Samochód elektryczny – tak czy nie?

18.03.2021 |
Udostępnij:

Coraz bardziej popularne na polskich drogach stają się samochody elektryczne. Są ekologiczne, ciche a przy tym bardziej dynamiczne. Ile takich samochodów jest użytkowanych w Polsce? Czy istnieje wystarczająca liczba miejsc do ich ładowania?

samochód elektryczny

Samochód elektryczny napędza silnik elektryczny, który wykorzystuje energię zgromadzoną w akumulatorach. To sprawia, że są cichsze, bardziej dynamiczne i nie emitują do otoczenia spalin. Do tego cechuje je niższy koszt utrzymania – w porównaniu do tradycyjnych samochodów, napędzanych paliwem. Przynajmniej teoretycznie, bo eksperci, którzy to dokładnie sprawdzili mają podzielone zdania.

Ładuje się je na stacjach ładowania, które zlokalizowane są w różnych miejscach. Naładowanie samochodu do 80% trwa około 15 minut. W większości przypadków wystarcza to na przejechanie nieco ponad 250 kilometrów. Nie ma żadnego problemu z dostępnością miejsc do ładowania. Tak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. W połowie 2020 roku w Polsce było już 826 stacji ładowania, ale ich liczba sukcesywnie się zwiększa.

Podobnie wzrasta liczba nowoczesnych samochodów, na naszych drogach. Z danych CEP wynika, w Polsce jest aktualnie ponad 8 tysięcy samochodów elektrycznych i drugie tyle samochodów hybrydowych typu plug-in. Najlepiej sprzedającym się autem typu elektrycznego jest Tesla Model 3, a wśród hybryd Lexus CT.

Pewnie zastanawiasz się, czy samochód hybrydowy i solarny to jedno i to samo? Otóż nie. Samochód solarny wykorzystuje panele słoneczne jako źródło energii. Natomiast samochód hybrydowy najczęściej wyposażony w silnik spalinowy i jeden, lub kilka elektrycznych.

Czy warto kupić taki samochód? Z pewnością tak - o ile kogoś na to stać. Przykładowo popularny Nissan Leaf kosztuje ponad 150 tysięcy złotych. Można mieć nadzieję, że wraz z postępem technologicznym koszty produkcji ulegną zmniejszeniu i będzie je można również taniej sprzedawać.

Samochody elektrycznie nie należą do najtańszych, ale w zamian w Polsce można korzystać z wielu udogodnień - na przykład omijać korki, jadąc pasem przeznaczonym dla transportu miejskiego. Dodatkowo nie ma konieczności dokonywania opłaty parkingowej. Wszytsko po to aby zachęcić kierowców, do zakupu takich aut.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.