Sprawdź, czy Twoje hasła były częścią ostatniego wycieku danych   

01.06.2023

2023-06-01T12:55:00.000Z//2023.06.01

|
Udostępnij:

29 maja 2023 roku doszło do znacznego wycieku danych Polaków, w wyniku którego udostępniono kilka milionów loginów i haseł. Liczba potencjalnie poszkodowanych osób może przekraczać nawet 100 tysięcy. Co istotne, w bazie wycieku danych znalazły się nie tylko popularne strony, takie jak Facebook.com, Allegro.pl czy Morele.net, ale również banki np. mBank i ING.

wyciek danych

W odpowiedzi na ten incydent, rząd uruchomił stronę Bezpiecznedane.gov.pl, na której można sprawdzić, czy nasze dane były objęte tym konkretnym wyciekiem. Aby skorzystać ze strony, konieczne jest zalogowanie się za pomocą Profilu Zaufanego. Jak działa ta strona i jakie plany ma rząd na jej rozwój?

wyciek danych

BezpieczneDane.gov.pl - weryfikacja wycieku danych

Strona BezpieczneDane.gov.pl została stworzona przez rząd, aby zapewnić obywatelom Polski możliwość sprawdzenia, czy ich dane były uwzględnione w niedawnym wycieku. Zalogowanie się ne tę stronę jest w pełni bezpieczne, a przede wszytskim zalecane każdemu.

Jesto to o tyle ważne, że część z tych loginów i haseł dotyczy bankowości elektronicznej. Włamanie się do konta może więc oznaczać utratę zgromadzonych srodków pieniężnych.

Warto również wyjaśnić, że dane logowania zostały ujawnione w sieci, jednak nie w wyniku niedopilnowania ich przez firmy, a w efekcie działania wirusa typu stealer.

Jak sprawdzić, czy nie ma mnie w bazie?

Aby skorzystać z BezpieczneDane.gov.pl musisz mieć Profili Zaufany. Profil Zaufany to autoryzowane konto, które umożliwia dostęp do usług publicznych online w Polsce. Dzięki temu mechanizmowi strona jest w stanie jednoznacznie zweryfikować tożsamość użytkownika i dostarczyć spersonalizowane informacje o ewentualnym naruszeniu danych. Więcej o nim dowiesz się z artykułu: Jak założyć Profil Zaufany?

Po zalogowaniu się przy użyciu Profilu Zaufanego, strona dostarcza informacje, czy konkretny adres e-mail padł ofiarą ataku wirusa. Możesz sprawdzić dowolną liczbę adresów e-mail.

W przyszłości rząd planuje rozwijać stronę BezpieczneDane.gov.pl, dodając nowe funkcje i narzędzia, które pomogą w ochronie danych osobowych.

Ustaw mocne hasło

Niestety kolejny raz okazuje się, że najsłabszym ogniwem w ochronie przeciwwirusowej jest sam człowiek. Dlatego, jeśli jeszcze nie zadbałeś odpowiednio o swoje bezpieczeństwo danych, koniecznie przeczytaj artykuł: Zasady tworzenia bezpiecznego hasła.

Przeczytaj także:

W światowy Dzień Bez Papierosa, warto zastanowić się czy elektroniczne papierosy też rujnują nasze zdrowie? A jeśli tak, to jak duży mają wpływ na zdrowie?

31.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Karta Revolut sprawdza się szczególnie podczas zagranicznych podróży. Można nią wygodnie płacić i korzystać z atrakcyjnego przelicznika walutowego.

30.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Składane i elastyczne, odporne na uszkodzenia, wykorzystujące sztuczną inteligencję - tak zmieniają się nasze smartfony. Czego jeszcze można się spodziewać?

29.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.