Samochód elektryczny – tak czy nie?
Coraz bardziej popularne na polskich drogach stają się samochody elektryczne. Są ekologiczne, ciche a przy tym bardziej dynamiczne. Ile takich samochodów jest użytkowanych w Polsce? Czy istnieje wystarczająca liczba miejsc do ich ładowania?
Samochód elektryczny napędza silnik elektryczny, który wykorzystuje energię zgromadzoną w akumulatorach. To sprawia, że są cichsze, bardziej dynamiczne i nie emitują do otoczenia spalin. Do tego cechuje je niższy koszt utrzymania – w porównaniu do tradycyjnych samochodów, napędzanych paliwem. Przynajmniej teoretycznie, bo eksperci, którzy to dokładnie sprawdzili mają podzielone zdania.
Ładuje się je na stacjach ładowania, które zlokalizowane są w różnych miejscach. Naładowanie samochodu do 80% trwa około 15 minut. W większości przypadków wystarcza to na przejechanie nieco ponad 250 kilometrów. Nie ma żadnego problemu z dostępnością miejsc do ładowania. Tak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. W połowie 2020 roku w Polsce było już 826 stacji ładowania, ale ich liczba sukcesywnie się zwiększa.
Podobnie wzrasta liczba nowoczesnych samochodów, na naszych drogach. Z danych CEP wynika, w Polsce jest aktualnie ponad 8 tysięcy samochodów elektrycznych i drugie tyle samochodów hybrydowych typu plug-in. Najlepiej sprzedającym się autem typu elektrycznego jest Tesla Model 3, a wśród hybryd Lexus CT.
Pewnie zastanawiasz się, czy samochód hybrydowy i solarny to jedno i to samo? Otóż nie. Samochód solarny wykorzystuje panele słoneczne jako źródło energii. Natomiast samochód hybrydowy najczęściej wyposażony w silnik spalinowy i jeden, lub kilka elektrycznych.
Czy warto kupić taki samochód? Z pewnością tak - o ile kogoś na to stać. Przykładowo popularny Nissan Leaf kosztuje ponad 150 tysięcy złotych. Można mieć nadzieję, że wraz z postępem technologicznym koszty produkcji ulegną zmniejszeniu i będzie je można również taniej sprzedawać.
Samochody elektrycznie nie należą do najtańszych, ale w zamian w Polsce można korzystać z wielu udogodnień - na przykład omijać korki, jadąc pasem przeznaczonym dla transportu miejskiego. Dodatkowo nie ma konieczności dokonywania opłaty parkingowej. Wszytsko po to aby zachęcić kierowców, do zakupu takich aut.
Przeczytaj także:
Signal – bezpieczeństwo, ponad wszystko
Komunikatory internetowe zmieniły się na przestrzeni lat. Jeszcze 20 lat temu, taka forma kontaktowania się, była możliwa dla nielicznych. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez możliwości wysyłania szybkich i darmowych wiadomości. Jednym z takich komunikatorów jest właśnie Signal.
17.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJInteligentne miasta przyszłości
Smart city wykorzystuje nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w celu polepszenia życia jego mieszkańcom. Wszystko po to, aby żyło się łatwiej, szybciej i wygodniej.
16.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJCzym jest NFC? Poznaj jego zastosowanie!
NFC to funkcjonalna komunikacja zbliżeniowa, która co roku mocniej zyskuje na swojej popularności. Moduł NFC można znaleźć w większości smartfonów klasy średniej i wyższej. Warto więc wiedzieć, jak działa NFC.
15.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.