodernizacyjna – ta ulga obowiązuje od 3 lat i cały czas cieszy się popularnością. Odliczeniu podlegają wydatki na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i energooszczędne, np. wymiana drzwi, okien, kotły, montaż instalacji fotowoltaicznej. Dotyczy tylko właścicieli domków jednorodzinnych.
  • Ulga na internet- wprowadzona w 2005 r. ulga na internet, jest coraz mniej popularna. Można z niej skorzystać tylko przez dwa następujące po sobie lata i tylko raz.
  • Ulga rehabilitacyjna – ta ulga wykorzystywana jest przede wszystkim przez osoby starsze i niepełnosprawne, a także przez opiekunów tych osób. W ramach tej ulgi można odliczyć koszty za leki, czy zabiegi.

Jakie nowe ulgi będzie można odliczyć w 2023 roku?

  • Ulga na powrót - skierowana do osób, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które decydują się na powrót do Polski. Ich przychody będą zwolnione z podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 tys. 528 zł. Z ulgi będzie można skorzystać przez cztery kolejne lata, ale tylko raz w życiu.
  • Ulga dla rodzin wielodzietnych – to ulga skierowana do rodzin, które mają więcej niż czworo dzieci. Polega na zwolnieniu z podatku dochodu do limitu 85 528 zł.
  • Ulga dla klasy średniej – wywołała już spore zamieszanie, wśród pracowników, którzy pracują na etacie, i musieli napisać w tej sprawie pracodawcy specjalne oświadczenie. Ma ona zrekompensować nowe, niekorzystne dla podatników zasady rozliczania składki zdrowotnej. Będzie przysługiwać osobom, które mają roczne przychody od 68 412 zł do 133 692 zł.

Przeczytaj także:

Oprócz NFC jest jeszcze inna technologia - HCE, która cieszy się coraz większym uznaniem podczas płatności bezgotówkowych.

18.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Okres zabaw karnawałowych w 2022 roku jest szczególnie długi. Przypomnijmy skąd wzięła się karnawałowa tradycja.

17.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Stres, presja czasu, konieczność sprostania nowym oczekiwaniom - nie sprzyjają życiu w zgodzie z zegarem biologicznym człowieka.

14.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.