Ikea buduje farmę fotowoltaiczną w Polsce

27.06.2022

2022-06-27T07:53:00.000Z//2022.06.27

|
Udostępnij:

Ikea znana wszystkim z produkcji mebli drewnianych, to firma, której niezwykle blisko do wszystkiego, co związane z ochroną środowiska. Co rusz wdrażane są proekologiczne rozwiązania, a jednym z nich jest inwestycja w Polsce, która polega na budowie farmy fotowoltaicznej. Co ciekawe, inwestycja fotowoltaiczna IKEA Industry Zbąszynek będzie jedną z największych w Europie.

farma fotowoltaiczna

IKEA to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją oraz sprzedażą mebli i artykułów dekoracyjnych. Firma ma holenderskie korzenie, ale jej siedziba znajduje się w Szwecji. Została założona przez Ingvara Kamprada w 1943 roku. Obecnie jest jednym z największych sprzedawców mebli na świecie. Według stanu z 2019 roku, na całym świecie posiadała aż 430 sklepów. Obecnie w Polsce firma ma 11 sklepów, które znajdują się w: Bydgoszczy, Gdańsku, Jankach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

IKEA i jej ekologiczne cele

Jak informuje IKEA, na swojej stronie ikea.com, rozpoczęły się prace nad budową inwestycji w Polsce. Jedną z największych w Europie, a największą w Polsce farmę fotowoltaiczną buduje oddział IKEA Industry Zbąszynek. Farma fotowoltaiczna Zostanie wybudowana na własne potrzeby przedsiębiorstwa, które szczególnie ceni wszelkie rozwiązania ekologiczne. Firma informuje, że inwestycja w Polsce przyniesie jej oszczędności w kosztach energii i obniży ślad klimatyczny. Głównym celem IKEA jest bowiem stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

To instalacja przeznaczona do wytwarzania energii słonecznej. Inwestycja budowana jest zazwyczaj na ogromną skalę. Instalacja składa się z dużej ilości połączonych ze sobą paneli słonecznych, falowników, scentralizowanej sterowni, a także transformatorów wysokiego napięcia. Jej działanie polega na przechwytywaniu promieni słonecznych przez panele słoneczne, a następnie magazynowaniu jej w bateriach. Pozwala na duże oszczędności, ale też wspomaga nasze środowisko naturalne, poprzez ograniczenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla.

Farma fotowoltaiczna IKEA

Największa tego typu inwestycja w Polsce zostanie wyposażona w panele słoneczne o łącznej mocy 19 MW. Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku. Stanie tam aż 37 tys. paneli fotowoltaicznych. Łatwiej to sobie wyobrazić, kiedy porówna się to do powierzchni łącznie sześciu sklepów IKEA. Dlatego właśnie mówi się, że będzie to największa inwestycja w Polsce polegająca na budowie farmy fotowoltaicznej.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Budowa farmy fotowoltaicznej dopiero się rozpoczęła. Dokładnie prace ruszyły 20 maja 2022 r. w Babimoście. W kolejnych krokach firma rozpocznie budowę farmy fotowoltaicznej w Zbąszynku, a później też w innych fabrykach IKEA w Polsce. Ta inwestycja w Polsce ma dla IKEA ogromne znaczenie, bo firma znajduje się już w czołówce redukcji emisji CO2. Stara się jednak coraz wyżej wyznaczać cele, a jednym z nich jest redukcja emisji CO2 o 80% do 2025 r.

Farmy fotowoltaiczna rosną jak grzyby po deszczu

W Polsce cały czas budowane są farmy fotowoltaiczne. Na koniec czerwca 2021 roku na terenie całego kraju działały 82 farmy solarne, których moc była większa lub równa 1 MW. Budowa farm fotowoltaicznych w kolejnych latach przed nami – między innymi wspomnianej IKEA. Większość elektrowni fotowoltaicznych, które są już w Polsce, to inwestycje prywatnych przedsiębiorców. Kilka jednak należy do przedsiębiorstw energetycznych. Porównując liczbę farm fotowoltaicznych rok do roku, w 2021 roku zanotowaliśmy wzrost aż o 36,7%.

Redakcja serwisu Enerad opracowała ranking, z którego wynika, ze w pierwszej piątce największych farm fotowoltaicznych w Polsce znalazły się farmy fotowoltaiczne w:

  • Jaworznie
  • Czernikowie
  • Bierutowie
  • Cieszanowie
  • Ostrzeszowie

Farmy fotowoltaiczne na świecie

Największa farma fotowoltaiczna na świecie znajduje się w Bhadla w Indiach. Ma powierzchnię 5 700 hektarów i produkuje 2,2 GW energii. Pozostałe największe farmy fotowoltaiczne to:

  • Park słoneczny Qinghai Golmud, Chiny – 2,2 GW
  • Park słoneczny Pavagada, Indie – 2,05 GW
  • Park słoneczny Benban, Egipt – 1,65 GW
  • Park słoneczny na Pustyni Tengger, Chiny – 1,55 GW

Co ciekawe, jest pomysł, aby rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej na Saharze. Więcej na ten temat, dowiesz się z artykułu: Sahara pokryta panelami słonecznymi, czy jest to możliwe?

Przeczytaj także:

Facebook to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych. Pozwala ona nie tylko śledzić losy znajomych, ale również bieżące informacje.

24.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Miliarder Elon Musk nie przestaje zaskakiwać swoimi innowacyjnymi pomysłami. Najnowszy dotyczy elektronicznych pieniędzy Dogecoin.

23.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jeszcze chwile trzeba poczekać na otwarcie największego hotelu w Polsce. To będzie już piąty hotel luksusowej sieciówki Gołębiewski.

22.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.