Jak chronić się przed najnowszymi zagrożeniami w internecie?

12.06.2023

2023-06-12T08:18:00.000Z//2023.06.12

|
Udostępnij:

Cyberbezpieczeństwo odgrywa ważną rolę w ochronie danych i finansów. Nowe technologie przynoszą jednak również nowe zagrożenia. Oszuści stale wymyślają kolejne metody wyłudzania pieniędzy. Wykorzystują liczne wybiegi i sposoby ataków.

Cyberbezpieczeństwo

Phishing

Phishing to popularna technika wśród oszustów. Podszywają się oni pod zaufane instytucje, takie jak banki, serwisy płatności online czy firmy. Wysyłają fałszywe e-maile lub wiadomości tekstowe, które zachęcają do podania swoich poufnych danych. Są to hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe. Aby uniknąć phishingu, należy być ostrożnym i nie klikać w podejrzane linki. Nie należy podawać poufnych informacji przez wiadomości e-mail lub SMS. Zawsze warto sprawdzać prawdziwość strony internetowej. Można też skontaktować się z instytucją bezpośrednio i zapytać, czy to ona prosi o dane. Przy okazji dowiedź się również, Co to jest i jak działa VPN?

Według raportu "Cyber Threat Landscape for Poland 2020" opracowanego przez Narodowy Bank Polski, ataki phishingowe stanowiły 56% wszystkich ataków cybernetycznych w Polsce.

W razie wykrycia próby włamania, należy powiadomić bank lub inne instytucje. Jest to ważne. Dzięki temu podnosimy własne bezpieczeństwo i chronimy innych. W razie kradzieży, istnieją też większe szanse na odzyskanie skradzionych pieniędzy.

Malware i ransomware

Zagrożenia w sieci w postaci malware i ransomware to poważny problem. Niestety, lecz ten trend stale się rozwija. Malware to złośliwe wirusy, które mają na celu kradzież danych lub zainfekowanie systemu. Ransomware to rodzaj malware'u, który blokuje dostęp do danych i żąda okupu za ich odblokowanie. Aby chronić się przed malware i ransomware, należy mieć aktualne oprogramowanie antywirusowe. Należy też regularnie aktualizować system operacyjny i wszystkie programy. By minimalizować takie zagrożenia w sieci należy unikać pobierania plików z nieznanych źródeł. Nie można otwierać podejrzanych załączników e-mailowych. Cyberbezpieczeństwo daje obecnie sporo opcji ochrony przed tego typu atakami. Należy zatem zadbać o aktualną ochronę komputera i wiedzę o tych zjawiskach.

Cyberbezpieczeństwo

Ataki haseł i uwierzytelnienie dwuskładnikowe

Oszuści często próbują przechwycić hasła użytkowników. Działają tak, aby uzyskać nieuprawniony dostęp do kont. Oszuści wysyłają wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowe. Podszywają się pod zaufane instytucje lub serwisy internetowe. W tych wiadomościach przestępcy proponują kliknięcie w podejrzane linki lub podanie swojego hasła. Celem jest przechwycenie poufnych danych logowania. Oszuści wykorzystują też złośliwe oprogramowanie. Rejestruje ono klawisze naciskane przez użytkownika na klawiaturze. W ten sposób przestępcy mogą przechwycić hasła, gdy użytkownik je wpisuje. O jednym z ostatnich ataków, pisaliśmy w artykule: Sprawdź, czy Twoje hasła były częścią ostatniego wycieku danych. Wyjaśniliśmy też, na jakiej stronie sprawdzić, czy nasz adres e-mail, wpadł w sidła hakerów.

Zagrożenia w sieci tego typu to też taki brute force. Polegają na wielokrotnym próbowaniu różnych kombinacji haseł, aż do znalezienia poprawnego. W przypadku słabych haseł, które są łatwe do odgadnięcia, oszuści mogą uzyskać dostęp do konta.

Cyberbezpieczeństwo to też dbanie o jakość korzystania z internetu. Przy użyciu specjalnych narzędzi, oszuści mogą podsłuchiwać niezabezpieczone połączenia Wi-Fi. W ten sposób mogą przechwycić dane. Są to hasła, które są wysyłane przez użytkowników przez niezabezpieczone połączenie.

Dlatego ważne jest używanie silnych i różnych haseł dla każdego konta. Dodatkową ochroną jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe. To oznacza, że oprócz hasła trzeba podać dodatkowy kod. W przypadku próby włamania, użytkownik dostaje powiadomienie lub kod. To utrudnia oszustom zadanie i poprawia cyberbezpieczeństwo.

Cyberbezpieczeństwo

Inżynieria społeczna i oszustwa internetowe

Oszuści stale rozwijają nowe pomysły i taktyki, aby wyłudzić pieniądze od internautów. Dwa popularne podejścia, które są często wykorzystywane, to inżynieria społeczna i oszustwa internetowe. Ataki tego typu stanowią sporą część zagrożenia w sieci.

Inżynieria społeczna to technika manipulacji. Oszuści wykorzystują w niej psychologiczne triki. Chcą przekonać ludzi do ujawnienia poufnych informacji. Może to obejmować podszywanie się pod zaufane osoby, takie jak pracownicy banków. Prowadzi to do żądania poufnych danych lub informacji finansowych. Oszuści często wykorzystują presję czasu lub obietnice nagród, aby skłonić ofiary do podjęcia pożądanych przez nich działań. Przykłady to oszustwa telefoniczne, phishingowe e-maile czy fałszywe kampanie charytatywne. Cyberbezpieczeństwo to zatem nie tylko programy ochronne i technika, ale także uwaga i czujność.

Oszustwa obejmują z kolei szeroki zakres działań. Mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub poufnych danych. Przykładem są fałszywe strony internetowe, na których oferuje się produkty lub usługi, które nie istnieją. Mogą być to też strony, które udają znane platformy e-commerce. Oszuści często używają fałszywych ofert, rabatów czy promocji, aby zachęcić ludzi do podania swoich danych finansowych. Zagrożenia w sieci tego typu są trudno wykrywalne i trudne do przewidzenia. Dlatego w internecie nie należy podejmować ryzykownych działań. Jest to obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Przeczytaj także:

Oceany są niezwykle istotne dla życia na Ziemi. Ważne jest, aby chronić i szanować te cenne ekosystemy. Warto o tym pamiętać szczególnie w Dniu Oceanów.

07.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Seniorzy w trakcie pandemii byli bardziej zmotywowani do nauczenia się korzystania z internetu. Teraz w trakcie spotkań online ćwiczą, tańczą, lub uprawiają sporty walki.

06.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Pojazdy elektryczne już od dawna goszczą w drogowym pejzażu. Prawdopodobnie takich pojazdów, będzie na naszych ulicach coraz więcej. Tak dbamy o środowisko.

05.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.