Historia Apple - pierwszy iPhone ma 15 lat 

15.04.2022

2022-04-15T07:16:00.000Z//2022.04.15

|
Udostępnij:

Trudno w to uwierzyć, ale kilka miesięcy temu minęło 15 lat od zaprezentowania pierwszego iPhone’a. Mimo że nie był to debiutancki smartfon w sprzedaży, Steve Jobs zrewolucjonizował rynek pokazując, że telefon może mieć klawiaturę dotykową i duży wyświetlacz na najwyższym poziomie.

historia firmy Apple

iPhone – jeden z najpopularniejszych telefonów na świecie

Dane raportu IDC (International Data Corporation) zaktualizowane 8 kwietnia 2021 pokazują, że w IV kwartale 2020 roku sprzedano blisko 374 miliony smartfonów na całym świecie. Wśród czołowych marek wybieranych przez użytkowników, na pierwszym miejscu znalazły się urządzenia firmy Apple, które wybrało 23,4% badanych. Na kolejnych pozycjach rankingu znalazły się Samsung – 17%, Xiaomi – 11,6%, OPPO – 9% oraz Huawei – 8,6%. Blisko 30,3% sprzedawanych smartfonów stanowili przedstawiciele innych marek.

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w Polsce. Raport GlobalStats Statcounter przedstawiający udział sprzedaży poszczególnych firm w okresie od marca 2020 roku do marca 2021 roku wskazuje, że Polacy najchętniej wybierają urządzenia Samsung (32,54%). W dalszej części rankingu znajdują się: Huawei – 22,68%, Xiaomi – 18,03%, Apple – 6,5% oraz LG – 5,51%. Nie zmienia to faktu, że popularne iPhony od firmy Apple z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju.

Kiedy powstał pierwszy iPhone?

Historia firmy Apple, a właściwie spółki Apple Computer Company sięga 1976 roku. Jej właścicielem od samego początku był Steve Jobs, który obok Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a tworzył spółkę biznesową. Debiutanckim urządzeniem znanego producenta był komputer Apple I. Został on zaprojektowany i stworzony przez Wozniaka.

Pierwszy iPhone pojawił się w sprzedaży wiele lat później, a od jego premiery minęło w tym roku już 15 lat. Podczas konferencji Macworld w Moscone West w San Francisco Steve Jobs zaprezentował nowego smartfona. Podczas spotkania został on określony jako rewolucyjny telefon komórkowy, szerokoekranowy iPod z dotykowym sterowaniem oraz przełomowy komunikator internetowy. Obok takiego opisu wielu użytkowników nie mogło przejść obojętnie.

Ogłoszenie pierwszego iPhone’a na wspomnianej konferencji miało miejsce dokładnie 9 stycznia 2007 roku, a telefon pojawił się w sprzedaży 29 czerwca 2007 roku. Jobs uznał wówczas, że telefon komórkowy został wynaleziony na nowo, czemu trudno zaprzeczyć po kolejnych 15 latach rozwoju firmy Apple.

Jakie parametry miał pierwszy iPhone?

Kiedy powstał pierwszy iPhone, technologia urządzeń mobilnych dopiero zaczynała raczkować. Warto o tym pamiętać, przyglądając się parametrom ówczesnego iPhone’a. Jego specyfikacja obejmowała m.in.:

 • 3,5-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 480x320 pikseli,
 • tylny aparat o rozdzielczości 2 MP,
 • fizyczny przycisk „Home”,
 • gniazdo słuchawkowe,
 • 30-stykowe złącze dokujące,
 • 16 GB pamięci wewnętrznej.

Rewolucyjne urządzenie można było dostać jedynie z łącznością AT&T w Stanach Zjednoczonych. Jako rodzimy telefon Amerykanie już wtedy pokochali go za nowoczesne i przełomowe podejście do technologii komórkowej.

Pierwszy iPhone – czym wyróżniał się na tle innych telefonów w 2007 roku?

Wieloletnia historia firmy Apple pokazuje, że pierwszy telefon z logo nadgryzionego jabłka wyróżniał się na tle innych dostępnych urządzeń wieloma cechami. Wśród nich warto w szczególności zwrócić uwagę na:

 • Klawiaturę ekranową – podczas prezentacji zestawiono ją z tradycyjnymi klawiaturami przyciskowymi firm konkurencyjnych, takich jak Palm Treo, Motorola Q, Blackberry oraz Nokia E62. Pozwoliło to uzmysłowić przyszłym użytkownikom olbrzymi krok w przyszłość. Już pierwszy iPhone potrafił zignorować przypadkowe wciśnięcia i modyfikował nieprecyzyjne wybory palcem lub rysikiem.
 • Czujnik zbliżeniowy – dzięki niemu ekran wyświetlacza po zbliżeniu do twarzy użytkownika się odblokowywał, co na tamte czasy było wyjątkowo nowoczesnym rozwiązaniem.
 • Tradycyjną przeglądarkę internetową – stanowiła ona wyraźną konkurencję dla uproszczonych przeglądarek, które nie obsługiwały wszystkich funkcji HTML. Safari, bo tak nazywała się przeglądarka pierwszego iPhone’a, renderowała pełną stronę, co pozwalało powiększyć wybrany fragment tekstu lub zdjęcie.
 • Visual Voicemail – pozwalał zarządzać nagraniami z poczty głosowej bezpośrednio z poziomu telefonu, co dzisiaj stało się już standardem.
 • Nowoczesne przewijanie ekranu – pierwszy iPhone umożliwiał przewijanie danych za pomocą przesuwania listy palcem oraz energicznego machnięcia, aby przyspieszyć scrollowanie informacji.
 • Multitouch – „the pinch”, czyli uszczypnięcie to doskonale znany nam dziś gest, który pozwala powiększać zdjęcia. Pozwoliło to zastąpić wykorzystywaną w pierwszych smartfonach funkcję lupki.
 • Żyroskop – dostosowywanie pozycji ekranu do orientacji telefonu w przestrzeni zrobiło największe wrażenie podczas prezentacji pierwszego iPhone’a w 2007 roku.

Co ciekawe, wieloletnia historia firmy Apple pozwala stwierdzić, że na powstanie pierwszego smartfona przeznaczono zawrotną kwotę 150 milionów dolarów. W porównaniu z obecnymi zyskami firmy, inwestycja ta może wydawać się niewielka. Nie ulega wątpliwości, że pierwszy iPhone stał się motorem napędowym dla rozwoju światowego giganta. Obecnie Apple pracuje nad nowym modelem iPhone’a, o czym dowiesz się z artykułu: Apple pracuje nad składanym iPhone'em/

Przeczytaj także:

Ile przeciętny Polak ma oszczędności? Gdzie je trzyma? Czy zbudował poduszkę finansową, na wypadek pogorszenia sytuacji finansowej?

14.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jak skutecznie zabezpieczyć ekran telefonu przed uszkodzeniami? Do wyboru jest kilka różnych opcji. Od Ciebie zależy, na którą się zdecydujesz.

13.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Internet to nie tylko skarbnica wiedzy, ale również sposób na odreagowanie codziennych stresów. Świetnie w tej roli sprawdzają się zabawne quizy.

12.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.