Czym są nowe elektroniczne pieniądze Muska?

23.06.2022

2022-06-23T12:38:00.000Z//2022.06.23

|
Udostępnij:

Dogecoin to kryptowaluta, która na początku była odbierana przez ekonomistów jako niewinny żart. Wszystko zmieniło zainteresowanie Elona Muska, który zadbał o znaczne zwiększenie jego wartości. Miliarder zapowiedział, że Dogecoinem będzie można zapłacić za niektóre produkty Tesli.

Elon Musk

Dogecoin – co to jest?

Dogecoin (DOGE) to kryptowaluta bazująca na technologii blockchain. Umożliwia ona dokonywanie szybkich płatności z minimalnymi opłatami transakcyjnymi. Co ciekawe, Dogecoin początkowo miał być jedynie żartem niosącym pozytywny przekaz, który odnosił się do bitcoina (BTC). Było to odpowiedzią na zamknięcie serwisu aukcyjnego Silk Road, w którym za bitcoina sprzedawano nielegalne produkty jak narkotyki i broń.

Odbiorcami Dogecoina mieli być młodzi ludzie. Jego nazwa oraz logotyp nawiązują do popularnego mema Doge, który w Polsce jest znany jako „pieseł”. Głównym bohaterem jest pies rasy Shiba Inu, pod którego zdjęciem umieszczane są zabawne podpisy.

Co łączy Dogecoina i Elona Muska?

Elon Musk już od wielu lat uznawany jest za fana kryptowalut, ale to właśnie Dogecoin wyjątkowo przypadł mu do gustu. Nie jest tajemnicą, że miliarder lubi internetowe memy, ale zdaniem specjalistów jego sympatia wynika z innego powodu. DOGE ma wyjątkowy na tle innych kryptowalut system działania – jest nie tylko szybszy, ale też mniej energochłonny niż popularny Bitcoin czy Ethereum.

Na początku 2022 roku Elon Musk napisał na swoim Twitterze, że za Dogecoina będzie można kupić niektóre produkty Tesli, takie jak np. klamra do paska „Giga Texas Belt Buckle”. Wiadomość ta sprawiła, że wartość kryptowaluty wzrosła aż o 10 proc. Nieco ponad miesiąc później Musk zasugerował na swoim portalu społecznościowym kolejne inwestycje w DOGE, co spowodowało, że waluta zyskała na wartości blisko 60 proc.

Nie tak dawno Tesla wycofała się ze swoich deklaracji. Mimo to nastroje wokół Dogecoina wciąż są podgrzewane, a sama firma zaczęła inwestować w Bitcoina, na którego przeznaczyła blisko 1,5 mld dolarów.

Przeczytaj także:

Jeszcze chwile trzeba poczekać na otwarcie największego hotelu w Polsce. To będzie już piąty hotel luksusowej sieciówki Gołębiewski.

22.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Kto i na jakich zasadach skorzysta z pomocy państwa w spłacie kredytu hipotecznego?

21.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Historia odkurzaczy sięga XIX wieku. Te, które możemy kupować dzisiaj, niczym nie przypominają pierwowzoru.

20.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.