Inteligentne miasta przyszłości

16.03.2021

2021-03-16T05:30:00.000Z//2021.03.16

|
Udostępnij:

Smart city wykorzystuje nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w celu polepszenia życia jego mieszkańcom. Polega to na zwiększeniu interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej, a także na podniesieniu świadomości mieszkańców. Konkretnie zaś chodzi o wdrożenie technologii IT, aby żyło się łatwiej, szybciej i wygodniej.

smart city

Korzyści smart city są obopólne – zarówno dla samych mieszkańców, jak i dla władz. A co jest najważniejszym udogodnieniem? Niektórzy eksperci twierdzą, że największe znaczenie mają transport i komunikacja publiczna. To sprzyja ograniczaniu korzystania z samochodów, co przyczynia się do rozładowania korków i zmniejszenia emisji spalin. Inni specjaliści twierdzą, że ważniejsza jest dbałość o ochronę środowiska naturalnego, poprzez mądre zarządzanie odpadami. Jeszcze inni skłaniają się ku lepszemu zarządzaniu energią w mieście. Wszystko jednak prowadzi do lepszego i wygodniejszego życia mieszkańców.

Na co może liczyć mieszkaniec inteligentnego miasta?

  • dostęp do informacji o mieście i planach rozwoju
  • możliwość szybkiego załatwienia spraw urzędowych
  • dobry stan środowiska naturalnego
  • poczucie bezpieczeństwa
  • dobre warunki do inwestowania
  • komfortowa komunikacja miejska
  • efektywne działanie służb miejskich
  • bogata oferta kulturalna i sportowa
  • współpraca mieszkańców z władzami gminy

Jak ocenić czy miasto jest smart?

Trudno w każdej sferze w jednym czasie wprowadzić smart technologie. Zazwyczaj dzieje się to stopniowo, a nowe rozwiązania są wprowadzane etapami. Kiedy natomiast można powiedzieć, że miasto można już uznać za inteligentne? Takie analizy prowadzą specjaliści, którzy biorą pod uwagę następujące kryteria: zarządzanie, gospodarka, mobilność, środowisko naturalne, populacja i warunki życia.

Które miasto w Polsce jest smart?

Najbardziej inteligentnymi miastami w Polsce, są według naukowców z IESE Business School - Wrocław i Warszawa. Wrocław został w 2020 roku doceniony za planowanie przestrzenne, transport i mobilność oraz więzi społeczne.

W przyszłości władze Wrocławia mają w planie nadal udoskonalać swoje miasto, wprowadzając między innymi: inteligentne oświetlenie, inteligentne kosze na śmieci, stacje pogodowe w parkach miejskich, detekcję miejsc postojowych, zdalne badanie KTG dla kobiet w ciąży lub defibrylatory w przestrzeni miejskiej.

Przeczytaj także:

NFC to funkcjonalna komunikacja zbliżeniowa, która co roku mocniej zyskuje na swojej popularności. Moduł NFC można znaleźć w większości smartfonów klasy średniej i wyższej. Warto więc wiedzieć, jak działa NFC.

15.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Najmłodsi wykorzystują swoje komputery i smartfona nie tylko do zabawy i kontaktu z rówieśnikami, ale również do nauki. W sieci czyha jednak na dzieci wiele niebezpieczeństw, przed którymi przynajmniej częściowo można je uchronić.

12.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Cobot to inaczej robot współpracujący, czyli taki, który jest przeznaczony do interakcji z człowiekiem. W praktyce zastosowanie cobota zwiększa efektywność pracy. Czym różni się od klasycznego robota? Pracuje w bezpośredniej bliskości człowieka.

11.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.