Jak działa bitcoin i skąd się wzięła jego popularność?

12.07.2021

2021-07-12T06:43:00.000Z//2021.07.12

|
Udostępnij:

Kurs bitcoina już od kilku lat budzi zainteresowanie wśród wszystkich obserwatorów giełdy, a samo jego pojęcie obiło się o uszy już większości z nas. Kryptowaluta, czyli pieniądz, który nie jest emitowany przez żaden bank centralny, stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych walut. Cena bitcoina może zaskakiwać, ale posiadanie przynajmniej małej części tej kryptowaluty stanowi obietnicę dobrego zarobku.

kurs bitcoina

Jak działa bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta, która pojawiła się w cyberprzestrzeni 3 stycznia 2009 roku jako pierwszy w historii zdecentralizowany, bezpieczny pieniądz cyfrowy i system płatności peer-to-peer. Jego twórca, mimo wielu spekulacji, wciąż nie jest znany i do dziś ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Więcej o kryptowalutach przeczytasz w artykule: Czym są kryptowaluty?

O olbrzymim sukcesie kryptowaluty świadczą liczby:

  • Ponad 5,5 mln pobrań oprogramowania serwisu (Bitcoin Core) od momentu powstania do 2021 roku.
  • W marcu 2017 roku Polska znajdowała się na 9. miejscu na liście z liczbą ponad 126 tys. pobrań oprogramowania Bitcoin Core.

Do autoryzowania transakcji dokonywanych za pomocą bitcoina wykorzystuje się prywatne klucze kryptograficzne. Mogą one zostać zapisane:

  • na komputerze osobistym w oprogramowaniu Bitcoin Core,
  • w dedykowanej aplikacji na smartfonie,
  • w tzw. portfelu sprzętowym.

Bez względu na wybór nośnika, posiadane bitcoiny mogą być przesłane na adres dowolnego uczestnika sieci bitcoin bez względu na miejsce zamieszkania. Dodatkowo każdy posiadany bitcoin dzieli się jak typowa waluta na mniejsze części. W tym przypadku 1 bitcoin można podzielić na 100 000 000 mniejszych jednostek satoshi. Ich nazwa pochodzi od twórcy kryptowaluty. Podział sprawia, że cena bitcoina jest przystępniejsza dla potencjalnych nabywców.

Skąd wzięła się popularność bitcoina?

Popularność kryptowaluty budzi zarówno kurs bitcoina, jak i liczne kontrowersje, które pojawiają się wokół tego tematu. Rosnąca cena bitcoina stanowi ciekawe zjawisko, które wielu ekonomistów śledzi z wypiekami na twarzy. Kryptowaluta rozpoczynała swoje notowania poniżej 1 dolara, by już po kilku latach osiągnąć szczyty na poziomie około 10 000 dolarów. Tak szybkie wzrosty nie tylko działają na wyobraźnię, ale również wywołują niedowierzanie.

Inny rodzaj zainteresowania budzi nie tylko sam kurs bitcoina, ale również historie ludzi, którzy za jego pośrednictwem stali się w krótkim czasie milionerami. Niestety sława bitcoina przeplata się również z bardziej przykrymi zdarzeniami. Idealnym tego przykładem jest kompromitacja strony giełdy kryptowalutowej Mt. Gox, z której skradziono 85 000 bitcoinów. W tamtym czasie ich wartość szacowana była na blisko 0,5 miliarda USD. Zdarzenie to nazywane jest przez obserwatorów największą kradzieżą cyfrową w historii ludzkości. Te i podobne zdarzenia napędzają popularność kryptowaluty, przez co cena bitcoina zatacza koło i tworzy swego rodzaju samonapędzający się mechanizm.

Kontrowersje wokół bitcoina

Wśród obserwatorów kursu bitcoina można spotkać zarówno jego entuzjastów, jak i osoby, które nie pochwalają popularności tej wirtualnej waluty. Optymiści zakładają, że kryptowaluta może zmienić świat na lepsze. Według ich teorii istnieje szansa likwidacji banków centralnych i wprowadzenie bitcoina jako głównej obowiązującej waluty akceptowanej w większości krajów.

Pesymiści określają natomiast bitcoina mianem piramidy finansowej, której podstawą jest wyłącznie wiara użytkowników w wartość tej kryptowaluty. Ich zdaniem taki pieniądz nie powinien realnie wpływać na notowania giełdowe.

Czy można dokonywać transakcji płatniczych bitcoinem?

Bitcoin stanowi zabezpieczoną kryptograficznie walutę cyfrową, która pozwala wyeliminować pośredników na drodze zarządzania swoimi finansami. W przeciwieństwie do tradycyjnej gotówki kryptowaluta daje nam dostęp do szybkiej, globalnej wymiany wartości przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z transakcją. Co więcej, płatność bitcoinem nie jest uzależniona od godzin działania banku, dlatego jest możliwa o każdej porze dnia i nocy.

Mimo że wiele osób nie jest w stanie tego zrozumieć i zaakceptować, bitcoin może pełnić funkcję pełnoprawnego środka płatniczego. Pierwsza transakcja płatnicza wykonana za pośrednictwem tej kryptowaluty miała miejsce już w 2010 roku, kiedy to Laszlo Hanyecz zakupił dwie pizze, płacąc za nie 10 tys. bitcoinów. Co ciekawe, dzisiaj transakcja ta warta byłaby wiele milionów złotych. Dodatkowo istnieje wiele portali internetowych, które dopuszczają płatności bitcoinem.

Takie możliwości sprawiają, że bitcoin jest niestety wykorzystywany również przez przestępców. Ze względu na wirtualny charakter oraz decentralizację niemalże niewykonalne jest namierzenie osoby, która jest ostatecznym odbiorcą transakcji w tej walucie. Podobnie jest z osobą inicjującą płatność.

Jak sprawdzić kurs bitcoina?

Istnieje wiele stron internetowych, gdzie można na bieżąco śledzić cenę bitcoina. Aktualny kurs 1 BTC z giełdy kryptowalut bitbay.net wynosi około 129 tys. złotych. Aby pozostać na bieżąco z tymi dynamicznie zmieniającymi się wartościami, warto regularnie zaglądać na stronę internetową: Ile kosztuje bitcoin?.

Przeczytaj także:

Dziesięciostanowiskowy tor z latającymi pojazdami w formie dronów to prawdziwa gratka dla miłośników dynamicznych zawodów, ponieważ maszyny mogą osiągać prędkość nawet do 200 km/h

09.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bezpieczny autobus to popularna e-usługa, która pozwala szybko sprawdzić informacje o autokarze, którym Twoje dziecko będzie poruszało się podczas wakacji. Autobus można wygodnie sprawdzić w internecie, bez wychodzenia z domu.

07.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W połowie czerwca NASA poinformowała za pośrednictwem swoich social mediów o awarii popularnego teleskopu astronomicznego Hubble’a. Mimo że minęły już dwa tygodnie od zdiagnozowania usterki, to fani astronomii niestety wciąż nie doczekali się pozytywnych informacji o jej usunięciu.

05.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.