Autobus – jak sprawdzić, czy jest bezpieczny?

07.07.2021 |
Udostępnij:

Bezpieczny autobus to popularna e-usługa, która pozwala szybko sprawdzić informacje o autokarze, którym Twoje dziecko będzie poruszało się podczas wakacji. Autobus można wygodnie sprawdzić w internecie, na miejscu zbiórki wycieczki.

bezpieczny autobus

Usługa Bezpieczny Autobus jest realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pozwala sprawdzić dane na temat autobusu, czy autokaru. Przed wyjazdem na wycieczkę można szybko upewnić się, czy pojazd, którym Twoje dziecko będzie jechać, jest bezpieczny. Usługa pozwala sprawdzić aktualne OC i czy autobus ma ważne badania techniczne. Raport można zapisać lub wydrukować – zupełnie za darmo.

Jak sprawdzić autobus?

Abyś był pewny, że Twoje dziecko będzie przewożone w bezpieczny sposób, sprawdź autobus na rządowej stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny autobusu, aby uzyskać dostęp do szczegółowych informacji.

Czego dowiesz się z raportu?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z raportu dowiesz się między innymi: czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne (wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie), stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (system gromadzi informacje o stanie licznika, począwszy od 2014 roku), dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Znajdziesz tam również informację, czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Jak wygląda raport?

bezpieczny autobs

Jak informuje pomorska policja, usługa Bezpieczny Autobus usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż pojazd bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.