Wystawa "Body Worlds" w Polsce 

12.04.2023

2023-04-12T12:18:00.000Z//2023.04.12

|
Udostępnij:

Pomimo kontrowersji, wystawa von Hagensa została doceniona przez społeczność naukową. Doktor otrzymał wiele nagród za swój wkład w dziedzinie anatomii i rozwój techniki plastynacji. Do lipca jego wystawę można podziwiać w Szczecinie.

wystawa worlds body

Czym jest plastynacja?

Metoda ta została opracowana w latach 70. XX wieku przez niemieckiego anatomopatologa Gunthera von Hagensa. Proces plastynacji zaczyna się od wyjęcia z ciała narządu lub tkanki, które są następnie poddawane różnym procesom. To między innymi odwodnienie, usuwanie tłuszczu, a następnie nasiąknięcie reaktywnymi polimerami, takimi jak żywice epoksydowe czy silikony. W końcowej fazie procesu, tkanka jest utrzymywana w odpowiedniej pozycji.

Po zakończeniu procesu plastynacji, tkanka lub narząd stają się twarde i suche. Dzięki temu mogą być przechowywane bez dalszej konserwacji. Właściwości materiałów użytych w procesie pozwalają na trwałe zachowanie struktury tkanki. To umożliwia jej wykorzystanie w celach edukacyjnych i naukowych, w tym w wystawach anatomii i medycyny.

Znane przykłady plastynacji

Jednym z najbardziej znanych zastosowań plastynacji jest seria wystaw "Body Worlds" opracowanych przez Gunthera von Hagensa. Prezentuje ludzkie ciała i narządy poddane plastynacji. Są one prezentowane w różnych pozycjach i ustawieniach. Dzięki temu można dostrzec różne aspekty anatomii i fizjologii. Obecnie jest prezentowana w Szczecinie.

Informacje o wystawie:

  • jest otwarta dla widzów od 31 marca do 2 lipca 2023 r.,
  • znajduje się na terenie HANZA TOWER (Piętro 2, Aleja Wyzwolenia 46),
  • bilety normalne są w cenie 60 zł w tygodniu i 70 zł w weekendy.

Kontrowersyjny Günther von Hagens

Günther von Hagens jest kontrowersyjnym niemieckim anatomem i wynalazcą techniki plastynacji. Co ciekawe, urodził się w 1945 roku w Polsce. Von Hagens studiował medycynę na Uniwersytecie w Jenie. Później pracował jako pracownik naukowy na Uniwersytecie w Heidelbergu. W 1977 roku rozpoczął rozwój techniki plastynacji. Została ona wykorzystana do tworzenia eksponatów zachowanych ciał ludzkich i części ciała do celów edukacyjnych.

Von Hagens spotkał się z krytyką za wykorzystanie ludzkich szczątków na wystawach publicznych. Krytykowana była szczególnie omawiana wystawa "Body Worlds". Mimo to, była pokazywana w różnych krajach na całym świecie.

Dlaczego jest krytykowany?

Krytycy zarzucali mu brak wrażliwości i szacunku dla zmarłych i ich rodzin. Niektórzy kwestionowali etykę pokazywania ludzkich ciał w taki sposób. Podobno, zostały one pozyskane od więźniów lub innych osób, które nie wyraziły zgody na wykorzystanie ich ciał w ten sposób. Część z osób wyraziła na to zgodę.

Przeczytaj także:

Google Maps oferuje wiele możliwości, o których nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę. To nie tylko możliwość wyznaczania tras, ale wiele, wiele więcej.

11.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Druk 3D w medycynie może zatem zmienić “zasady gry” i wynieść wiele dziedzin na dużą wyższy poziom niż obecnie, np. protetykę, bio-druk, stomatologię.

11.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Rozszerzona rzeczywistość to już nie tylko trudna do zrozumienia technologia, ale nasza codzienność. Eksperci wykorzystują ją podczas operacji, czy szkoleń.

07.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.