Co to jest i jak działa VPN?

03.02.2023

2023-02-03T13:59:00.000Z//2023.02.03

|
Udostępnij:

VPN to jedna z najpopularniejszych usług cyfrowych, która staje się coraz częściej wykorzystywana przez internautów. Ma wiele zalet, a także pomaga w korzystaniu z internetu na różne sposoby. Wiele jednak osób w dalszym ciągu nie wie do końca, czym tak właściwie jest, jak działa VPN, jakie profity daje.

jak działa VPN

VPN co to?

VPN co to tak właściwie jest i jak działa VPN? To wirtualna sieć prywatna (virtual private network). Jest to sposób łączenia się z internetem poprzez pośrednika, czyli globalną markę zajmującą się tą technologią. Jest to legalne rozwiązanie w zdecydowanej większości państw na świecie. Na rynku znajdziemy dużą ilość dostawców takich usług – zarówno globalnych renomowanych marek, jak i mniejszych firm. VPN może być dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej w zależności od opcji usługi, z których chcemy skorzystać. Zatem VPN co to takiego? To pośrednictwo cyfrowe w korzystaniu z sieci.

Często zadając sobie typu “VPN co to jest tak w ogóle?” zastanawiamy się, czy musimy posiadać jakąkolwiek wiedzę na ten temat lub specjalny sprzęt, aby móc korzystać z tej opcji. Jest to jednak całkowicie niezobowiązująca i porasta opcja połączenia z internetem, z której możemy skorzystać, nawet nie znając się na internecie, w zaawansowany sposób bez posiadania jakichkolwiek specjalnych urządzeń.

Jak działa VPN?

Odpowiadając na pytanie — VPN co to jest i jak działa VPN, najlepiej jest opisać praktyczne wykorzystywanie wirtualnej sieci prywatnej. Działanie jej jest bardzo proste. Standardowo łączymy się z siecią bezpośrednio z naszego komputera — kontaktując się z globalnymi serwerami. Wykorzystując sieć VPN – pośrednika najpierw kierujemy nasz sygnał do serwera VPN, a następnie on komunikuje się z globalną siecią, zwracając nam dane w taki sam sposób.

Korzystając z sieci VPN, de facto to serwer VPN kontaktuje się z internetem i to on jest widoczny pod naszą aktywnością. Oznacza to, że korzystając z internetu, posiadamy adres IP danego serwera VPN, poprzez który łączymy się z internetem. W każdej chwili możemy jednak zrezygnować z tej opcji, a cała usługa ma niezobowiązujący i nieinwazyjny charakter. Pośrednictwo takie jest obecnie bardzo popularne, gdyż posiada wiele zalet.

Podsumowując, jeśli korzystamy z serwera VPN, najpierw łączymy się z danym serwerem, który może być zlokalizowany w dowolnej części świata np. USA, a następnie z niego przeglądamy internet.

Zalety i korzyści

Korzystając z sieci VPN, zyskujemy wiele zalet oraz korzyści. Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo. Sieci VPN, często filtrują internet pod kątem wirusów, blokują serwisy, które posiadają złośliwe oprogramowanie, a także uniemożliwiają zbieranie newralgicznych danych na nasz temat. Korzystanie z sieci VPN chroni nasze bezpieczeństwo i prywatność, gdyż stajemy się dzięki temu anonimowi. Gdy wykorzystujemy takie rozwiązanie do łączenia się z siecią, przede wszystkim dostawca usług – naszego internetu nie otrzymuje informacji na temat naszej aktywności w internecie. Nie będzie zatem wiedział, jakie strony odwiedzaliśmy i jaką aktywność w sieci prowadziliśmy. Również strony zewnętrzne, na które będziemy wchodzili, nie będą przechowywały naszych danych, gdyż otrzymają informację o wejściu na nie — przez serwer VPN. Rozwiązanie to pozwala też blokować wyskakujące okienka lub ciasteczka, co jest również sporym plusem.

Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest również dostęp do materiałów, a także stron, które są niedostępne regionalnie. Często dotyczy to praw autorskich i filmów w serwisach streamingowych oraz filmików na YouTube, które nie są wyświetlane mieszkańcom Polski. Jeśli zatem korzystamy z usług tego typu, możemy przeglądać internet bez jakichkolwiek ograniczeń.

Potencjalnie wady

Jeśli wiemy już, jak działa VPN co to jest i jakie ma zalety, warto również powiedzieć o potencjalnych wadach, które może mieć ten sposób użytkowania internetu. Korzystając z serwerów VPN, możemy doświadczyć zmienionej prędkości łącza. Może działać ono zarówno na naszą korzyść, jak i niekorzyść. Z jednej strony możemy korzystać z sieci VPN, które optymalizują szybkość transferu, a z drugiej strony możemy czasem doświadczać opóźnień, gdyż łączymy się z serwerami w innych częściach świata. Będzie powodowało to zwłokę, choć nie są one jednak często zauważalne — o ile w ogóle występują.

Powinniśmy również wybrać renomowaną i godną zaufania markę, która świadczy usługi VPN, gdyż poprzez nią będziemy przekazywali często newralgiczne dane. Ten potencjalny minus również możemy obejść, stawiając jedynie na duże i sprawdzone marki.

Potencjalnym minusem jest również alarmowanie nas przez banki, serwisy społecznościowe czy innych usługodawców, którzy wykryją, że logujemy się z innej części świata, aniżeli miało to miejsce dotychczas. Przeważnie nie będzie powodowało żadnych trudności np. blokad, a jedynie będziemy musieli zmagać się z dużą ilością powiadomień.

Darmowy VPN

Darmowy VPN to rozwiązanie dla tych osób, które chcą przetestować działanie takiego dostępu do internetu lub chcą na stałe używać VPN do łączenia się z siecią bez ponoszenia kosztów. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że na rynku istnieją darmowe rozwiązanie pozwalające korzystać z sieci VPN. Mają one jednak zazwyczaj pewne ograniczenia i nie są aż tak funkcjonalne, jak pełnopłatne usługi VPN.

Możemy mówić tutaj o takich niedogodnościach jak nieco wolniejszy transfer, brak zaawansowanych usług czy brak dedykowanej obsługi klienta. Z drugiej jednak strony bez wydawania pieniędzy możemy korzystać ze wszystkich wyżej wymienionych zalet sieci VPN i korzystać z internetu w sposób bezpieczny, a także komfortowy. Dla wielu osób, które nie potrzebują zaawansowanych funkcjonalności, darmowy VPN sprawdzi się idealnie.

Darmowy VPN mamy dostępny najczęściej w dwóch postaciach – okresu próbnego, a także stałej usługi, która świadczy dana marka za darmo.

Przeczytaj także:

Jeżeli wymyślenie szczepionki na Covid-19 zajęło kilka miesięcy, to dlaczego przy tak zaawansowanych technologiach, nadal nie ma leku na raka?

02.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Tegoroczne ferie nie należą do najtańszych. Tygodniowe wczasy w górach mogą kosztować nawet 10 tysięcy - biorąc pod uwagę wszystkie wydatki rodziny.

02.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Każde województwo ma atrakcje, z których warto skorzystać podczas tegorocznych ferii zimowych. Nie trzeba daleko jechać, tym bardziej, że czasy są trudne.

31.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.