Jak chronić się przed atakiem hakerów?

17.04.2023

2023-04-17T07:48:00.000Z//2023.04.17

|
Udostępnij:

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? To jeden z głównych aspektów, o których należy obecnie myśleć. Ma to znaczenie ze względu na powszechność używania bankowości elektronicznej oraz podawania ważnych danych online. To sprawia, że należy nadążać za najnowszymi trendami ochrony, aby unikać ataków, wirusów czy wykradania informacji.

jak zachować bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci przez VPN

Rozważając jak zachować bezpieczeństwo w sieci, pierwszym nowoczesnym pomysłem jest VPN. Jest to virtual private network, czyli prywatna wirtualna sieć. Pośredniczy ona w kontaktach z internetem. Znacząco zwiększa bezpieczeństwo cybernetyczne, bo jest pośrednikiem mającym pierwszą styczność ze światem cybernetycznym. Tym samym chroni swoich użytkowników, powstrzymując ataki i jest pierwszym zabezpieczeniem internautów. Więcej na jej temat dowiesz się z artykułu: Co to jest i jak działa VPN?

Przypomnijmy, że w praktyce usługa VPN polega na połączeniu się z internetem przy pomocy dodatkowej sieci. Dzięki temu wszystkie strony, jakie odwiedzamy, nie znają naszego prawdziwego adresu IP. Nie mają też informacji o komputerze i o nas. Nowoczesne sieci dbające o bezpieczeństwo cybernetyczne posiadają zaawansowane technologie. Blokują wirusy czy ataki innego rodzaju. Oznacza to, że sieci VPN pomagają chronić nasze konta bankowe, korespondencję czy informacje. Jest to stosunkowo nowy sposób ochrony, który staje się coraz popularniejszy. Obecnie korzysta z niego coraz większa ilość firm, a także osób prywatnych dostrzegając zalety tej opcji.

Weryfikacja biometryczna

Bezpieczeństwo w sieci przede wszystkim opiera się na weryfikacji tożsamości i udzielaniu dostępu. Dzieje się tak zarówno w przypadku:

  • dostępu do komputerów,
  • skrzynek mailowych,
  • kont bankowych,
  • różnego rodzaju systemów online.

Jednym z najnowszych trendów, jakie można zaobserwować w branży bezpieczeństwa internetowego, jest weryfikacja biometryczna. Polega ona na weryfikowaniu tożsamości naszej osoby na podstawie biometrii, czyli indywidualnych cech żywej osoby. Można zaliczyć do nich weryfikację poprzez odcisk palca, skaner tęczówki okaże weryfikację głosową. O szczegółach tych metod dowiesz się z artykułu: Technologie biometryczne - jakie mają zastosowanie w bezpieczeństwie?

bezpieczeństwo cybernetyczne

Wbrew pozorom takie bezpieczeństwo w sieci nie jest zarezerwowane jedynie dla innowacyjnych marek czy gigantów branżowych. Może być wdrażane przez osoby prywatne. Obecnie coraz więcej najnowszego sprzętu elektronicznego posiada rozbudowane oprzyrządowanie biometryczne, które pozwala skanować naszą twarz, oczy czy odcisk palca. To umożliwia zalogowanie się na nie przez inne osoby. Urządzenie tego typu umożliwiają weryfikację biometryczną dla dowolnego programu w internecie.

Posiadając zatem takie urządzenia, można znacząco podnieść bezpieczeństwo w sieci. Ustawiając weryfikację biometryczną dostępów do naszych kont, z pewnością będzie to spora przeszkoda dla hakerów i wirusów, których ataki, mogą być skutecznie powstrzymywane dzięki takim rozwiązaniom. Przestępcy przede wszystkim bazują na działaniu na dużą skalę. Rzadziej zajmują się łamaniem najnowocześniejszych zabezpieczeń informatycznych. Jest to po prostu mniej opłacalne.

Weryfikacja dwuetapowa

Odpowiadając na pytanie, jak zachować bezpieczeństwo w sieci, warto w pierwszej kolejności przeczytać nasz krótki poradnik; Zasady tworzenia bezpiecznego hasła. Należy również pamiętać o stosowaniu weryfikacji dwuetapowej.

Polega na podwójnym potwierdzeniu danej operacji np. logowania do systemu. Najczęściej wykonywana jest za pomocą stałego hasła oraz kodu weryfikacyjnego przesyłanego na nasze telefon. Bezpieczeństwo cybernetyczne tego typu zyskuje coraz mocniej na popularności, a niektóre serwisy czy platformy wprowadzają wręcz obowiązkową weryfikację dwuetapową.

Zastanawiając się zatem jak zachować bezpieczeństwo w sieci bez zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dobrą podpowiedzią jest korzystanie z weryfikacji dwuetapowej. Podniesie ona znacząco bezpieczeństwo cybernetyczne, a także będzie prosta do wdrożenia. Ta nowoczesna metoda dbania o bezpieczeństwo w sieci jest:

  • efektywna,
  • komfortowa,
  • skuteczna.
bezpieczeństwo cybernetyczne

Aktualizacja oprogramowania

Kwestia jak zachować bezpieczeństwo w sieci jest dziś obecna jak nigdy wcześniej. Polega na aktualizacjach oprogramowania, z którego korzysta firma lub osoba prywatna. Występuje ono na każdym urządzeniu elektronicznym przy wykonywaniu każdych czynności związanych z płatnościami czy zarządzaniem danymi.

Czasem aktualizacje oprogramowania, mogą wydawać się starodawne lub wręcz nudne i nieskuteczne. Jednak to właśnie na nich spoczywa największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo w sieci. Rozumieją to dostawcy systemów operacyjnych takich jak Windows czy Android. Świadomość mają również producenci programów antywirusowych czy programów wykorzystywanych na komputerach i telefonach.

Jak zatem zainwestować w bezpieczeństwo w sieci? Przede wszystkim należy regularnie aktualizować wszystkie możliwe oprogramowania oraz urządzenia elektroniczne. Obecnie producenci bardzo często wypuszczają kolejne aktualizacje zawierające kluczowe łatki i poprawki.

Bezpieczeństwo w sieci jest coraz częściej zagrożone ze względu na nowoczesne i skuteczne oprogramowanie wirusowe. Potrafi ono wykradać pieniądze z konto bankowych, dane z urządzeń czy nawet blokować je w celu uzyskania okupu. Aktualizacja oprogramowania stała się zatem obecnie jednym z najważniejszych sposobów na walkę z zagrożeniami w internecie.

Przeczytaj także:

Roboty potrafią wykonywać pracę człowieka szybciej i dokładniej. Nie potrzebują przerw i działają cały czas z taką samą wysoką wydajnością.

14.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Okulary polaryzacyjne to okulary z filtrem, który pomaga zredukować odblaski światła słonecznego. Przydają się podczas uprawiania sportów i jazdy autem.

13.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Wystawa obejmuje ponad 160 próbek ludzkich, w tym całe ciała, a także poszczególne narządy i części. Jej celem jest edukacyjne spojrzenie na ludzkie ciało.

12.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.