Technologie biometryczne - jakie mają zastosowanie w bezpieczeństwie?

13.03.2023

2023-03-13T11:39:00.000Z//2023.03.13

|
Udostępnij:

Technologie biometryczne są niezwykle efektowne, ale przede wszystkim pozwalają na bezbłędną weryfikację osób. Mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo, a także wiele innych branż. Z pewnością w najbliższych latach staną się dużo powszechniejsze i popularniejsze, a także będą używane w różnych dziedzinach życia.

technologia biometryczna

Weryfikacja tożsamości czyli paszport biometryczny

Paszport biometryczny to pierwszy przykład technologii biometrycznej. Wykorzystywane paszporty tego typu posiadają cechy i informacje odczytywane przy pomocy urządzeń elektronicznych, które umożliwiają zidentyfikowanie danej osoby ponad wszelką wątpliwości na podstawie jej osobistych cech np. odcisku palca czy biometrii twarzy.

Technologie biometryczne w tym przypadku stanowią wysoko zawieszoną poprzeczkę. Paszport biometryczny jest praktycznie niemożliwy do podrobienia i gwarantuje najwyższą jakość informacji. Są one coraz szybciej rozpowszechnione w celu jakościowej weryfikacji tożsamości i bezpieczeństwa. Mogą być wykorzystywane na całym świecie ze względu na jednolite standardy, a także stanowić przepustkę w sytuacjach w których niezbędne jest bezwzględne potwierdzenie tożsamości np. związane jest z przebywaniem w newralgicznych miejscach na świecie. Paszport biometryczny jest zatem bardzo ciekawą opcją.

Nadzór bezpieczeństwa

Technologia biometryczna to nie tylko potwierdzenie tożsamości w podróży. Paszport biometryczny nie jest zatem jedynym przypadkiem, gdzie służy ona do potwierdzania naszej osobowości. Biometria wykorzystywana jest również w dziedzinie bezpieczeństwa. Może ona służyć do weryfikacji w miejscach w których mogą przebywać jedynie osoby do tego uprawnione. Mogą być to ośrodki wojskowe, badawcze czy banki i inne miejsca w których nie mogą znaleźć się osoby niepowołane.

Technologia biometryczna jest zatem stosowana w takich miejscach w różnych konfiguracjach. Może być to skanowanie tęczówki oka, odcisku palca, rysy twarzy czy rozpoznawanie głosu. Technologia biometryczna może być wykorzystywana zarówno pojedynczo, jak i w sposób łączony, co zwiększy skuteczność ochrony. Cały proces jest odpowiednio wcześniej przygotowywany, a do chronionych miejsc dostęp mają jedynie osoby wcześniej zweryfikowane i wprowadzone do systemu. Minimalizuje to praktycznie do zera zagrożenie przedostania się do ważnego miejsca osób niepowołanych.

Co ciekawe, logowanie biometryczne można wdrożyć nawet na komputerach personalnych do użytku osobistego. System rozpoznawania twarzy czy czytniki linii papilarnych nie są już rzadkością w najnowszych modelach laptopów, a dzięki temu można doskonale chronić dane – zwłaszcza jeśli komputer jest często przenoszony i używany w miejscach publicznych, gdzie może zostać zgubiony lub skradziony.

Ochrona danych osobowych

Logowanie biometryczne to zdecydowanie najbardziej zaawansowany i rozbudowany sposób ochrony danych osobowych. Choć jest on nieco problematyczny ze względu na zaawansowanie, regularnie zyskuje na popularności ze względu na jakość ochrony, którą oferuje. Logowanie biometryczne polega na podaniu konkretnych cech osobistych, aby uzyskać dostęp do konkretnego systemu, mogą być to zarówno duże globalne systemy, jak i małe wewnętrzne systemy z ważnymi informacjami w konkretnej firmie. Wszystkie systemy łączy jednak logowanie biometryczne.

Polega ono na wykorzystaniu do logowania zewnętrznego urządzenia rozpoznającego twarz, głos, odcisk palca czy tęczówkę oka. Tylko takie uwiarygodnienie umożliwia zalogowanie się do systemu. Logowanie biometryczne wykorzystywane jest przy systemach związanych z najważniejszymi informacjami, do których nieautoryzowany dostęp może spowodować gigantyczne straty. Mogą być to systemy firm medycznych i szpitali, systemy bezpieczeństwa państwowego, systemy związane z tajemnicami handlowymi firmy czy te wszystkie systemy które mają być chronione na najwyższym poziomie. Pracownicy chcący zalogować się do danego systemu mogą zrobić to jedynie poprzez weryfikację cech biometrycznych.

Poszukiwania osób zaginionych

Technologia biometryczna wykorzystywana jest również do poszukiwania osób zaginionych, a także przestępców. Najczęściej jest ona wdrażana w dużych miastach, które mają rozbudowany system monitoringu miejskiego. Polega ona na nieprzerwanym skanowaniu osób poruszających się po danym miejscu, a także weryfikacji ich twarzy. W systemie wzorcowo ustawione są twarze osób poszukiwanych lub zaginionych. Jeśli na ulicy pojawi się osoba poszukiwana, system od razu rozpozna geometrię jej twarzy, porównując z tą wzorcową. W takiej sytuacji monitoring miejski może służyć do rozpoznawania uczestników ruchu i szybkiego reagowania. Rozwiązanie takie znane jest zwłaszcza w Azji czy na zachodzie. W Europie i w Polsce zyskuje dopiero na popularności, ale z pewnością w najbliższym czasie również będzie wykorzystywane przez służby.

Technologia biometryczna pomaga w ten sposób odszukiwać osoby chore, zaginione czy starsze. Pozwala również rozpoznawać przestępców którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, iż, mogą być rozpoznani po rysach twarzy przez kamery miejskie. Ten system biometrii wdrażany jest zwłaszcza w miejscach o wysokiej przestępczości lub w wysoko rozwiniętych krajach, które mają środki i możliwości na inwestowanie w ten sposób zapewnienia bezpieczeństwa.

Przeczytaj także:

Drukowanie 3D zrewolucjonizowało wiele dziedzin. Ta metoda wykorzystywana jest już w budownictwie, motoryzacji, medycynie i wielu innych sektorach.

10.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Pokolenie Alfa to dzieci, z czego najstarsze mają obecnie 13 lat. Jednak za kilka lat wkroczą na rynek pracy i warto wiedzieć, jakimi cechami się wykażą.

09.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy i seriale kostiumowe potrafią przenieść widza do zupełnie innej rzeczywistości. Jest to szczególnie ciekawe, kiedy jest to odległa historia.

08.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.