E-wallet, czyli jak korzystać z wirtualnej portmonetki?

16.08.2021

2021-08-16T06:12:00.000Z//2021.08.16

|
Udostępnij:

Nowoczesne instytucje finansowe udostępniają swoim klientom zaawansowane narzędzia, które pozwalają na bezpieczne i efektywne korzystanie ze swoich środków pieniężnych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań ostatnich lat jest e-wallet, czyli wirtualna portmonetka.

wirtualna portmonetka

Wzrost zainteresowania płatnościami wirtualnymi

Zgodnie z raportem Izby Gospodarki Elektronicznej „Płatności cyfrowe 2020, płatności urządzeniami mobilnymi w roku 2018 realizowało zaledwie 10% badanych. Po dwóch latach wartość ta wzrosła aż do 27%, co wskazuje na prawdziwy rozkwit rozwiązań typu Apple Pay, Google Pay, Masterpass, Visa Checkout, czy Revolut.

Czym jest elektroniczna portmonetka?

Wirtualny portfel pod względem funkcjonalności przypomina tradycyjną portmonetkę. Za jego pomocą można opłacić transakcje, odebrać środki lub umieścić w nim swoje karty płatnicze. Różnica polega na tym, że e-wallet istnieje jedynie w przestrzeni wirtualnej, do której mamy wgląd za pomocą aplikacji mobilnych oraz stron internetowych.

E-portmonetka może być wykorzystywana do opłacania transakcji w sklepach internetowych, ale również stacjonarnych. Najczęściej obsługiwana jest za pomocą najpopularniejszych urządzeń mobilnych, a więc smartfonów lub smartwatchów, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Najczęściej wybierane e-portmonetki

Jedną z największych zalet portfeli internetowych jest bardzo bogata oferta. Najpopularniejsze wirtualne portmonetki to:

  • Google Pay – wirtualny portfel adresowany do wszystkich właścicieli urządzeń z systemem Android. Propozycja ta umożliwia dokonywanie płatności online i stacjonarnych, pod warunkiem, że urządzenie mobilne posiada moduł NFC.
  • Apple Pay – e-wallet dedykowany użytkownikom sprzętów firmy Apple. Rozwiązanie to działa podobnie do Google Pay, a dodatkowo pozwala umieścić w nim karty lojalnościowe i pokładowe. Apple Pay można obsługiwać z poziomu komputera osobistego, jak i iPhone’ów, iPadów czy urządzeń Apple Watch.
  • Rovolut – aplikacja umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności, dzielenie się rachunkami, przesyłanie środków pomiędzy użytkownikami, a także atrakcyjny kurs wymiany walut. Plastikowe karty Revolut mogą być podpięte do Google Pay, dzięki czemu umożliwiają mobilne płatności w sklepach stacjonarnych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Co to jest Revolut?
  • Curve – daje możliwość połączenia wszystkich kart kredytowych, debetowych oraz innych kart bankowych Visa i Mastercard w jedną, prostą w użyciu kartę lub aplikacje.

Przeczytaj także:

Aplikacje dotyczą już większości sfer naszego życia. Każdy ma w telefonie zainstalowanych przynajmniej kilka. Dodatkowo można pomyśleć o aplikacjach na rozładowanie stresu. 

13.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacje na telefon stały się ważną częścią urządzeń mobilnych. Za ich pośrednictwem można obsłużyć bankowość elektroniczną, zrobić zakupy, zaplanować wyjazd, obrobić zdjęcia lub skontaktować się ze znajomymi.

12.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy można sobie wyobrazić bardziej romantyczny moment, jak obserwowanie spadających gwiazd w objęciach ukochanej osoby? Właśnie taka okazja wydarzy się już w tym tygodniu.

11.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.