Zasady tworzenia bezpiecznego hasła

18.05.2022

2022-05-18T06:45:00.000Z//2022.05.18

|
Udostępnij:

Coraz częściej słyszy się o wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Włamują się na konta bankowe, kradną tożsamość w mediach społecznościowych lub wykradają dane z komputerów. Tworząc skomplikowane hasła, można się ustrzec przed ich działaniami.

hasło

Jednym ze sposobów na utrudnienie atakom cyberprzestępcom jest silne hasło. Ostatnio wyjaśniliśmy: Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Dzisiaj na podstawie informacji z rządowej strony gov.pl, wyjaśnimy jak wymyślić dobre hasło, którego nie odgadnie nawet doświadczony haker. Gdyby się tak stało, warto mieć do każdego konta osobne hasło. Nigdy nie wolno powielać tego samego hasła lub jego modyfikacji do różnych kont. Ponadto, co jakiś czas warto zmienić swoje hasła.

Różne badania wskazują, że najczęściej do tworzenia haseł wykorzystywane jest imię, nazwisko i data urodzenia. W takiej sytuacji istnieje duża szansa, że wcześniej czy później haker rozszyfruje takie hasło. Jak w takim razie wymyślić silne hasło? Oto kilka wskazówek – czego nie robić:

  • Nigdy nie używaj popularnych haseł, takich jak: „123456", czy „qwerty”;
  • Nie ponawiaj nazwy użytkownika w haśle;
  • Nie używaj w haśle imion: swojego, rodziny, znajomych, czy pupila;
  • Nie używaj sekwencji kolejnych liczb lub liter;
  • Nigdy nie zapisuj swoich haseł na kartce w notesie.

Jak w takim razie wymyślić dobre hasło? Przede wszystkim powinno być długie – mieć przynajmniej 8 znaków, a optymalnie nawet 12. Powinno zawierać co najmniej jeden znak z każdej z następujących grup: duże litery, małe litery, liczby, znaki specjalne. Reszta zależy już tylko od Twojej wyobraźni.

Przeczytaj także:

Niezależnie od tego na co się zdecydujesz - wrotki, czy rolki - to dobry pomysł na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

17.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Uznany producent Samsung ma w ofercie Smart monitor M8. Wygląda podobnie jak kultowy iMac Apple.

16.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Kapsuły SpaceX crew dragon Elona Muska, wkrótce zostaną zastąpione przez nowe kapsuły, o jeszcze bardziej zaawansowanej technologii.

13.05.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.