Cenny skarb, który powinniśmy chronić

07.06.2023

2023-06-07T08:18:00.000Z//2023.06.07

|
Udostępnij:

Światowy Dzień Oceanów obchodzony jest corocznie 8 czerwca, czyli jutro. To ważne święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2008 roku, aby zwrócić uwagę na znaczenie ochrony oceanów i zrównoważonego wykorzystania ich zasobów. Jest to czas, w którym społeczności na całym świecie podejmują działania na rzecz edukacji, świadomości społecznej i ochrony naszych oceanów.

dzień oceanów

Ocean to ogromny i tajemniczy świat, który otacza naszą planetę. Pełen różnorodnych form życia i niezwykłych zjawisk, stanowi nieodłączną część naszego ekosystemu. Dlatego też, obchodzony jest Dzień Oceanów, aby podkreślić wagę i konieczność ochrony tych niezwykłych zasobów naturalnych.

Ile mamy oceanów

Na naszej planecie istnieje pięć głównych oceanów. Są to:

  • Ocean Spokojny - największy ocean na Ziemi, zajmujący około 33% całej powierzchni oceanów. Rozciąga się od Antarktydy na południu po Arktykę na północy.
  • Ocean Atlantycki - jest to drugi co do wielkości ocean, rozciągający się pomiędzy Ameryką Północną i Południową od Arktyki na północy po Antarktydę na południu.
  • Ocean Indyjski - zajmuje przestrzeń pomiędzy Azją, Afryką i Australią. Jest to trzeci co do wielkości ocean na świecie.
  • Ocean Południowy (lub Ocean Antarktyczny) - leży na południe od Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego, otaczając Antarktydę. Więcej dowiesz się o nim w artykule: Nowa dokładniejsza mapa Oceanu Południowego.
  • Ocean Arktyczny - jest to najmniejszy i najbardziej północny ocean na Ziemi, otaczający Arktykę.

Dlaczego oceany są ważne?

Oceany zajmują ponad 70% powierzchni Ziemi i są domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Są również źródłem życiodajnej wody, która jest niezbędna dla naszego przetrwania. Co więcej, oceany regulują klimat na Ziemi, absorbując ogromne ilości dwutlenku węgla i generując tlen. To właśnie dzięki nim mamy stabilne warunki atmosferyczne, które umożliwiają istnienie życia na naszej planecie.

dzień oceanów

Zagrożenia dla oceanów

Niestety, oceany są obecnie narażone na wiele zagrożeń. Jednym z największych problemów jest zanieczyszczenie. Wyrzucane do oceanu śmieci, w tym plastikowe odpady, powodują poważne szkody dla organizmów morskich. Skutki tego zanieczyszczenia są tragiczne, zarówno dla zwierząt, które często wdychają lub połykają plastik, jak i dla nas, ludzi, którzy spożywają zatrute organizmy morskie. Ten temat szczegółowo omówiliśmy w artykule: Niespodziewany efekt zanieczyszczenia wód plastikiem.

Dlaczego powinniśmy dbać o oceany?

Troszczenie się o oceany ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej planety. Oceany dostarczają nam żywność, pracę, a także możliwości rekreacji i turystyki. Odpowiedzialne gospodarowanie zasobami oceanicznymi to inwestycja w przyszłość naszych dzieci i wnuków. Ochrona ekosystemów morskich jest kluczowa dla utrzymania równowagi w przyrodzie i zapewnienia zrównoważonego rozwoju naszego społeczeństwa. Warto o tym pamiętać szczególnie Z okazji Dnia Oceanów.

Przeczytaj także:

Seniorzy w trakcie pandemii byli bardziej zmotywowani do nauczenia się korzystania z internetu. Teraz w trakcie spotkań online ćwiczą, tańczą, lub uprawiają sporty walki.

06.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Pojazdy elektryczne już od dawna goszczą w drogowym pejzażu. Prawdopodobnie takich pojazdów, będzie na naszych ulicach coraz więcej. Tak dbamy o środowisko.

05.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Technologia medyczna wiele zmieniła w kwestii świadczenia usług opieki zdrowotnej. Nie jest już nowością, że do wizyty lekarskiej dochodzi przez kamerkę.

02.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.